NÁVOD: Vyberte si účes podle typu hlavy!

Známé přísloví říká, že šaty dělají člověka. Ještě větší dopad má na náš vzhled ale účes. Stačí troška odlišné stylizace a rázem se proměníme v jinou osobu.…

Autor: Tomáš Soukup / 10. 5. 2016

Známé přísloví říká, že šaty dělají člověka. Ještě větší dopad má na náš vzhled ale účes. Stačí troška odlišné stylizace a rázem se proměníme v jinou osobu. Účes dokáže zahýbat s naším věkem i s tím, jak důvěrně a přátelsky se jevíme ostatním. Žádný účes není univerzální; podobně jako u oděvů, ne každý sestřih sedne každému a při jeho výběru bychom se měli rozhodovat především podle tvaru obličeje. Ten určíme jednoduše pomocí krejčovského metru, kterým změříme obvod hlavy na úrovni čela, lícních kostí a čelisti; k tomu je navíc nutné změřit výšku tváře.

Podle výsledků pak jednoduše určíme, jaký typ tváře máme a jaký sestřih se pro ní hodí:

Oválná tvář se vyznačuje v poměru k obvodu lícních kostí delší výškou tváře, obvod čela je větší než obvod hlavy na úrovni čelistí. Oválná tvář je typická spíše pro ženy, pokud jí však má muž, může se považovat za šťastlivce; pro tento typ tváře se totiž hodí prakticky jakýkoliv účes. Důležité je ale nosit jej tak, aby vám nezakrýval čelo. Vyhněte se tedy delší ofině a vsaďte spíše na kratší sestřih.

Pro čtvercovou tvář jsou typické podobné hodnoty u všech změřených atributů. Tento typ tváře se vyznačuje maskulinitou a hodí se pro něj takřka každý účes. Čím kratší vlasy budete mít, tím mužněji budete působit; je tedy jen na vás, zda dáte vyniknout maskulinitě, nebo jí lehce potlačíte delším sestřihem.

24. 5. 2019Misantrop ve Stavovském divadle navštíví svět umělců

U obdélníkové tváře dominuje nad ostatními hodnotami výška tváře. Obvod hlavy na úrovni čela, lícních kostí a čelistí je pak podobný. Kvůli dominanci výšky tváře se hodí účesy, které nebudou tento atribut ještě více zdůrazňovat; především se nedoporučuje krátký sestřih po stranách. A ani nemyslete na vousy – ty totiž délku tváře opticky ještě prodlouží!

Kulatá tvář má podobný obvod na úrovni lícních kostí a výšku tváře; jejich hodnoty jsou vyšší než u obvodu na úrovni čela a čelistí. U kulaté tváře nejsou příliš výrazné linie, na což byste měli myslet při volbě účesu. Svým sestřihem zkrátka musíte tváři dodat chybějící úhly; s kratšími vlasy vyčesanými směrem nahoru nemůžete nic zkazit. Ideálním účesem je třeba Pompadour.

U obličeje s tvarem diamantu je nejdominantnější výška tváře. Hodnota obvodu pak klesá v následujícím pořadí: lícní kosti, čelo, nejmenší je obvod na úrovni čelistí. Při výběru účesu se řiďte jednoduchým pravidlem – je třeba opticky navýšit obvod čela. Ideální je proto delší ofina, nejlépe zčesaná do strany.

31. 5. 2019Videopůjčovny, walkmany a dlouhé čekání na připojení k internetu. Takhle vypadaly devadesátky

U srdcového tvaru dominuje především obvod čela. Vsaďte spíše na delší sestřih, špatnou volbou nejsou ani zastřižené vousy, které opticky pomůžou menším lícním kostem a obvodu na úrovni čelistí.

Trojúhelníková tvář má největší hodnoty u obvodu na úrovni čelistí, dominantní je také obvod na úrovni lícních kostí. Čím větší objem váš účes bude mít, tím lepší službu své tváři prokážete. Ať už po stranách nebo nad čelem, delší vlasy jsou v případě trojúhelníkového obličeje nezbytností.

Foto: fashionbeans.com, menshaircutstyle.com