„Jsou gayové, buzny a buzeranti. A ty buzny, to jsou ti v plavkách,“ vysvětluje gay influencer Martin Hranáč
Komentář
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

„Jsou gayové, buzny a buzeranti. A ty buzny, to jsou ti v plavkách,“ vysvětluje gay influencer Martin Hranáč

Martin Hranáč, kterého si většina lidí vybaví v souvislosti s první řadou reality show Vyvolení, dnes patří mezi nejznámější homosexuály ve veřejném mediálním prostoru. Martin se rád, a mnohdy dosti extravagantně, vyjadřuje téměř ke všem tématům, které kolem něj prolétnou, což ne úplně vždy dopadne na úrodnou půdu. Jedním takovým příkladem budiž i část nejnovějšího rozhovoru v televizi A11, kde moderuje pořad Na hranici!, a kde tentokrát přivítal moderátora a zpěváka Juliána Záhorovského.
Michal Černý Autor
10. 7. 2024

Martin s Juliánem probíral různá témata, až došlo na jeho tvorbu na sociálních sítích, kde už nějakou chvíli Julián zveřejňuje skeče, ve kterých si dělá legraci z mnoha aspektů života, na které každý z nás naráží prakticky každý den. Martin označil tuto jeho tvorbu za korektně nekorektní, ale jak by ji definoval sám Julián?

Některé videa jsou poněkud drsnějšího rázu, ale já to mám rád. Humor, kde si budu dělat srandu ze židle, která nikoho netrápí, tak to nikoho nepobaví. Ten humor musí podle mě vždycky někdo ods*at. Ale v dobrém, není to myšleno zle a občas je to i na zamyšlení. Jsou tam třeba i náznaky, co mě štve na dnešní době,“ odpovídá Julián a na Martinovu výzvu se ujal vysvětlovat, co že ho dneska štve. A už tady to začíná být zajímavé. 

Jsou to takové ty názory těch úplně ultra menšin, který šlapou po tom, že mají taky nějaká práva, které jim ale nikdo nebere. Většina se musí přizpůsobovat menšině, což dřív na světě nebylo. Teď se v uvozovkách musí sto tisíc lidí přizpůsobovat dvěma lidem, nebo si dávat pozor, co se řekne a neřekne,“ říká Julián, tohle však ponechme stranou. Jen vzkazujeme, že takhle jednoduše to úplně vysvětlit nejde. A navíc, že menšinám nikdo práva nebere, to není úplně pravda. „Myslíš třeba gaye?“ ptá se Martin. 

Gayové jsou v pohodě... I když, psalo mi spousta gayů, ať je neházím do jendoho pytle s buzerantama,“ vzpomíná Julián na komentáře nejspíše ke skečům, kde si dělá legraci právě z nich. A tady přichází první Martinova zvláštní reakce. „Já jsem v pytli buzerant!“ hlásí se hrdě, afektovaně a s úsměvem a později dokonce řekne, že se sám necítí jako gay. A i když to myslí nejspíše jako vtip, vůbec mu nedochází, že to spousta lidí vůbec jako vtip brát nemusí. Ba naopak, leckdo díky tomu, že se takto Martin normálně projevuje v televizi, kterou sledují spíše starší generace, bude brát tohle označení jako standard. Když si tak říká on, proč bych to nemohl/a říkat i já? A tím se budeme pořád dokola točit v kruhu.

<Path> „Podmiňovat úřední změnu pohlaví sterilizací je prostě barbarské. Odmítám to tak nechat dál,“ říká Ivan Bartoš, předseda Pirátské stranyZdroj: Redakce, Nikol Pavelčíková, Ivan Bartoš, zástupci ODS a KDU-ČSL

Zkrátka, Martin by si mohl uvědomit, že i když většina jeho veřejného projevu se skládá ze sebeironie, vtipů a různých dalších hlasitých projevů, ne každý to tak bude brát, a i díky stylu takové komunikace prostě bude přijímat jako fakt, že když on je buzerant, tak všichni. 

