Projekt 333, aneb jaké je žít jen s 33 kousky oděvu na jedno roční období! Přehledné kombinace outfitů a zpověď uvnitř!

O capsule wardrobe jsme již psali. Moderní (a chudí lidé to dělají po tisíciletí) filozofie, která učí co nejjednodušší šatník poskládaný z univerzálních…

O capsule wardrobe jsme již psali. Moderní (a chudí lidé to dělají po tisíciletí) filozofie, která učí co nejjednodušší šatník poskládaný z univerzálních kousků - nikdy už nemusíte přemýšlet nad oblékáním a ať vezmete cokoliv, bude to k sobě pasovat. V realitě to opravdu šetří čas, nicméně pro začátečníka s minimalismem může být složité si takový šatník vybudovat.

Právě zde vznikl již před nějakým časem Projekt 333. 33 kousků oblečení na 3 měsíce. Počítá s ideou, že každé roční období nosíte něco jiného a šatník budete pravidelně obměňovat. Je trochu skromnější, co se trendů týče, ale jinak převažují pozitiva. Za prvé, ušetříte ohromné množství peněz. Psychologie totiž praví, že nejvíce utrácíme, když nevíme, co jdeme kupovat. Všechny ty nenadálé koupě pak narůstají. Když ale víte, že máte na příští tři měsíce vystaráno, můžete své peníze investovat jinam.

V pohádkovém Disney světě gayové a lesby „neexistují“. Změnit by to mohl muzikálový seriál Kráska a zvíře, ale i snímek Cruella28. 6. 2021

Výhodou je to, že každý si může stanovit pravidla po svém. Můžete započítat spodní prádlo, ponožky a doplňky, tím se ale číslo "opravdového oblečení" zúží. Je dobré na začátku tohle nedělat a ponechat si tu určitou rezervu.
I když je zkušenost nepřenosná, podělím se o vlastní zážitky a cestu s projektem. Začátek je brutální. Musíte vyhodit, zlikvidovat nebo darovat spoustu věcí. Musíte volit, mezi kousky, které máte rádi. Musíte více přemýšlet o tom, co vydrží, nebo co se více hodí k čemu. Není dobré začínat s tímto projektem, když se nacházíte v nestabilní životní části. Po rozchodu nebo podobně.
Jakmile uděláte čistku, je dobré napsat si seznam toho, co potřebujete a nic jiného nekupovat. Jako kůň s klapkami na očích jděte do té části obchodu, kde se nachází přesně ta modrá košile, kterou potřebujete. Nenechte se svádět slevami a podobně. Člověk se ještě více naučí upřednostňovat kvalitu a změní si finanční žebříčky. Dát jednorázově za triko třeba devět tisíc je přemrštěné. Spočítejte si ale, kolik dáte za různá trika postupně, i když je nakupujete třeba po šesti stovkách.

„Baví mě přesahy mimo módu,“ říká návrhář Jan Černý, který představuje novou kolekci20. 5. 2021

Projekt 333 a minimalismus nebude fungovat pro někoho, kdo má rád trendy a mění je. Sice nevypadáte pořád módně, ale vypadáte upraveně, sofistikovaně a "jako že máte život srovnaný". Oblečení je totiž ta nejlepší kamufláž. Ze 33 kousků oděvu uděláte nesčetné množství kombinací a je dobře proveditelné vypadat neustále jinak. V galerii najdete možnosti s omezeným počtem kousků oděvu!

Foto: Tumblr