Ženský orgasmus je věda, mužský samozřejmost. Většina žen tak není se svým sexuálním životem spokojena

Muži jsou sexuální mašiny, ženy skleníkové květinky, které stále bolí hlava. Stereotyp, který však – do jisté míry – vychází z reálných dat. I když si ale sexuálního uspokojení v heterosexuálních vztazích užívají více muži než ženy, faktem je, že minimálně v této rovině stejně na plné čáře vítězí lesby a gayové…

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: psychologytoday.com, cnn.com / 25. 3. 2019

Každou chvíli vědci přicházejí s novými a novými zjištěními. Nyní se ti britští zaměřili na sexuální uspokojení. A zjistili poměrně šokující věc – že navzdory tomu, že žijeme v době sexuálně velmi otevřené a téměř nic již v rovině sexuální není tabu, více jak polovina žen není se svým sexuálním životem spokojena. A třetina žen se sexuálnímu životu dokonce rovnou vyhýbá – takže klišovité vtipy o bolesti hlavy nyní získávají dokonce i vědecký základ…

7. 6. 2019RECENZE: Vyzkoušeli jsme závodníky mezi lechtivými hračkami

Orgasmová propast

Pokud bychom za premisu spokojenosti se sexuálním životem považovali orgasmus, dostali bychom se k poměrně hojně pojednávanému tématu, které je však opředeno mnoha mýty. Pravdou ale je, že konkrétně ženský orgasmus je „věda“ sama o sobě. A již bylo také prokázáno, že ženy – bez ohledu na sexuální orientaci (i když lesby vykazují vyšší míru dosažení orgasmů ve srovnání s ženami heterosexuálními) vyvrcholení dosahují méně často než muži.

„Co skutečně dokáže přivést ženu k orgasmu, to je předmětem mnoha diskusí i bádání. Desítky časopisů i online článků každý měsíc shrnují různé způsoby, jak ženám k dosažení orgasmu pomoci. Dokonce na toto téma již existují i speciální knihy. Pro mnoho lidí je totiž orgasmus důležitou součástí sexuálních vztahů,“ shrnul problematiku pro CNN profesor David Frederic, který se zaměřuje na výzkum lidské sexuality. Ovšem nutno dodat, že žádný z těchto návodů není univerzálním receptem na uspokojení. Podle studie, na níž se Frederic podílel, pak ovšem existuje alespoň vyšší pravděpodobnost toho, že žena dosáhne orgasmu, když styku předchází orální sex – stimulace klitorisu. Dalšími plusovými body, které šanci na ženský orgasmus navyšují, se pak ukázala např. vyšší míra spokojenosti ve vztahu, ale také otevřenost a kreativita při sexuálních hrátkách či slovní vyjádření lásky…

Do toho, zda žena dosáhne při sexu orgasmu, pak vstupují i vnější faktory. „Překvapivě“ se však nejedná např. o partnerovy spodky ležérně odhozené na gauč, ale o vyšší tělesnou nespokojenost, kterou ženy ve srovnání s muži pociťují. Mnohé ženy se pak v posteli více zaobírají tím, zda náhodou nemají příliš silná stehna nebo rosolovité břicho, než aby se zaměřily na samotný prožitek. A to je potom orgasmus ten tam.

Bez ohledu na veškerou snahu a využití výše vyjmenovaných stimulů, věda je bohužrl neúprosná. „Všechny skupiny mužů – gay, bisexuální i heterosexuální – dosahují v průměru orgasmu častěji než ženy,“ shrnuje statistická data dr. Frederick. Ostatně, muži se mnohem častěji než s nemožností dosáhnout orgasmu potýkají s jeho předčasným příchodem…Zajímavé ovšem je, že podrobné studie zaměřující se na principielní průběh orgasmu prokázaly, že mezi ženami a muži se nijak výrazně neliší. Co tedy ženský a mužský orgasmus odlišuje, jsou především potřeby žen a mužů k jeho dosažení.

V „souboji pohlaví“ mají navrch lesby a gayové…

Zatímco v heterosexuálních partnerstvích je tedy klíčem k sexu nalezení adekvátní stimulace (což je samozřejmě v případě partnera opačného pohlaví komplikovanější), lesby a gayové mají tuto sexuální etapu „usnadněnou“. Kdybychom se totiž měli řídit pouze čísly a statistikami – a také tezí, že dobrý sex je definován četností orgasmů – bylo by možné veškeré spekulace o tom, kdo si užívá nejvíce, shrnout tvrzením, že jsou to gay a lesbické páry. A je to vlastně docela logické. Zatímco ustálené slovní spojení „souboj pohlaví“ již a priori do jisté míry implikuje, že mezi ženami a muži je jistá propast – míru sexuálního uspokojení nevyjímaje – lesbické a gay páry jsou na tom o poznání lépe. S nikým totiž bojovat nemusí. A jelikož jsou stejného pohlaví, je pravděpodobnost, že se dokáží vcítit do prožitků protějšku a budou jej umět adekvátně uspokojit, mnohem vyšší.

Výzkumy zaměřené na rozdíly v četnosti orgasmu mezi homosexuálními, heterosexuálními a bisexuálními muži a ženami pak tedy jasně dokladují, že partneři/ky stejného pohlaví jsou v uspokojování svého protějšku prostě lepší (rozumějte v četnosti dosažení orgasmu úspěšnější) než dvojice heterosexuální…

21. 5. 2019POSH lidé: ti, kteří jsou přesvědčeni, že jsou lepší než ostatní. Jste to i vy?

Jak na věc?

Způsobů, jak neveselou sexuální situaci zvrátit, je samozřejmě mnoho – velkou roli však sehrává nápaditost a jednoduše okořenění sexuálního vztahu – a to bez ohledu na pohlaví či orientaci. „Žijeme v době, kdy na jiskření a vzrušení ve vztahu nezbývá moc času a hlavně energie. Existují ale jednoduché způsoby, jak vzrušení ve vztahu obnovit. Do období první zamilovanosti se už nevrátíme, protože dnešní starosti a povinnost jsou diametrálně odlišné a je jich násobně více, než dříve. Ani tak se ale nemusíme spokojit s nudným vztahem,“ říká Tomáš Koubík, zakladatel e-shopu s erotickými pomůckami Sexshop.cz.

A tak v případě, že váš sexuální život není, co býval, nebo jednoduše patříte do skupiny těch, pro které je orgasmus vzácností, zkuste vaše intimní chvilku s partnerem/kou „opepřit“. Nemusí to přitom nutně být jen za využití sexuálních hraček, sexuálně nažhavit vás může klidně sexting nebo jednoduše fakt, že svému partnerovi/ce začnete věnovat více pozornosti. A to nejen té postelové. Další možností je i „sexuální plánování“ – tedy praxe, kdy si na sex vyhradíte určitý čas, po jaký se mu budete věnovat. „Tyto metody jsou snadné a je možné s mini začít hned. Jde o to, aby oba partneři chtěli a využili možností, které jim dává běžný život, i když je náročný,“ uzavírá Koubík.