SERIÁL: Velký průvodce světem obleků na míru: Doplňky aneb detailem k dokonalosti, díl sedmý

21. 11. 2016 16:00 Seriál
SERIÁL: Velký průvodce světem obleků na míru: Doplňky aneb detailem k dokonalosti, díl sedmý

Po šesti dílech našeho seriálu už se nemůžete ztratit při výběru košil, obleků a kabátů, přesto je zde ještě téma, které společně musíme projít. A tímto tématem jsou doplňky. Zatímco dámy mají, co se týče i formální módy, větší prostor pro vyjádření vlastního stylu, pánové jsou značně limitovaní. A právě doplňky můžete vyjádřit svou vlastní osobnost, svůj styl a svůj vkus. A divili byste se, kolik možností vlastně existuje!

Kravaty
Kravaty jsou součástí pánských šatníků už přes 350 let, kdy se objevily na dvoře francouzského krále Ludvíka XIII. Od té doby se vyvíjely až do jejich současné podoby. Kravat existuje nepřeberné množství vzorů. Od konzervativnějších a elegantnějších kousků až po ty výstřednější a dokonce i žertovné. Ty poslední se samozřejmě do společnosti nehodí a je lepší se jim vyhnout. Stejně tak i klubové kravaty s logem, barvami či erbem spolku noste pouze na klubová setkání.

Do společnosti se hodí elegantní a barevně jednodušší kravaty z kvalitních materiálů. V krejčovském salonu Windsors si můžete vybrat z celé řady kravat značky Lanvin. „Lze vybírat z kravat v klasické šíří, ale i z těch užších, které se hodí pro méně formální příležitosti, jako jsou firemní večírky nebo večerní party. Správně vybranou úzkou kravatu však můžete zvolit také do obleku na svatbu nebo pro obchodní příležitosti,“ přibližuje Olga Kramperová z Windsors. „Šíře kravaty by dále měla odpovídat i postavě zákazníka, extrémně štíhlému nebude slušet široká kravata a naopak. Záleží ale i na šíři klopy, to je velmi důležité,“ dodává.

Existuje také velké množství způsobů, jakými lze kravatu uvázat. Údajně až pětaosmdesát typů uzlů. Nejčastější jsou uzly Manhattan, Windsor, half Windsor nebo Four in Hand. Uzly volíme podle typu límečku u košile. Do košile se široce se rozevírajícími se cípy límečku volíme masivnější uzel a opačně. Existují i výstřednější uzly typu Eldridge nebo Trinity, ale ty se opět hodí pro méně formální příležitost.

Motýlky
Místo kravaty si lze uvázat i motýlek, který se aktuálně opět těší velké popularitě. Bílý motýlek se tradičně používá při dress code „white tie“ jak už název napovídá, což je nejvyšší forma formálního oděvu. Černý motýlek tradičně najdeme u smokingu. U barevných motýlků platí více méně to samé, co u kravat. Tedy na formálnější události volíme jednodušší a méně extravagantní vzory. Kromě tradičních vázacích motýlků existují i varianty, které jsou již připraveny k nošení. Doporučujeme ale ty vázací, neboť dávají najevo, že máte rádi věci tak, jak se patří. Ty již „uvázané“ přenechte dětem a číšníkům.

Knoflíčky
Manžetové knoflíčky bývají poslední dobou oblíbenými dárky, které se mohou stát nejen elegantními, ale i praktickými doplňky k obleku, máte-li v oblibě košile s manžetami zapínanými právě těmito knoflíčky. „Manžetové knoflíčky, se používají pro francouzskou manžetu. Jedná se o velmi detailní, ale přitom nápadný prvek, jehož podoba může zásadním způsobem ovlivnit dokonalost Vašeho outfitu. V salonu Windsors nabízíme například manžetové knoflíčky Lanvin, které jsou spojením tradičního stylu a moderního designu. Jsou ručně vyráběné a nabízíme je též v setech se sponami na kravaty,“ říká Olga Kramperová, ředitelka Windsors.

Pokud obdivujete moderní, dynamický a vtipný design, mohly by se vám líbit i knoflíčky značky Tateossian. Ve Windsors narazíte na celou řadu možností a stačí si tak vybrat podle vlastního vkusu a odrazu vaší osobnosti. „Dále existují knoflíčky smokingové, zpravidla černé, a knoflíčky frakové, jež bývají z bílé perleti. Jde obvykle o sadu čtyř malých knoflíčků, které se používají do légy košile a frak nebo smoking povznesou o úroveň výš,“ vysvětluje Kramperová.

Kapesníčky
O tom, že tyto kapesníčky neslouží k hygienickým účelům, samozřejmě informovat nebudeme. Rozhodně ale musíme upozornit, jaká škoda je, že řada mužů tento elegantní doplněk do svého šatníku nezařadila. „Drobný detail kapesníčku v pánském obleku je jedinečným představitelem stylovosti a vytříbenosti vkusu. Tímto barevným detailem dokážete zajímavě oživit formální vzhled Vašeho obleku, zvýraznit originalitu Vaší osobnosti, případně vyjádřit Vaši momentální náladu,“ vysvětluje funkci kapesníčku ředitelka Windsors. U volby kapesníčku je třeba dbát na sladění s kravatou nebo motýlkem, aby nevznikla nevkusná a křiklavá kombinace, která z vás namísto elegantního jedince udělá módní propadák. „Ovšem pozor! Vzor nesmí být stejný, to by bylo faux pas. Je dobré na jednom doplňku ubrat a na druhém přidat,“ varuje Olga Kramperová.

Možností je i čistě bílý, bavlněný, na rovno složený kapesník, který bude vypadat dobře ve formálnějším obleku. Lze mít i kapesníček hedvábný. „Já osobně preferuji kapesníček, který není vyumělkovaně složený, ale spíš jen tak přirozeně nechán vlastnímu osudu,“ říká ředitelka Windsors.

Obuv
Sice není úplně doplňkem, jako spíš funkční součástí oděvu, ale i obuv do našeho seznamu určitě patří. „Dnes každý mluví o rámových botách, ale ty jsou dost často velmi tvrdé a nepohodlné,“ zmiňuje Olga Kramperová obuv, o které se hodně mluví, ale nepatří mezi nejlepší volbu. Ve Windsors proto narazíte na obuv Paolo Scafora, která se částečně vyrábí podobně, jako obuv rámová, ale technologie je upravena tak, aby byla bota pohodlnější. „Dále máme boty Magnanni s konstrukcí Bologna, která je také velmi příjemná,“ dodává. Protikladem rámové obuvi je obuv lepená, která může být velmi pohodlná, ale nic nevydrží.

Jak tedy vidíte, pomocí doplňků lze vyjádřit opravdu mnoho, a proto není radno je podcenit. Za doplňky lze navíc považovat i hravé a barevné ponožky. I u těch je ale třeba uvážit, do jaké společnosti a k jaké příležitosti je oblékáte. V příštím a zároveň posledním dílu seriálu se společně s Olgou Kramperovou z Windsors podíváme na dress code.

Ondřej Josef Kubáček

Autor

Ondřej Josef Kubáček

Ondřej Josef Kubáček je na první pohled trochu upjatý snob. Pod povrchem je ale pravda trochu jiná. Ve skutečnosti se na svět dívá svobodomyslným pohledem, špatný vkus ovšem nepromíjí. Ideálně strávený čas je pro něj odpolední čaj a čerstvá várka drbů nebo novinek ze světa britské královské rodiny. Mezi jeho záliby patří také kultura a design. 

E-shop