Světové značky, které udávají hlavní módní trendy! Proč chce nyní každý muž nosit značky jako Balenciaga nebo Givenchy?

13. 11. 2017 13:30 Móda
Světové značky, které udávají hlavní módní trendy! Proč chce nyní každý muž nosit značky jako Balenciaga nebo Givenchy?

Luxusní světové značky začaly udávat hlavní trendy sezóny. Za posledních několik let se tak staly fenoménem, po kterém touží muži napříč generacemi i zeměmi.

O vzestupu značky Gucci jsme již nedávno psali a zamýšleli jsme se nad ním v samostatném článku. Nelze ale opomenout ani další giganty, jakými jsou značky Balenciaga i Givenchy, které rozhodně nestojí opodál, ba naopak určují hlavní aspekty daných sezón. Čím tak upoutaly muže, kteří touží vlastnit alespoň jeden kousek jejich oblečení nebo doplněk?

4. 6. 2018ROZHOVOR: Organizátor soutěže o nejkrásnějšího Muže roku David Novotný: "Loni o vítězi rozhodovala největší porota, která je zapsána v Guinessově knize rekordů!"

Značka Balenciaga vychází ze jména svého původního tvůrce. Cristóbal Balenciaga se narodil do rodiny švadleny a námořníka a stal se jedním z nejvlivnějších módních návrhářů 20. století. Od útlého věku se tedy motal v krejčovské dílně a dokonce se traduje, že v šesti letech ušil své kočce obojek a následně také kabátek. Že by předzvěst jeho následné kariéry? Úvahy o dráze kněžího byly nahrazeny kariérou v oboru návrhářství, jako nadaného dítěte si jej všimla markýza de Casa Torres, která mu zajistila studium v Madridu a dopomohla ke zřízení vlastního módního salonu. Již od začátku měl výhodu v tom, že byl schopen si celý proces manipulace s oděvem zajistit sám – zvládal kresbu, konstrukci, bravurní střihy, úpravy i samotné šití.

Na tvorbě domu Balenciaga byl v té době patrný vliv malířství, španělské kultury, obleků toreadorů, flamenca i celkové přísnosti. Návrhář si oblíbil černou krajku, expresivní barvy, vlečky a šerpy a používal jen to nejdokonalejší hedvábí.

V posledních letech na sebe značka upoutala pozornost, když do jejího čela nastoupil Nicolas Ghesquière, který je nyní ve vedoucí kreativní roli značky Louis Vuitton, a také Alexander Wang, který dal jejímu stylu minimalističtější ráz.

fdd6e547f2c021d9ba892414ee8d0935.jpg

Od roku 2015 se v roli nového kreativního ředitele objevuje Demma Gvasalia, původně designér undergroundové značky Vetements. Stal se také desginérem Maison Margiela a několik let na to se přestěhoval do francouzského módního domu Louis Vuitton, kde se stal senior designérem dámských oděvů řady “ready to wear”.

13e045e393a4dd795b65e6cd8ef847ec.jpg

A právě s ním zažívá kultovní módní dům svůj velký boom. Jmenováním mladého dynamického a do té doby především undergroundového návrháře získala značka nový a svěží pohled na kolekce a značka se opět dostala na výsluní. Vždyť právě díky Gvasaliovi jsme se začali zajímat o nápisy a vzali na milost sportovní mikiny a streetwear obecně jako takový a milujeme ovesize oblečení.

13. 6. 2018Pravá jména slavných: Kdo si zvolil pseudonym podle rumu, kdo podle přezdívky z dětství a kdo se málem jmenoval jako pornohvězda?

Hubert de Givenchy se řemeslo začal učit u Jacquese Fatha a v roce 1947 se stal asistentem Luciena Lelonga. Elsa Schiaparelli ho následně pověřila, aby vedl její butik na Place Vendome, kde poté pracoval celkem 4 roky. Ikonou značky se stala Bettina Graziani, modelka a tisková mluvčí v jedné osobě, a Givenchy pro ni vytvořil slavnou halenku Bettina. Jeho celoživotní múzou byla Audrey Hepburn, která se později také stala velvyslankyní salonu.

