SERIÁL: Velký průvodce světem obleků na míru: Kabáty, společníci do nepohody, díl šestý

24. 10. 2016 15:00 Seriál
SERIÁL: Velký průvodce světem obleků na míru: Kabáty, společníci do nepohody, díl šestý

S měnícím se ročním obdobím jsme se v tomto dílu našeho seriálu o pánském odívání na míru rozhodli, že se zaměříme na kabáty. Koneckonců obleky a košile už jsme si přiblížili dostatečně, a proto by vám jejich výběr neměl činit žádný problém. Typy kabátů a jejich charakteristické rysy a příležitosti, ke kterým se hodí, nám opět pomůže přiblížit Olga Kramperová z pražského krejčovského salonu Windsors sídlícího v Karlíně.

Kabát je oděvem, který nás chrání před chladem nebo deštěm, ale i naše oblečení před vlhkostí a prachem. Proto by měl být neodmyslitelným prvkem pánského šatníku, a i když se jednu dobu zdálo, že je na ústupu, vrací se k němu jak starší, tak mladší generace. Kabát nebo lehčí plášť je i symbolem elegance, a tak ho nosí i v zemích, kde se před chladem chránit není vyloženě potřeba. Třeba v Itálii muži nosí lehčí variantu proto, aby měli co odložit, když přijdou do společnosti, nebo si navléknout, když z ní odchází.

Byly doby, kdy se jiné kabáty nosily do opery a jiné do restaurací, na obchodní schůzky, odpolední procházku, hon a podobně. Dnes skutečně není nutné mít jednu skříň plnou kabátů, ale i tak byste měli mít přehled, jaké možnosti při výběru kabátu máte. A divili byste se, jak široká řada jich je.

Chesterfield
Tento typ kabátu je přibližně 200 let starý a pochází, jak už název napovídá, z Velké Británie. Chesterfield se nejlépe hodí k formálnímu oblečení. „Je vhodný k obleku nebo smokingu. V kombinaci s casual oblečením nepůsobí dobře,“ dodává Olga Kramperová. Jeho hlavní rysy odpovídají jeho funkci, tedy ochraně před venkovním chladem. Jde o nepříliš hluboký výstřih, rukávy bez manžet a maximálně jeden rozparek. Kabát bývá lehce vypasovaný, s délkou ke kolenům a sametovým límcem v odlišné, obvykle černé, barvě. Sametový límec má původ v dobách, kdy muži nosívali pudrované paruky a límce se snadno špinily. Proto se dělaly z odlišného materiálu, než byl zbytek kabátu, aby se nemusela složitě dohledávat látka při výměně límce.

„Chesterfield se šije z kvalitní vlněné látky, klasicky v tmavých barvách, tedy černé, antracitové, tmavě šedé nebo tmavě modré. Dnes se však setkáme i se světlejšími barvami, třeba s barvou camel. Jednobarevnost v současnosti také není podmínkou. Vhodné jsou vzory jako kohoutí stopa, rybí kost nebo decentní kostka,“ popisuje Olga Kramperová z Windsors.

Ulster coat
Opět jde o kabát původem z Anglie, rozšířený zejména ve viktoriánské době, který si však udržel svou popularitu dodnes. Tento dvouřadý kabát s délkou ke kolenům se klasicky šije z tvídu, ale dobře vypadá i v kostce. „Jde o robustnější a těžší kabát vhodný pro studené zimní měsíce,“ charakterizuje Ulster coat ředitelka Windsors.

Covert coat
Sportovnější verze chesterfieldu byla původně určena pro jízdu na koni, ale už na konci 19. století byl považován za elegantní oděv patřící do běžného pánského šatníku. Charakteristické jsou pro něj stehy na klopě a manžetách. „Dále šikmé boční kapsy a náprsní lištová kapsa. Stejně jako u chesterfieldu se obvykle zhotovuje se sametovým límcem,“ dodává Olga Kramperová.

Raincoat
Jak už název napovídá, jde o plášť určený původně do deště. Dnes získal podobu jednoduchého nadčasového jednořadého pláště. „Je podobný trenčkotu, ale s minimalistickým střihem a bez pásku,“ říká o Raincoatu Olga Kramperová. Zároveň dodává, že raincoat je vhodný hlavně pro jarní a podzimní počasí. „Na zimu není dostatečně teplý, zato chrání před deštěm díky nepromokavé gabardénové látce!“ vysvětluje. Celkově jde o plášť volnějšího střihu s jednořadým zapínáním na knoflíky pod légou, bez ozdobných prvků. Jeho obvyklé barvy jsou modrá, šedá, černá, ale i světlá béžová.

Pea coat
Kratší a praktický vlněný dvouřadý kabát, který v minulosti nosívali námořníci coby součást uniformy. Tento kabát se šije ze silné vlněné látky a díky své délce neomezuje pohyb. „Proto si ho oblíbili řidiči, neboť nepřekáží,“ zmiňuje ředitelka Windsors.

Nevypodšívkovaný kabát
Ten mám osobně nejraději. Je lehký a přesto zahřeje. Navíc je bez ramenních vycpávek, a tak dobře vypadá i na saku, neboť se vycpávky nevrství,“ představuje kabát bez podšívky Olga Kramperová z Windsors, kde ho nově zařadili do nabídky.

Co se týče materiálů, kabáty se šijí například z velbloudí vlny, která je velmi odolná a kabát tak vydrží celý život. Do Windsors ji nedodává nikdo jiný než Scabal. Dále jde o vlnu Alpaca, vlnu s kašmírem, stoprocentní kašmír a podobně. Tyto materiály mají samozřejmě více verzí v závislosti na gramáži.

Jak tedy vidíte, kabátů je celá řada, a proto si mezi nimi každý může vybrat svého favorita. V příštích a zároveň posledních dvou dílech tohoto seriálu vás seznámíme například s dresscodem a doplňky a opět nám hlavní poradkyní bude ředitelka Windsors.

Ondřej Josef Kubáček

Autor

Ondřej Josef Kubáček

Ondřej Josef Kubáček je na první pohled trochu upjatý snob. Pod povrchem je ale pravda trochu jiná. Ve skutečnosti se na svět dívá svobodomyslným pohledem, špatný vkus ovšem nepromíjí. Ideálně strávený čas je pro něj odpolední čaj a čerstvá várka drbů nebo novinek ze světa britské královské rodiny. Mezi jeho záliby patří také kultura a design. 

E-shop