Očima heteráka: Kdy u mužů nastupuje krize středního věku? Klidně už ve 30. Touha po mládí se projevuje čtyřmi nejčastějšími postoji. Poznáte se v nich?
Komentář
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Očima heteráka: Kdy u mužů nastupuje krize středního věku? Klidně už ve 30. Touha po mládí se projevuje čtyřmi nejčastějšími postoji. Poznáte se v nich?

Jsou věci, které se tak nějak časem ukazují jako časté. Například to, že muži, kteří jsou v dlouhodobém vztahu, se stávají usedlejšími. Jenže pak může přijít moment, kdy si každý muž chce trochu toho mládí udržet, nalézt, vrátit. Ale jak? Té opravdu náročné fyzické práce je obecně méně než před sto lety, a ano, lze opravdu říct, že hodně dnešních mužů je tedy vlastně línějších. Ne, to není jen urážka, to jsou prostě fakta podpořena tvrdými daty ČSÚ z roku 2019, což je tedy ještě před covidem. A když se bavíme o mužích v dlouhodobých vztazích a v manželstvích (protože single muži jsou zase trochu jiná kategorie), stává se, že když muž překročí určité milníky, a může to být 35, 40, 45 nebo 50 let života, často dostane pocit, že jeho život potřebuje nakopnout, rozproudit. Něco změnit. Někdy tak přichází na scénu nepochopitelné nákupy, hledaní vlastních hranic, touha po objevování, obelhávání sama sebe anebo to nejhorší, lhaní blízkým.
Ctibor Jarkuliš Ctibor Jarkuliš Autor
11. 5. 2023

NEUVĚDOMĚNÍ, ŽE MLÁDÍ JE FUČ

To je bohužel velmi častá chyba, které předchází osudná věta, „Tohle ještě zvládnu.“ Co k té větě vede? Právě to, že si vlastně nechci připustit, že pětadvacet už mi bylo. Ve čtyřiceti se mentálně cítím na to, co jsem dělal ve třiceti. V šedesáti chci pořád držet krok s padesátníkem. Mám přesvědčení, že i v sedmdesáti jsem perfektně schopný řidič. Nejsi. Bohužel. Ale zpět ke čtyřicátníkům. Věk. Ono je hezké, že jste mohl na diskotéce dmout hrudník a břišáky v přiléhavém tričku velikosti M nebo L, když vám bylo pětadvacet. Ale dnes? Cpát se do L, když je realita někde u XL ne-li XXL? Chápete chlapi, že  to fakt není totéž? Nechápete? Zeptejte se žen a uvidíte. Jasně, ti z vás, kteří na sobě pravidelně makáte, na to máte, všechna čest. S chutí do toho, třeba budete své ženě ozdobou. Ale jinak použijte rozum. Při letní procházce Prahou by člověku nestačil kalendář na 365 dní, kdyby měl zapsat všechna jména těch, kteří jsou v tomhle nesoudní. Ono to totiž má úplně opačný efekt. Břicho v obepnutém tričku určitě není tak sexy, jak si dotyčný myslí. Dost možná, že pro mnohé spíše naopak. Vážně.

Další věcí je extravagantní oblečení. To naopak vůbec nevidím jako problém. Jeďte do zahraničí. Vyměňte černobílé Čechy za pestrobarevnou cizinu. Uvidíte ten rozjasněný svět. Nebojme se barev. Kombinujme. Experimentujme. Ale apelujme na vlastní rozum.

ZNOVUNALEZENÍ SPORTU – KATEGORIE SAMA O SOBĚ

Inu, v pokročilejším věku holt přijdeme na to, že schody do třetího patra vycházíme mírně oroseni. Že sníst celou pizzu a být pak v pohodě, je pro nás najednou výkon hodný olympijské disciplíny. Delší procházka nám místo zážitku způsobuje puchýře. Prostě stará dobrá cesta do lednice je pro nás najednou to, co ve dvaceti cesta na diskotéku. To těšení na to, co tam najdu. Jenže pak přijde moment, kdy zjistíme, že je potřeba něco dělat. Buď nám to řekne lékař při pohledu na krevní tlak, cukr v krvi a hladinu cholesterolu, nebo nám to řekne ten podivný voyer, který nás jak ostříž sleduje každé ráno v zrcadle.

K tomu připojím trochu čísel. BMI máme jako muži průměrně o jednu vyšší, než tomu bylo před 6 lety. Pětina dospělých mužů trpí obezitou. PĚTINA. Podívejte se v restauraci kolem sebe. Je to každý pátý. Třetina dospělých mužů nesportuje. Mírnou nadváhou trpí 49 % dospělých mužů. Třetina nemá vůbec žádný pohyb navíc a jen 3 z 10 mužů mají váhu pod kontrolou. Tak a teď mluv!

