Na čem frčí Česko? Trendy drogy pro rok 2019: Pivo jako lék, hamburgery s THC a xanax pro chvilky pohody, piko pro každého

Na čem dnes „frčí“ Česko? Pro odpověď jsme si došli do nejrůznějších domácích klubů, barů i náleven. Trendy předpověď v oblasti drog je pro letošní rok opravdu zajímavá. Stále vedou alkohol a konopí, ovšem nejrůznějších populárních substancí je stále více a jejich fanoušci jsou stále hlasitější. Zejména pak v souvislosti s požitým množstvím...

Jedno osmipivo

Česko dlouhodobě drží rekord v počtu vypitých piv na hlavu. Ale ani v tvrdém alkoholu nijak nezaostáváme. Taky proč, když se na trhu vyrojilo tolik dobrých pálenek, rumů a jiných delikates? „Vědci prý zjistili, že alkohol v menších dávkách pomáhá proti úzkostem, nechutenství, ale také s usínáním. Vlastně je to ta nejlepší medicína,“ prozradil nám Bartoloměj Měřička, návštěvník jedné z minipivovarových hospod Prahy. Za pravdu mu dal i Ivan Janíček, obráběč kovů, kterého jsme potkali v nejmenovaném zlínském podniku. „Ta naša slivka, ta vypálí i raka!“ sdělil našim redaktorům a obrátil šestý stakan večera.

Projel jsem republiku v jednom z nejdivočejších SUV světa – Maserati Levante. Jaké jsou mé dojmy?15. 4. 2020

Samoléčba alkoholem je mezi Čechy velmi oblíbená, není se tak čemu divit, že v pátek v práci povážlivě klesá produktivita a že se u nás dobře daří známým kontraindikacím této léčby, čili nejrůznějším chorobám jater, ledvin a trávicího traktu. Letošní trendem v konzumaci alkoholu tak bude další rozevírání nůžek mezi třemi skupinami obyvatelstva. Jedna z nich pije na kvantitu, druhá na kvalitu, třetí pak na kvantitu i kvalitu a jednotlivé rundy prokládá dalšími látkami nejrůznějšího původu. Vyjádření menšiny, která nepije vůbec, se nám získat nepodařilo. Ale prý jsme příští týden zváni na jejich sraz v telefonní budce na dolním konci Václavského náměstí.

Mír a lásku!

Konopí je u nás dlouhodobou stálicí, a to minimálně od dob, co v něm prý podle lidové písničky močila jistá Anička. A jaké jsou v něm pro letošek trendy? Vzhledem k tomu, že kouření je společností bráno jako čiré zlo, užívání této oblíbené látky se pozvolna mění. „Nekouřím, vapuji!“, odvětil nám rozhořčeně návštěvník jednoho z pražských barů a vyfoukl nám oblak voňavého dýmu přímo pod nos.

Do módy přichází také různé pochutiny s přísadou THC, sušenky, čokolády, ale třeba i sýry a burgery. „Myslím, že jsem našel perpetuum mobile, alespoň co se trhu týče,“ řekl nám Albert Konopka, majitel stánku s veselým občerstvením. „Lidé si ke mne zajdou na jeden burger – a pak se celý večer vracejí, alespoň pro brambůrky nebo oříšky. A to i pro ty bez THC.“

Oblibě se konopí těší i mezi zahraničními návštěvníky naší republiky. „This country is crazy! I’ve just bought this sh*t straight from the shop in Old Town!“ říká nám americký turista Mike a hrdě nám ukazuje pytlík předraženého technického konopí, které zakoupil v jednom z obchodů se suvenýry. Z kapsy mu přitom čouhá něco, co podezřele připomíná pytlík s omítkou.

Piko, piko!

Česko dalo světu spoustu skvělých věcí. Slovo „robot“, semtex, spoustu pornohvězd, ale také oblíbenou variantu na po celém světě žádaný metamfetamin. Populární je zejména vzhledem k poměrně snadné přípravě, kterou zvládne i amatérský Walter White dobře zásobený léky na chřipku.

