SERIÁL: Velký průvodce světem obleků na míru - Jak se rodí oblek? Díl druhý

22. 8. 2016 16:00 Seriál
SERIÁL: Velký průvodce světem obleků na míru - Jak se rodí oblek? Díl druhý

V minulém dílu seriálu o oblecích na míru jsme si krátce představili situaci na českém trhu, která bohužel není ideální a představuje tak pro zákazníka zrádný sektor, který ho může od obleků na míru nadobro odradit. Není divu, když za svůj oblek zaplatí nemalou částku a nakonec zjistí, že mu sedí hůř, než kdyby si koupil oblek v konfekci. A připlatit si za kvalitní materiál, který je nakonec k ničemu, také není žádná radost.

Nám pak dá velkou práci přesvědčit zklamaného zákazníka, který si prošel takovou zkušeností, aby využil naše služby a znovu si nechal ušít oblek na míru,“ říká Olga Kramperová, ředitelka krejčovského salonu Windsors. Je to podobné, jako byste si dali nějaké nové exotické jídlo v restauraci nižší kvality a bylo vám po něm nevolno. Pak už také nebudete mít chuť ho vyzkoušet znovu, ani v restauraci s Michelinskou hvězdou. U obleku by to ale byla opravdu škoda. To, že šaty dělají člověka, je známá pravda, ale ještě více platí, že jen máloco je víc sexy než muž v dobře padnoucím obleku.

Obleky se navíc zpracovávají různými technikami, u obleků na míru existují dva základní postupy, jakými mohou salony obleky pro zákazníka zpracovat. Jde o dostupnější a rozšířenější metodu MTM, tedy Made-To-Measure a metodu Bespoke. Toto slovo by mělo vyzařovat určitou prestiž a luxus, ale právě Bespoke dělá řadě krejčích problémy. Salony tuto metodu využívají jako cestu, kterou lze vytáhnout z klientů peníze, ovšem výsledek bývá spíše k pláči. „Až 90% salonů tuto metodu absolutně nezvládá,“ stýská si Olga Kramperová. Co se týče samotného šití, tak lze zmínit tři metody, tedy Full Canvas, Half Canvas a Fused. Všechny tyto pojmy si vysvětlíme v následující části tohoto článku.

MTM (Made-To-Measure)
Tato metoda by se dala označit za křižovatku mezi konfekcí a metodou Bespoke. V základu lze říci, že si zákazník vyzkouší saka různých velikostí a střihů a to, které mu nejvíce sedí, se stane předlohou pro finální produkt. To ovšem neznamená, že by se ušila jeho kopie a ta se pak upravila podle zákazníka, je to spíše naopak, Zkoušená saka mají daný střih a díky zkoušce, měření, špendlení a podobně si krejčí nastaví střih přímo na klienta.

Klient i krejčí tak vidí, že oblek sedí. Poté stávající střih nastaví a vytvoří tím střih nový. Kromě střihu si zákazník vybere i typ klop, kapes a rozparků. Úskalím je fakt, že střihy jsou již dané a klient si nemůže specifikovat úplně vše. „Naštěstí je nabídka střihů dost široká a tak si zákazník toto omezení ani nemusí uvědomit,“ uklidňuje Olga Kramperová. Klient také není časově zatěžován velkým počtem zkoušek, což je v dnešní hektické době pro řadu vytížených klientů určitě výhodou.

I zde ale existuje riziko. „Místo kvalifikovaného krejčího se často setkáte s tím, že zákazníka měří pouze proškolená prodavačka, která nezvládne střih vytvořit“ varuje ředitelka Windsors. MTM není tak jednoduchou metodou, jak se mnohdy salony domnívají a lze na ní zkazit víc, než dost. Bez šikovného krejčího a technologických možností padnoucí oblek prostě nevznikne. Proto je vhodné obejít pár salonů a prověřit si přístup k metodám zpracování dříve, než si oblek objednáte v prvních dveřích.