Bohužel ve věku 40+ je mnohem těžší najít sport, který nám vyhovuje. A když ho najdeme, tak je ještě těžší najít vůli a vydržet ho provozovat. Navíc, bavíme se o věku, kdy má téměř každý druhý provrtané koleno nebo špatné plotýnky. Pak tedy přichází otázka, co dál. Možná nebudete věřit, ale velmi populární v tomhle věku bývá lední hokej. A dává to smysl. V mládí bruslil skoro každý, brusle kloužou po ledě, asfalt pod nohama nám tenhle komfort poskytnout nemůže. Navíc většina mužů splní cvičební limit už při oblékání do výstroje.

Fotbálek s přáteli nebo soukromé hodiny ve fitku jsou jistě také možností. Ono prostě vybití energie na hřišti vždycky fungovalo, funguje a fungovat bude. A když se vám nechce odejít z domu? Už jste slyšeli o rotopedu?

INZERÁT: HLEDÁM ADRENALIN zn. CHCI SI ZNIČIT ŽIVOT

Ano, i tahle kategorie bohužel existuje. A co je horší, nevede k ní pouze jedna cesta. Těch je více, ale všechny mají stejný konec. Navíc jsou to jednosměrky, zpátky to už nejde.

Věděli jste, že nějaký druh hazardu si u nás vyzkouší až 50 % dospělých? Proto asi nikoho nepřekvapí, že hledání adrenalinu ve světě sázek a obecně hazardu je velmi populární. Touha po adrenalinu, vzrušení, pocitu z výhry, slasti z lehce nabytých peněz. Ukojení potřeby zažít dobrodružství. Bohužel mnoho z těch, kteří to zkusí, se už nestarají o to, jaký dopad to má na rodinu, blízké, přátele. A ono opravdu má. Půjčování menší nebo větší částky od přátel, protože toho si manželka nevšimne a já to přece vrátím, mám to plně pod kontrolou. Jo jo, kolik takových už jste kolem sebe měli?

Tipy redakce

Na konec jsem si nechal snad ten nejrozšířenější způsob, jak si muž dokazuje, že nepatří do starého železa. Že na to má. Nevěra. A víme, že nevěra nutně nemusí být  jen o sexu. Vážné ohrožení vztahu či dokonce jeho rozpad může způsobit přece i hloupá SMS, email, nevinná dvojka v kavárně, dárek, který přece nic neznamená. Vyrovná ten falešný pocit vzrušení z něčeho nového skutečnost, že bourám to, co jsem budoval až dosud? Fakt?

V článku o Hyperkorektnosti jsem psal, že jsem poměrně konzervativní a upřímně říkám, že tohle je něco, čemu nerozumím. Moji prarodiče spolu byli téměř šedesát let. Prarodiče mojí partnerky spolu byli čtyřicet let, dokud je nerozdělil sám život. A já v tom vidím krásu. To, jak jeden vedle druhého stárne. Ano, věděli o sobě už asi úplně všechno. A já viděl, že i soubytí v úplném tichu pro ně bylo všeříkající. Úcta, respekt, láska, prostě jasně dané priority, které umožní v případě karambolů (nějaké vždycky přijdou) hledat společná  řešení.  Já sám jsem v dlouhodobém vztahu a chci psát přesně tento příběh.

<Path> Omdlít lze i jindy než při pohledu na krev. Muže postihuje stav, kdy odpadnou po vykonání potřeby. Co je důvodem?Zdroj: mayoclinic.com,healthline.com, melmagazine.com, news.knowledia.com

Proto je pro mě naprosto zarážející, jak k něčemu takovému může dojít. A že se to děje. Ať už přímo před našima očima nebo jen z doslechu. Tihle muži jsou pro mě slabí. Nevím, jak jinak to nazvat. Já totiž vidím velmi prozaicky. Buď s někým jsi a chceš být, nebo ne. Pak si tedy sednu, vysvětlím situaci a vše ukončím. Ale tohle? Jen abych si dokázal, že jsem pořád mladík? Pane, to nejste mladík, to jste vůl. A ještě sobecký. Nevěra je slabost. Proto mi byl hned na první pohled ohromně sympaticky český herec Petr Pecha. V rozhovoru mé přítelkyni sdělil, že podle něj není frajerství mít deset holek. Frajerství je mít jednu a s tou být celý život. Podepisuji.

HLEDÁNÍ MLÁDÍ POKRAČUJE

Jistě jsou i další věci, které by vás napadly. Nákup drahého auta, adrenalinové dovolené nebo vysněný zážitek. Obecně bych to nazval nákupem svého snu. A tady říkám proč ne? Když na to mám. I to přece úplně stačí, abych si dokázal, že před sebou mám ještě spoustu možností. Jen se přimlouvám za to, abych byl v reálu. Ne, není mi dvacet, maturitu už mám nějaký pátek za sebou. Ale možností mám přece spoustu! Tak jo, hledejme mládí.

 

Zdroj dat: Data pro článek byla čerpána ze statistik Českého statistického úřadu

Zdroj: Názorový článek/Autor

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop