Proč muži nepoužívají kondomy? Důvodů je mnoho, svůj vlastní mají i gayové

Venerologové bijí na poplach. Počet nakažených pohlavně přenosnými nemocemi, jako jsou kapavka či chlamydie, od minulého roku stále stoupá. Jenomže pánům se používat prezervativy prostě nechce. V čem to vězí?

Autor: Petr Opršal / Zdroj: Men's Health, AskMen, New York Times, Catie Novinky, TvTropes / 20. 3. 2019

Předem je třeba říct, že i tady platí pravidlo o tom, že kde stačí k vysvětlení lidská nepozornost či hloupost, netřeba předpokládat zlý úmysl. „Je to pro mne příjemnější a partnerkám to také většinou vyhuvuje,“ řekl serveru Men’s Health student David, který prý měl nechráněný sex s přibližně dvaceti partnerkami. „Když to na vás přijde, tak prostě nepřemýšlíte nijak logicky,“ dává mu za pravdu Angel, pětatřicetiletý učitel, který od svých dvaceti kondomy zásadně nepoužívá. „Není to ta nejchytřejší věc, ale pravidelně chodím na kontroly a nikdy jsem se ještě ničím nenakazil.“

Pánové měli štěstí, ale rozhodně ho nemá každý. Nechráněný styk může skončit nejen nepříjemným svěděním ve stydké oblasti, ale i něčím daleko vážnějším. Kromě nemocí zmíněných v perexu pozvolna stoupá počet nakažených AIDS. Dnes už ale nejsou osmdesátá či devadesátá léta, kdy na tuto nemoc mladým lidem umírali jejich idolové, jako třeba Freddie Mercury, Liberace či Isaac Asimov. Mimochodem, i ten poslední slavný HIV+ Charlie Sheen se prý podle serveru TvTropes nakazil při jednom ze svých jediných dvou nechráněných náhodných sexuálních styků v životě.

15. 4. 2019REPORT: Americké drag queens roztančily Prahu. Na pódiu však zabodovala i drag queen z Česka, Chi-Chi Tornado!

Co vše tedy může (ne)použití prezervativu ovlivnit? Výzkumníci z Univerzity v Southamptonu zjistili, že existuje nepřímá úměrnost mezi atraktivitou a užíváním kondomů. Zaprvé, sebevědomí muži, kteří sami sebe považují za atraktivní, při sexuálním styku výrazně méně používají prezervativy. Zároveň se pak pánové přiznali, že čím žhavější jim připadá partner či partnerka, tím menší je pravděpodobnost, že by sami prezervativ použili. Takže jsme zase oklikou zpátky u toho, že ve chvílích, kdy se většina mozkových buněk přesune do varlat, má málokdo náladu ještě tahat z kapsy prezervativ.

Vysvětlení však opravdu není tak jednoduché. Podle serveru New York Times je tu ještě jeden zásadní faktor. Většině mužů prý nevyhovuje standardizovaná velikost kondomu, tedy cca 17 centimetrů. I když vám průzkumy mohou chtít napovídat ledacos, průměrné pánské přirození přeci jen bývá o nějaký ten centimetr kratší. Podle sexuoložky Debby Herbenick se tento "problém" týká dokonce více jak 80 % mužů. 

Důvod neužívání kondomů ale není jen psychologický, že by si pánové připadali nedostateční. „Pláštěnka“ má někdy prostě tendence klouzat, nebo se naopak zbytečně hromadit u kořene penisu. Prostě a jednoduše, není pohodlná.

A našlo by se ještě jedno vysvětlení, týkající se přímo gay komunity. Mnoho gayů podle serveru Catie kondomům prostě nevěří. Klasické tenké prezervativy podle nich nejsou vhodné na anální sex a mají tendenci praskat. "Důvod, proč gayové v osmdesátkách a devadesátkách umírali na AIDS daleko víc než heteráci, je v tom, že jim praskaly kondomy," tvrdí například LGBT aktivistka Rebecca Reinhardt. V tomto případě se ale jedná spíše o hrubé nepochopení statistik, které gayové paradoxně převzali od konzervaticů. Ti svého času výzkum dr. Dawn Smith o (ne)efektivitě kondomů citovali jako důkaz, že ani kondom je nezachrání. A teď ho vzali za svůj i mladí muží, kterým se nechce trápit s gumičkami.

"Můj výzkum skutečně ukazuje čísla, která všichni citují, ale v jiném kontextu. Je pravda, že gayové, kteří striktně používali kondomy, měli o 70 % nižší šanci, že by se AIDS nakazili. Nikdy jsme v ní ale neřešili selhání kondomů, jen jejich efektivitu. Prezervativ může prasknout, sklouznout nebo se jinak poškodit. Na vině ale bývá hlavně lidský faktor a špatné použití," řekla serveru Catie dr. Smith.

5. 4. 2019Jakou nejčastější lež lidé používají během seznamování? Na online seznamkách ji říká skoro každý

Ale kdybychom psali o tom, že spotřeba prezervativů světově klesá, zapomněli bychom na jednu kuriozní výjimku. Tou je podle nedávných zpráv ze serveru Novinky socialistická Kuba. Prezervativy jsou zde jednou z mála věcí, která je levná a dostupná. Vláda "gumičky" asijské produkce dokonce dotuje a tak zde jedno balení po třech kouscích seženete v přepočtu za jednu korunu. Není divu, že se tu používají na tisíc způsobů.

Na dětských oslavách je najdete místo dětských balonků, kadeřnice je používají namísto masky a vinařům dokonce slouží jako ukazatel stavu fermentace vína. „Když používám při fermentaci prezervativy, zvyšuje se procento alkoholu i kvalita vína,“ pochvaluje si kubánský vinař Orestes Estevéz. Rybáři si zase tyhle "balonky" oblíbili jako laciné plováky při lovu ze břehu. Zbývá tak už jedna jediná otázka: „Používá je někdo na Kubě i tak, jak se má?“