Očima heteráka: MONEY TALKS! Duhový kapitán z Anglie prodal svůj postoj za nadpozemskou výplatu
V posledních měsících probíhá horlivý odliv světových fotbalistů do země pro ně zaslíbené. Saudská Arábie. Takový odliv, jak by se mohlo zdát, by nemusel být pro LGBT+ komunitu tak děsivý jako pro fotbalového fanouška, ale opak je pravdou. To platilo před pár dny. Dnes už to začíná mít nemalý vliv i na tuto komunitu. Dva světy se propojily. A propojil je Jordan Henderson. Dnes už bývalý kapitán světového giganta FC Liverpool. Kapitán anglické reprezentace. Muž, který bojoval, vyjadřoval se a podporoval LGBT+ komunitu v jejím snažení o začlenění se do světa fotbalu. Nosil duhovou pásku. Vázal si duhové tkaničky. Ostře odmítal homofobii.
Jenže… MONEY TALKS.
Fotbal je světový fenomén. Dokáže rány působit. Dokáže rány léčit. Poslední dva roky jsou pro komunitu LGBT+ ve světě fotbalu opravdu jako na houpačce. Mistrovství Evropy 2020 mělo svou akci s duhovými tkaničkami. Mistrovství světa 2022 mělo svůj Katar a boj o duhové kapitánské pásky. Za ně bojovala hlavně Anglie. A pak je tu letošní léto, které se nese ve znamení velkých odchodů do Saudské Arábie. Do země, kde můžete za přiznání své sexuality klidně dostat trest smrti.
Friend or Foe
A co že ten Jordan Henderson? Jeho přestup byla tikající bomba. Už dotikala. Muž z oceli. Pravý Angličan. Gentleman. Muž se zdravým názorem, který se nebojí říct, co si myslí. Ale teď také muž, který tohle vše vyměnil za doživotní luxus. Jeho nové angažmá mu totiž zajistí týdenní příjem 19,5 milionu korun. Nabízí se otázka, zda vše, co říkal, nebylo jen reklamní gesto.
Protože co teď s jeho názory typu…
„Když vidíte něco, co je zjevně špatné a v důsledku čehož se jiná lidská bytost cítí vyloučená, měli byste s nimi stát bok po boku. Tam je zakořeněn můj vlastní postoj k homofobii ve fotbale. Než jsem se stal fotbalistou, jsem rodičem, manželem, synem, bratrem a přítelem lidí v mém životě, na kterých mi tolik záleží. Myšlenka, že by se kdokoli z nich cítil vyloučen z hraní nebo návštěvy fotbalového zápasu, jen proto, že je a identifikuje se tak, jak je, mi uniká. Myšlenka, že by se před tím museli schovat, aby je přijali? Ale přesně tak se cítí příliš mnoho členů LGBT+ komunity. Víme to, protože nám to říkají. Měli bychom jim tedy naslouchat, podporovat je a pracovat na tom, aby to bylo lepší.“ – Jordan Henderson
On sám byl totiž hlas změny. Pozastavoval se nad tím, proč má fotbal problém s LGBT+ komunitou. Vyjadřoval se k tomu v rámci kampaně anglické Premier League na podporu LGBT+. V jakém smyslu teď má ale veřejnost vímat jeho odchod do země, kde hrozí za přiznanou homosexualitu i trest smrti?
V ideálním světě bychom se dočkali něčeho, čemu se říká ryzí charakter. Jordan by sice neodolal vábení doživotního finančního klidu, ale dál by byl hlasem změny. Změny poměrů v arabském světě. A kdo ví? Třeba se toho dočkáme. Zatím jsme se ale dočkali jen hezké fotky při podpisu smlouvy.
Fans Liverpoolu a Anglie hlásí: Henderson OUT!
Snad u nás by se nad něčím takovým mávlo rukou, napsalo pár článků a šlo se dál. Jenže ne tak v Anglii. V kolébce fotbalu. Fotbalisté, kapitáni, tu jsou modly svých fanoušků. Právě s nimi se chce každý fanoušek ztotožnit. Jejich plakáty si věší na zdi. Jejich přístup chce následovat. A proto není divu, že Jordan Henderson, bojovník za komunitu LGBT+, se stal přes noc nepřítelem. Mužem k smíchu.
Skupina LGBT+ fanoušků, podporující svůj milovaný Albion a ve světě fotbalu známá jako Three Lions Pride, jeho chování okamžitě odsoudila. Mimo jiné si rýpla také do křehkosti vztahů, kterou má v jejích očích jakákoli fotbalová hvězda s LGBT+ komunitou, když se před ní objeví desítky milionů petrodolarů.
„Naše existence a koncept „spojenectví“ směrem k nám je slabý ve srovnání s naditým platovým šekem. Schopnost říkat ta správná slova, když je to snadné a opustit je, když začne debata o penězích nebo přicházejí horší časy, je přesně tím důvodem, proč je výraz „spojenec“ zastaralý a neúčinný.“ – Three Lions Pride
Jordan Henderson, jenž zaujal místo Davida Beckhama (ten svou pozici ztratil kvůli podpoře Kataru, dějiště posledního mistrovství světa), už je se svými názory v propadlišti dějin. A tak anglická skupina fotbalových fanoušků LGBT+ hledá nového bojovníka.
Kdo to bude? To je otázka.
„Nespokojíme se jen s křehkým spojenectvím. Takže pro všechny napříč fotbalovým světem, kdo z vás bude konat, aby si zasloužil titul šampióna?“ – Three Lions Pride
A situace je pro Hendersona ještě horší. Jeho milovaný Liverpool, kde strávil 12 let své kariéry, má také své LGBT+ fanoušky, kteří vystupují pod názvem KOPS OUT. A překvapivě ani tady se Henderson nedočkal vřelých slov.
„Takže Hendersone, co to bylo s tím kontraktem v milionech liber, který tě jako první odvedl od tvého závazku k lidským právům?“ – KOPS OUT
Money talked, talks and will talk
Fotbal je pro všechny. Tak to stojí ve sloganu FIFA. Jenže právě takovéto kroky opakovaně ukazují, že že kdo to je, ten každý, si vybere fotbal sám. Je nutno dodat, že velká řada bývalých i stále aktivních světových hráčů projekt arabského fotbalu odsuzuje. Nemá tradici. Naopak ničí je. Bohužel. A sám Jordan Henderson bude muset při přepočítávání svých 19,5 milionu korun každý týden přemýšlet nad tím, jak si udobřit alespoň svůj milovaný Liverpool.
Pokud to někdy půjde.