Uživatelé pervitinu budou letos bojovat zejména se stigmatem „drogy trosek a technařů“. „V plánu je rozsáhlá kampaň pod názvem ´Say yes to čára´, pro pokročilé jsme pak připravili semináře na téma ´Velcí kluci se nebojí jehel´. Abychom nebyli genderově nevyvážení, v případě zájmu jsme ochotni organizovat i semináře pro dámy. Povede je Katka, známá zejména z dokumentu Heleny Třeštíkové,“ říká nám hubený čtyřicátník, který si nechá říkat pouze přezdívkou „Strýček Jehlička“.

Máš má ovečko dávno spát…

Ani svět drog není imunní vůči nejrůznějším módním vlnám a trendům. Není to tak dávno, co se chodilo do „e-smart shopů“ pro prapodivné koupelové soli, vykuřovadla do kadidelnic a jiné zázraky. Ale doba se změnila. Stresuje vás zaměstnání, štve vás šéf a nedaří se vám uvolnit se? Nebo toužíte po kariéře mumlajícího rappera ze Soundcloudu? Moderní medicína zná řešení. To se jmenuje alprozalam nebo také neurol či xanax.

Uživatelé si jej pochvalují. „Od té doby, co beru Xanax, mi nevadí, že jsem si jednou nechal vytetovat přes obličej písmenkovou polévku,“ říká mladý skladník Jirka, který zkouší prorazit pod jménem Young Gary Oldman. „Chrrr, pší,“ odpověděla pak slečna Růženka. Vyjádření plukovníka Hrušky ani profesora Švestky se získat nepodařilo.

Po liáně do nebes

Ne každý se ale chce drogou uspat, vyklidnit či otupit. Někdo si raději rozšíří vědomí, někdy i tak, že by jím projel i náklaďák. „Při ayahuascovém rituálu jsem se potkal s vyššími bytostmi. Měřily okolo dvou metrů, jejich řeči jsem nerozuměl, ale vyzařovala z nich jasná síla,“ vzpomíná na své zážitky umělec na volné noze Jeroným Rajský. „Teprve pak mi došlo, že to byl zájezd španělských basketbalistů.“

Posvátná liána jihoamerických šamanů, která na leckoho působí laxativně a emeticky (česky řečeno: způsobuje průjmy a zvracení), se stala oblíbenou látkou pro mystické cesty široké obce znuděných podnikatelů, ezoteriků i těch, kteří by ochutnali i lučavku královskou, kdyby jim někdo řekl, že má psychotropní účinky. Z „absolvoval jsem ayahuaskový rituál“ se tak stává nové „občas si zašňupu“.

Zlá, zlá chemie

Určitě jste o nich slyšeli, zejména v souvislosti s výše zmíněnými „e-smart shopy“. Šikovní chemici, zejména pak z asijských zemí, na trh chrlí nové a nové látky s těžko vyslovitelnými názvy, většinou zkracovanými do několikapísmenných chemických vzorců. Rozumný člověk se jim většinou vyhne obloukem, ale jisté procento nadšenců bez zábran bude v populaci vždy. I když ze zřejmých důvodů jeho početnost značně kolísá.

Odborníci z Univerzity Pavla Morozova v ruském Sibirsku varují, že z této skupiny látek je nejnebezpečnější zejména málo prozkoumaná substance, známá pod názvem H-2O. „Závislí vyžadují dávku někdy více než desetkrát denně a život si bez ní nedokážou představit. Daleko horší jsou ovšem abstinenční příznaky,“ varuje adiktolog docent Igor Staličnyj. „V případě, že  substance či její substitut nejsou narkomanovi podány, v některých případech už po pár hodinách začíná trpět závratěmi, potížemi s kardiovaskulárním oběhem a vylučováním. Většina jich také po několikadenním vysazení návykové látky umírá.“

Jak být spokojeni sami se sebou a nezaměřovat se stále na názor druhých?22. 5. 2020

Jak se zdá, drogová scéna je v Česku pestrá, skoro jako zážitek po olizování žab. Když jsme tak u toho, raději to nezkoušejte. Z českých ropuch dostanete tak leda nepříjemnou vyrážku, a když je políbíte, princ se z nich rozhodně nestane.

Zdroj: České kluby, nálevny a nádraží