Givenchy byl také první módní návrhář, který představil luxusní kolekci dámské konfekce, a to konkrétně v roce 1954. Výsledkem byla kombinace elegance a odvážných moderních prvků. Nejoriginálnějšími kousky z jeho dílny jsou například šaty pytlovitého tvaru, u kterých nebyl zvýrazněn pas a nebo kabát s vysokým límcem. V roce 1973 se v jeho sortimentu objevila také pánská móda, konkrétně řada Gentleman Givenchy. Když v roce 1995 odešel do důchodu, umělecké vedení jeho značky převzal John Galliano, po něm byl uměleckým šéfem také Alexander McQueen.

V současné době vlastní značku Givenchy (módu i parfémy) společnost LVMH. Jejím kreativním ředitelem byl po dlouhých 12 let talentovaný italský módní návrhář Riccardo Tisci, který byl autorem jak dámské a pánské módy, tak i doplňků, jako jsou kabelky a další kožené doplňky. Letos na jaře se díky jeho odchodu značka nezúčastnila březnového Paris Fashion Weeku.

828c0b430f4764ac73e9281bb8d6b5ca.jpg

O Riccardu Tiscim se mluví jako o někom, kdo vrátil značce Givenchy její upadající slávu a vtiskl jí charakteristickou jedinečnost. Jeho tvorba se vyznačuje smyslností rámovanou romantickými a gotickými prvky, náročnými střihy, precizním zpracováním. Pod Tisciho vedením se modely značky staly snadno rozpoznatelnými mezi záplavou luxusních rób na červených kobercích a právě on také zásadně ovlivnil i módu ulice – jeho kolekce s potisky rozzuřených rotvajlerů či kreslených Disney postaviček začaly kopírovat největší konfekční řetězce.

ca4ed19e6794643168d20a92395a35b9.jpg

Úspěch znamenaly i Tisciho reklamní kampaně. V roce 2010 šokoval kampaní, jejíž tváří se stala jeho dlouholetá asistentka, transgender modelka Lea T. Další prvenství si připsal za obsazení Donatelly Versace v podzimní kampani 2015 – nikdy předtím se nestalo, aby se jiný návrhář stal tváří konkurenčního módního domu. Novou kreativní ředitelkou byla jmenována Clare Waight Keller, která přišla ze svého působení v Chloé.

Zdá se, že odpovědí na otázku, co spojuje úspěch těchto značek, je talent a trochu rebelie. Jejich kreativní návrháři díky svému nadání a čistému pohledu na módu jako takovou tvoří kolekce, jež následně milují nejen lidé z celého světa, ale také módní odborníci a kritici, kteří nešetří chválou. Značkám se zvyšují obraty a vedení je spokojené.

Tyto dvě značky jsou také příkladem toho, jak dostat vyšší luxusní módu víc mezi lidi a zpřístupnit ji širší veřejnosti. Současný muž chce být IN, má peníze a rád si připlatí za originalitu. Chce ale zároveň nosit módu, která ho baví, nechce být škrcen módními pravidly a nepohodlím. To vše Balenciaga, Givenchy a také Gucci přináší a splňují.

V Praze se pro nákup těchto značek vydejte do Pařížské i do přilehlé Široké ulice, kde najdete concept store The Brands. Ten se zaměřuje pouze na pánskou módu a doplňky. 

Zdroj: Vogue.com, Pinterest.com, Fashionbeans.com 

Kamila Písaříková

Autor

Kamila Písaříková

Odjakživa miluje všechno, co se třpytí, papírnictví a vůni vzduchu po bouřce. Styl preferuje minimalistický, šperky a doplňky maximalistické a v módě obdivuje české návrháře. Vášnivě ráda fotí, což je kromě značky Deers také její další profese. Víno moravské, kuchyně asijská, voda kohoutková, večery letní a rána brzká.

E-shop