Bespoke
V případě metody Bespoke přijde zákazník do salonu a s konzultantem nejprve probere svou představu, zaměří se na výběr látek a detailů stejně jako u MTM. Největší rozdíl nastává v případě střihů a měření. Nevyužívá se již předem vytvořené předlohy jako v případě MTM. Naopak se zákazník změří na různých místech. Měří se šířka ramene, šířka zad, zadní délka, která se měří od sedmého krčního obratle po pas, obvod hrudníku, pasu a tak dále.

To všechno následně zpracuje do střihu, který je v tu chvíli naprosto unikátní a přesně odpovídá zákazníkovi. A právě zpracování střihu je velmi podstatné. Pokud se totiž materiál na oblek nastříhá špatně, krejčí už toho moc nesvede a výsledek může být pouhou parodií na padnoucí oblek.

Oblek vzniká postupně na několika zkouškách, na kterých je v různých fázích rozpracovanosti. A tak je klient vystaven nejen vyššímu riziku, ale také větší časové náročnosti. „Na krejčího, který dovede zpracovat oblek metodou Bespoke, narazíte opravdu jen velmi zřídka,“ upozorňuje Olga Kramperová navzdory tomu, že se právě touto metodou řada salonů snaží přilákat zákazníky.

Full Canvas
Časově nejnáročnější a tudíž i nejdražší metoda zpracování obleku, kdy se k sobě jeho jednotlivé vrsty, jako jsou samotná svrchní látka, podšívka a mezi nimi plátěné výztuhy ale například i koňská žíněnka (zpracování je individuální a záleží na krejčím, jak postupuje), sešívají ručně a je mezi nimi určitý prostor. Tak u saka dosáhnete prodyšnosti, poddajnosti a využijete veškerý potenciál materiálu, který jste si na sako vybrali. „Tato technika je tím nejlepším postupem zpracování sak a proto se na ní ve Windsors zaměřujeme,“ vysvětluje Olga Kramperová a dodává, že tato technika vychází z takzvané „staré těžké krejčoviny,“ která měla na svědomí kvalitní a odolná saka, jež vydržela řadu let.

Half Canvas
Tentokrát lze opět říci, že jde o kompromis mezi technikou Fused a technikou Full Canvas. Tedy jednotlivé vrstvy s k sobě částečně sešívají ručně a částečně se k sobě lepí. Jde o časově méně náročnou metodu zpracování.

Fused
Metoda využívá lepení materiálů jednotlivých vrstev k sobě lepidlem. Jde o nejlevnější metodu, která je zároveň časově méně náročná, ale přináší s sebou celou řadu rizik. Při špatném žehlení obleku se může sako zvlnit, nebo se na látce objeví vrásky a bublinky, které mohou být důsledkem promočení saka, či už samotného nekvalitního zpracování. „Technikou lepení také zničíte vlastnosti materiálu, který jste si vybrali. Z luxusního prodyšného a lehkého materiálu vám tak může vzejít nepoddajné, téměř prkenné sako,“ varuje ředitelka Windsors.

Pravdou zůstává, že i při využití těch nejlepších metod může váš oblek v rukou nezkušeného krejčího dopadnout tragicky a proto je opravdu velmi důležité dbát na výběr salonu, ve kterém si necháte sako ušít. Teď už budete vědět, co znamenají jednotlivé termíny ve fázi zpracování a příště se zaměříme na materiály, ze kterých se šije.

Ondřej Josef Kubáček

Autor

Ondřej Josef Kubáček

Ondřej Josef Kubáček je na první pohled trochu upjatý snob. Pod povrchem je ale pravda trochu jiná. Ve skutečnosti se na svět dívá svobodomyslným pohledem, špatný vkus ovšem nepromíjí. Ideálně strávený čas je pro něj odpolední čaj a čerstvá várka drbů nebo novinek ze světa britské královské rodiny. Mezi jeho záliby patří také kultura a design. 

E-shop