SERIÁL: Velký průvodce světem obleků na míru: Oblek podle příležitosti, díl osmý

2. 1. 2017 16:00 Seriál
SERIÁL: Velký průvodce světem obleků na míru: Oblek podle příležitosti, díl osmý

Pokud se chystáte na formální událost, nebo vlastně jakoukoliv událost, jež má předepsaný dress code, věřte, že prvním přešlapem, kterého se můžete dopustit, je ho nedodržet. Je úplně jedno, zda jste oblečeni o úroveň výš, nebo níž. Prostě jste to nezvládli. Pokud kolem vás budou všichni v klasickém společenském obleku a vy budete mít smoking, očekávejte, že si u vás bude celé shromáždění objednávat pití. V opačném případě zas budete považován za toho, kdo tu parkuje auta…

Abyste se obdobným situacím vyhnuli, stačí jediné, dodržovat dress code! A s tím vám pomůže poslední díl našeho seriálu, který jsme pro vás připravili ve spolupráci s Olgou Kramperovou, ředitelkou pražského krejčovského salonu Windsors, který najdete v Karlíně.

White Tie
Pokud obdržíte pozvánku, na které je jako dress code uveden White Tie, tedy frak, tak se chystáte buď na státnický banket v Buckinghamském paláci, nebo na ples ve Vídeňské opeře. Outfit, který si na sebe budete oblékat, je nejformálnější z formálních a vyvolává vzpomínky na zašlé časy 19. století. Tady není žádný prostor pro vlastní inovace. White Tie se dodržuje do puntíku přesně podle pravidel.

Když to vezmeme odspodu nahoru, tak začneme černými lakovanými botami typu Oxford, černé ponožky a černé kalhoty se dvěma úzkými hedvábnými lampasy jsou samozřejmostí. K White Tie patří jedině bílá fraková košile s vyztuženou náprsenkou a stojacím límečkem s ohnutými cípy. Kolem krku patří bílý bavlněný ručně vázaný motýlek, podle něj získal White Tie své jméno. Na vrch už patří ještě bílá rypsová vesta a frak, tedy sako se šosy, které se nezapíná a klopy má potažené hedvábím. Abyste věděli, jak elegantně tento oděv působí, podívejte se na Panství Downton nebo na Baracka Obamu na návštěvě u anglické královny.

Black Tie
Angličané říkají Black Tie, Američané Tuxedo a u nás se setkáte s označením Smoking, na pozvánkách však bude vždy stát Black Tie. Opět jde o velmi formální oděv vhodný na divadelní premiéry, galavečery a noblesní plesy, stojí ale o stupeň níž, než frak.

Black Tie získal své jméno podle černého vázacího motýlku, který sem tam nějaká méně znalá celebrita nahradí černou kravatou, což je ovšem faux-pas! Smoking se v tradiční formě skládá z černého vlněného saka s hedvábnými špičatými, nebo šálovými klopami. Sako může být jednořadé i dvouřadé a knoflíky bývají potaženy stejnou látkou, jako klopy, tedy obvykle hedvábím. Hezkým detailem je bílý kapesníček v náprsní kapse.

Smokingová košile je bílá s klasickým límcem a může být se zapínáním na speciální smokingové knoflíčky, o kterých jsme mluvili v předchozím dílu. Kolem pasu se váže černá hedvábná šerpa. Setkáte se sice i s jejími barevnými verzemi, ty ale vyvolávají dojem špatně oblečeného toreadora. Kalhoty jsou opět s hedvábným lampasem (pouze jedním) a boty typu Oxford. Dovedete si představit, že tento oděv nosívali američtí gentlemani na počátku 20. století na barbecue večírky? Volnějšími adaptacemi tohoto předepsaného oděvu jsou Black Tie Optional nebo Creative Black Tie, nelze je však považovat za vyloženě seriózní,

Semi-formal/ Business Formal
Pokud vám někdo řekne, abyste si vzali oblek, tak si nejspíš představíte definici výše uvedených pojmů. Černý, tmavošedý nebo tmavomodrý oblek, bílou nebo světle modrou košili s decentním motýlkem, kravatou a dalšími doplňky, které jsme si popsali v předešlém dílu seriálu. Takový oděv si vezmete na standartní ples, klasickou svatbu nebo na důležité obchodní jednání. Platí jedno zásadní pravidlo, které už sice znáte, ale přesto ho připomínáme: Oblek i košile musí perfektně padnout, jinak přijde vaše celková snaha vniveč!

Business Causual/Smart Causual
Zde už nelze mluvit o formálním oděvu, spíš jde o vyjádření osobitého stylu na trochu vyšší úrovni. V outfitech patřících do této kategorie můžete dát prostor své originalitě, vytáhnout na světlo odvážnější barvy, vzory i materiály. Košile šité na míru podle vaší fantasie, volnočasová saka, nedbalá elegance, kreativní kombinace doplňků, to vše sem patří. Měli byste ale zachovat jistou míru zdrženlivosti. Ke košili s výraznějším vzorem vyberte jednoduché doplňky, ke světlemodrému saku jedině bílou košili a podobně. Prostě se oblékněte elegantně a ne tak, jako byste právě utekli z cirkusu a cestou to vzali přes výprodejové zboží z tuzexu.

Ondřej Josef Kubáček

Autor

Ondřej Josef Kubáček

Ondřej Josef Kubáček je na první pohled trochu upjatý snob. Pod povrchem je ale pravda trochu jiná. Ve skutečnosti se na svět dívá svobodomyslným pohledem, špatný vkus ovšem nepromíjí. Ideálně strávený čas je pro něj odpolední čaj a čerstvá várka drbů nebo novinek ze světa britské královské rodiny. Mezi jeho záliby patří také kultura a design. 

E-shop