Tipy redakce

Že jsou dvě různý kategorie, to jsem doteď nevěděl. Gayové mi psali, že chválí můj humor, že všechno v pohodě, nikdo mi nenapsal nic hnusnýho, ale říkali, ať je neházím k těm buzerantům, že jsou normální gayové, že chodí normálně oblíkaní a mají prostě jen rádi chlapy. A že prý nemají rádi ty, kteří chodí v průvodech v těch maskách koňů,“ říká Julián a Martin mu hned nabízí další „geniální“ vysvětlení. „Jo tak to jsou ale buzny! Jsou gayové, buzny a buzeranti, to si můžeš klidně vygooglovat. A ty buzny, to jsou jakoby ti v těch plavkách a tak,“ vysvětluje. Nu dobrá, jdu si to vygooglovat. Co jsem našel? Nic. Vlastně, něco přeci jen ano. Odkaz na poradnu, kde se řeší, jaký je rozdíl mezi gayem a buznou. 

Co totiž mnozí možná neví je to, že spousta gayů označuje za buzny ty, kteří prý shrnují negativní vlastnosti připisované gayům. Google mi nic nenašel, Martin to zjednodušil na „ti v plavkách“, tak jsem na tohle zeptal ChatGPT. Odpověď je následující:

Termín gay se používá neutrálně a respektujícím způsobem k označení osoby, která se identifikuje jako homosexuální, konkrétně muže, který je přitahován k mužům. V moderní společnosti je považován za vhodný a neutrální výraz. Termín buzerant je považován za vulgární a urážlivý. Je často používán jako pejorativní označení pro homosexuální muže, ale může být také použit jako obecná nadávka bez ohledu na sexuální orientaci adresáta. Je to výraz, který se často používá s cílem urazit nebo zesměšnit. Výraz buzna je také vulgární a urážlivý, podobně jako buzerant. Je to další pejorativní označení pro homosexuální muže. Záměr je podobný jako u buzerant, tedy snaha urazit nebo zesměšnit někoho na základě jeho sexuální orientace.

Termín buzna však může být v některých kontextech používán i samotnými gayi s určitým nádechem ironie nebo sebeironizace. V tomto smyslu může označovat stereotypní negativní vlastnosti, které jsou často spojovány s homosexuálními muži, jako je zženštilost, promiskuita a podobně. Nicméně, je důležité zdůraznit, že i když někteří gayové mohou používat tento termín mezi sebou v přátelském nebo ironickém duchu, zůstává to stále výrazem, který je mimo jejich komunitu vnímán jako urážlivý a ponižující. Kontext a intonace hrají velkou roli v tom, jak je tento termín chápán a přijat. Zde je důležité rozlišit, že způsob, jakým se termín používá uvnitř komunity, může být jiný než způsob, jakým ho používají lidé mimo komunitu. To, co může být vnitřním žargonem nebo ironickým označením mezi přáteli, může být vnějšími osobami vnímáno jako výraz diskriminace a urážky.

Problém je možná i v tom Martinově předchozím vyjádření, kdy se sám označí za buzeranta a že se necítí jako gay. Opět se tak dostáváme do bodu, kdy se pohybujeme na dost tenkém ledě, který je pro většinu zkrátka neprolomitelný. Co mi spíš přijde jako škoda je to, že takto viditelný zástupce gay menšiny nedokáže smysluplně odpovědět na otázku, jaký je v tom rozdíl, zatímco AI, která tomu v podstatě nerozumí a jen „kopíruje“ slova z internetu, to dokáže. 

Takže naposledy, Martine, pokud se tohle k Tobě dostane, zkus někdy více zapřemýšlet nad tím, co říkáš a jakým způsobem. Ušetříš tím mnoho nešťastných momentů sobě i těm, kteří by Tě snad brali někdy vážně. 

Zdroj: tv.a11.cz, nakluky.cz, IG tva11oficialni / Se svolením

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Užívá si, že nemusí nervózně čekat u telefonu, oba preferují aktivní udržování neustálého kontaktu
LIDÉ

„Potřebujeme vidět a slyšet, že nás ten druhý taky chce,“ říká v rozhovoru o lásce muž, který roky bojoval s ghostingem

Autor: Irena Piloušková
Zbiroh je krásné malé městečko vzniklé už ve 13. století. I díky Jamisonovi Youngovi má opět šanci vejít do většího povědomí celé republiky
LIDÉ

Australan spravuje bývalou vlakovou stanici ve Zbirohu. Chce z ní vytvořit velkolepé regionální kulturní centrum

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Těžko říci, zda změnit přátelství v přátelství se sexem, je zrovna výhra
LIDÉ

Je „přátelství s výhodami“ skutečně výhodné? Podle odborníků nejsou nezávazné vztahy pro každého a často končí špatně

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop