SERIÁL: Velký průvodce světem obleků na míru - Scabal a Loro Piana, Porsche a Ferrari mezi látkami, ze kterých můžete mít oblek! Díl třetí

29. 8. 2016 16:00 Seriál
SERIÁL: Velký průvodce světem obleků na míru - Scabal a Loro Piana, Porsche a Ferrari mezi látkami, ze kterých můžete mít oblek! Díl třetí

V minulých dvou dílech seriálu o oblecích na míru jsme čtenářům přiblížili, na co vše si dát pozor při výběru krejčovského salonu a také jsme se zaměřili na techniky zpracování. Luxusně znějící slovíčka mohou v řadě případů sloužit jen jako návnada, díky které se zákazník snadno chytne do pasti. Teď už ale čtenář LUI ví, jak se nenechat chytit, a tak můžeme pokračovat přímo k další lekci. Tentokrát se zaměříme na výběr materiálu a to jak u obleků, tak i u košil, kterým je třeba věnovat stejnou míru pozornosti.

„Klient si musí dávat pozor na kvalitu a serióznost salonu, realita může být i taková, že salon klientovi představí světoznámou značku, ale nakonec mu prodá něco úplně jiného, zpravidla levného a nekvalitního“ varuje Olga Kramperová z Windsors. Pokud vám tedy v salonu vychválí nějakého výrobce látek a poté vám představí ústřižky látek, začněte být ostražití. Salon by měl mít k dispozici originální vzorník, ze kterého si klient následně vybere. Volně ložené, nebo v neznačkovém vzorníku seřazené ústřižky by měly být prvním varováním, že tento salon pro klienta určitě není vhodný.

Značkoví výrobci látek mají navíc na svých produktech i takzvanou krajinku, tedy ozdobně vytkaný okraj se jménem a informací o látce. Nabízí-li vám salon látku od prvotřídního výrobce, ale bez krajinky, něco je zde špatně a od salonu dejte raději ruce pryč. „Někteří krejčí zpracovávají oblek tak, aby se krajinka dala uvnitř obleku najít. Není to ale nutnost, neboť krejčí mají techniku zpracování obleků odlišnou,“ dodává ředitelka Windsors. Ale pozor, pokud si někde v Čechách necháte ušít oblek z materiálu od, řekněme, Loro Piana, neznamená to, že máte oblek od Loro Piana. Nešili ho přece jejich krejčí technikami, které jsou pro ně typické. A kvalitní salony se za své zpracování nestydí. Od Windsors si odnesete oblek Windsors z látky Loro Piana. Nebudou vám podstrkovat něco, co není pravda.

Co se košilovin týče, Windsors spolupracuje zejména s firmami, které vyrábí své látky v Itálii, což je dnes poměrně ojedinělé. Patří mezi ně Albini, jež byla založena už v roce 1876, Thomas Mason, z jejichž látek oblékají členové britské královské rodiny, nebo David &John Anderson. Všechny patří pod společnost Albini Group sídlící v Itálii. „Je-li však na látce napsáno Italy, nemusí to znamenat, že je opravdu „Made in Italy“!“ Zlobí se Olga Kramperová. „Ve skutečnosti může materiál pocházet třeba z Rumunska, Indie, Číny…a tam je výroba levnější,“ dodává. Rozdíl ceny, za jakou salon látku nakoupí a za jakou ji prodá klientovi, může být markantní. Tratí na tom samozřejmě klient. A proč je podstatné věnovat pozornost i materiálu košile? Protože obléknout pod luxusní oblek příšernou košili je asi stejný hřích, jaké lít do Ferrari vyjetý olej!

U oblekových látek se ve Windsors přiklání k tradičním výrobcům, jejichž jména jsou synonymy té nejvyšší kvality. Navíc jde o světoznámé značky, jež jsou povědomé i těm, kteří se o krejčovinu příliš nezajímají. Schválně zkuste spočítat, kolik jmen s tohoto výčtu jste již někdy slyšeli! „Jde o Scabal, Holland & Sherry, Loro Piana, Ermenegildo Zegna nebo Dormeuil,“ vyjmenovává Olga Kramperová. Zmiňuje ale i levnější, ovšem stále kvalitní výrobce, jejichž látky Windsors používají. Mezi ně patří Bateman Ogden nebo Vitale Barberis Canonico. Některé z výše uvedených výrobců si teď přiblížíme detailněji.

