SERIÁL: Velký průvodce světem obleků na míru, díl první

15. 8. 2016 16:00 Seriál
SERIÁL: Velký průvodce světem obleků na míru, díl první

V době, kdy nabídka krejčovských salonů nabízejících obleky na míru roste jako houby po dešti a kdy se kdekdo prohlašuje za profesionálního krejčího, je obtížné najít někoho, kdo vám zaručí skutečnou kvalitu. Zároveň řada českých mužů je stále přesvědčena, že jeden oblek vydrží od maturity, přes promoci, svatbu a pár divadelních představení až do rakve. Touto představou však škodíte nejen svému obleku, ale i své image. A ta má dnes mnohem širší uplatnění, než před pár desítkami let, kdy byl oblek na míru docela běžnou a rozšířenou záležitostí.

V následujícím osmidílném seriálu článků bychom vám rádi představili obleky na míru tak, jak je možná ještě neznáte. Zaměříme se nejen na jejich pořízení, ale i na materiály a jejich výrobce, péči o obleky, dále na doplňky a samozřejmě dress code. Ačkoli byste si mohli myslet, že jde o témata poměrně známá, divili byste se, kolik mužů se v těchto vodách dokáže ztratit. A abychom se v nich neztratili ani my, přišel nám na pomoc prestižní pražský krejčovský salon Windsors v čele s Olgou Kramperovou, která se v tomto odvětví pohybuje kolem patnácti let a salon Windsors založila před čtyřmi lety a od té doby stojí v jeho čele.

„Za komunismu si lidé nechávali šít na míru, protože konfekce nebyla tak rozšířená. Místo toho zde fungovali krejčí a švadleny, které ale později vytlačilo právě konfekční zboží,“ vysvětluje Olga Kramperová, proč tato služba před lety upadla. Důvodu, kvůli kterým je šití na míru na vzestupu je několik. Zaprvé se v lidech probouzí touha po kvalitě, manažerům jde i o určitou prestiž, ale příčiny jsou i na straně nabídky. „Mám pocit, že k tomu pár lidí „čuchlo“ a začali si otevírat své salony. Během posledních let se s touto službou roztrhl pytel takovým způsobem, že obleky dnes šije kde kdo,“ říká ředitelka z Windsors. V souvislosti s tím uvádí, že najít kvalitního krejčího je pro zákazníka jen velmi obtížné.

Oblek na míru představuje pojem, kolem kterého se u zákazníků vznáší jakási mystická mlha. Všichni ho mají spojený s luxusem a kvalitou a mnohdy i s nedostupností pro běžného smrtelníka, což nemusí být zcela pravda. Faktem zůstává, že oblek na míru by měl být tím nejlepším, co na sebe kdy obléknete, neboť vám má nejen dokonale padnout, ale podílíte se i na výběru materiálu, podšívky, nitě na knoflíkové dírky i knoflíků samotných. Proto byste měli být stoprocentně spokojeni, jenže skutečnost může být zcela jiná. Alfou a omegou všeho je místo, kde se oblek šije. „Windsors nechává šít obleky v Itálii a Portugalsku, kde ta tradice přetrvává. Určitě nešijeme v Čechách, protože zde nejsou krejčí. Ten obor se u nás dneska neučí,“ zmiňuje Olga Kramperová.

„Některé salony zase tvrdí, že šijí v Paříži, jejich asistenti klientům budou tvrdit, že se šije v Paříži, ale skutečnost je taková, že oblek nakonec dorazí z Rumunska nebo Bulharska,“ zoufá si nad praktikami některých salonů. Další specialitou jsou detaily, které některé salony nabízí. „Mám pocit, jakoby nízká kvalita byla kompenzována všemožnými detaily, jež si může klient zvolit sám. Oblek přece nesedí klientovi lépe, pokud má jeho monogram na rukávu nebo v podšívce. Čím více mnohdy nesmyslných a neúčelných detailů si může klient na oblek navolit, tím více je na míru? Tato úměra přeci rozhodně neplatí!“ vysvětluje Olga.
A právě kvůli zmíněným záležitostem jsme se ve spolupráci se salonem Windsors a Olgou Kramperovou rozhodli vydat na několikadílnou cestu za osvětou českých mužů v oboru obleků. V příštím díle seriálu o oblecích se zaměříme na různé techniky jeho zpracování a na jejich výhody a nevýhody.

Foto: Windsors

Ondřej Josef Kubáček

Autor

Ondřej Josef Kubáček

Ondřej Josef Kubáček je na první pohled trochu upjatý snob. Pod povrchem je ale pravda trochu jiná. Ve skutečnosti se na svět dívá svobodomyslným pohledem, špatný vkus ovšem nepromíjí. Ideálně strávený čas je pro něj odpolední čaj a čerstvá várka drbů nebo novinek ze světa britské královské rodiny. Mezi jeho záliby patří také kultura a design. 

E-shop