ALBINI
Značka byla založena v roce 1876 poblíž Italského Bergama a od samotného vzniku se začala dynamicky rozvíjet. Díky svému přístupu se tak stala značkou, jež udává trendy vývoji košilových materiálů. Značka lpí zejména na rodinném vlastnictví firmy, ale i na soběstačnosti ve výrobě. Nepatří mezi ty, které nakupují a přeprodávají hotové produkty, naopak se soustředí na vlastní výrobu zejména v severní Itálii, ale i v České republice. Výsledkem vývoje a vlastní výroby jsou materiály vysoké kvality a zářivých barev, které jsou velmi příjemné na nošení a zároveň velmi jemné. Příze na tyto materiály pochází z vysoce kvalitní egyptské bavlny označované jako Giza 87, která se pěstuje v omezeném množství v deltě Nilu, kde má Albini svá vlastní pole.

Thomas Mason
Značka pojmenovaná po svém zakladateli vznikla již v roce 1796 a záhy se stala synonymem elegance anglických aristokratů a dokonce i členů anglické královské rodiny. V roce 1992 převzala tuto značku italská společnost Albini, která ji posunula ještě dál. Ve společné produkci tak vznikají moderní materiály špičkové kvality prezentující jak tradičnější anglické historizující vzory, tak i vzory lehce extravagantní.

David & John Anderson
Další ze značek pod křídly Albini Group vyrábí doslova nejluxusnější látky ze společného portfolia mateřské společnosti. Jejich košiloviny patří k takzvanému „haut de gamme“ tedy ke špičce na trhu a jsou vyráběny z bavlny typu Giza 45 nebo dokonce z nejcennější bavlny na světě, West Indian Sea Island Cotton, z níž dokáže tato firma vyrobit nejdelší a nejtenčí a přitom mimořádně měkké a hedvábné příze. Košile z této bavlny mají téměř kašmírovou strukturu, minimálně chlupatí a chrání před chladem.

Windsors od této značky odebírají zejména materiál Cullinan pojmenovaný po jednom z nejznámějších diamantů světa. Pracovníci na tkalcovských stavech musí pracovat velmi opatrně a pomalu, aby z bavlněné příze Giza 45 (Bavlna této kvality tvoří pouze 0,4% celkové produkce bavlny z polí v okolí egyptské Gízy a patří k bavlně s těmi nejlepšími vlastnostmi) vznikl ten nejjemnější košilový materiál, za který se rozhodně vyplatí něco připlatit.

Scabal
Scabal začal v Bruselu v roce 1938 coby lokální dodavatel oblekových materiálů. Díky Kvalitě, inovativnosti a osobnímu přístupu se ale tato značka vyšvihla až na vrchol a dvanáct let po svém založení již dodávala nejprestižnějším salonům na světě. To ale Scabalu nestačilo a tak šel ještě dál. Jako jediný výrobce látek má svou pobočku i na slavné londýnské Savile Row a vyrábí jedny z nejluxusnějších materiálů na světě, které někdy dokonce obsahují i zlato, platinu nebo vetkaný diamantový prach.

Látky od Scabalu navíc drží bezkonkurenční první místo, co se týče jemnosti látek. Jejich materiál dosahuje jemnosti až Super 250’s, to proto, že používají bavlněná vlákna o průměru až pouhých 12 mikronů. Lidský vlas má průměr mezi 18 do 180 mikronů! Scabal je tedy sázkou na toho nejlepšího koně co se oblekových materiálů týče a své o tom vědí ty nejlepší krejčovské salony, včetně Windsors.
V příštím díle našeho seriálu se zaměříme na chyby, kterých se lze dopustit při výběru střihů a detailů. Zjistíme, které střihy jsou už dávno pasé nebo přinejmenším velmi usedlé a naopak se dozvíme, jaké trendy vládnou oblekům na míru v současnosti. Hlavní pomocnicí nám opět bude Olga Kramperová, ředitelka krejčovského salonu Windsors, který najdete v Praze.

Ondřej Josef Kubáček

Autor

Ondřej Josef Kubáček

Ondřej Josef Kubáček je na první pohled trochu upjatý snob. Pod povrchem je ale pravda trochu jiná. Ve skutečnosti se na svět dívá svobodomyslným pohledem, špatný vkus ovšem nepromíjí. Ideálně strávený čas je pro něj odpolední čaj a čerstvá várka drbů nebo novinek ze světa britské královské rodiny. Mezi jeho záliby patří také kultura a design. 

E-shop