Módní blogger Vítězslav Ivičič

Asi nejznámější český blogger věnující se na svém blogu Czechfashionisto především módě a životnímu stylu se samozřejmě zúčastnil nedávného Mercedes-Benz…

Asi nejznámější český blogger věnující se na svém blogu Czechfashionisto především módě a životnímu stylu se samozřejmě zúčastnil nedávného Mercedes-Benz Prague Fashion Week, proto jsme se jej zeptali, jak si týden módy užil a také jak jdou dohromady stávající módní trendy s jeho vášní pro oblečení "z druhé ruky". Vítězslav je totiž velmi známý podporovatel udržitelnosti a recyklace v módním prostředí. Že jsou vetešnictví, bazary a ‚sekáče‘ zablešené díry? To není tak docela pravda. Jak říká Vítězslav, někdy skrývají právě ty nejcennější poklady...

Vítězslave, jak se vám líbil uplynulý týden módy?

Měl jsem možnost navštívit pouze několik přehlídek, ale můžu říct, že MBPFW je čím dál profesionálnější a na čím dál vyšší úrovni. Mám z toho radost.

Který z lokálních módních návrhářů je vám nejblíž?

Velice se mi líbí práce Honzy Černého a Lukáše Krnáče a zaujal mě Adam Kost, jehož přehlídku jsem ale viděl pouze na fotkách. Nejblíž mi je pak značka Blažek, která dělá formální a elegantní pánskou módu, kterou nosím.

Co si myslíte o potenciálu MBPFW v naší zemi?

Podle mě je to skvělá příležitost pro prezentace českých návrhářů nejen českému, ale také světovému publiku a doufám, že bude nadále úspěšně pokračovat. Přece jen je to akce světového formátu a ne nějaký týden módy v Teplicích.

Myslíte, že jsou luxusní značky a drahé oblečení od návrhářů někdy přeceňovány?

Jak kdy. Za dobrý a kvalitní design si rád připlatím, na nákup opravdu luxusních značek ale nemám finanční prostředky a musel bych být opravdu hodně bohatý, abych si kupoval šílenosti Jeremyho Scotta pro Moschino nebo tričko Versace s potiskem za šest set eur. Pak platíte spíš za to, že máte pocit luxusu.

Už dlouho třeba váhám nad cestovní taškou Keepall od Vuittona. Má stejný vzor jako před sto lety a fascinuje mě ta historie a dědictví značky, ale pořád je to jen taška z plátna potaženého tenkou vrstvou umělé hmoty. Za stejnou cenu můžete mít ten největší kufr Rimowa, který podle mě udělá větší službu, a ještě vám pár korun zbyde. (smích)

Vzděláváte se jako fashion blogger nějak? Například kurzy, etiketa…

Etiketa mě vždycky zajímala, protože navzdory představám některých lidí o tom, že je to snobství, škrobenost a hraní si na něco, co nejste, je to přesný opak. Chování podle obecně platných pravidel slušnosti a etikety usnadňuje každodenní společenský styk a chrání vás tak před rozpaky a nepříjemnými situacemi, protože víte, jak se zachovat. Je škoda, že se na ni dnes nedbá. Kurzy kvůli blogování ale nenavštěvuji, vždycky jsem blogoval proto, že mě to baví, a ne proto, že bych se tím chtěl živit. Takto v tom chci i pokračovat a ne začít brát blog jako práci či povinnost.

Máte nějaký svůj vzor? 

Mým vzorem je jednoznačně Hercule Poirot. Až budu starý, chtěl bych vypadat jako on. (smích)

„Toxický vztah vás může zničit. Moje sebevědomí hodně utrpělo,“ vzpomíná na svůj poslední vztah třicetiletý Honza18. 5. 2022

Je známo, že nakupujete rád z druhé ruky a přešíváte oblečení. Jste tedy za každou cenu pro udržitelnost a recyklaci?

Rozhodně jsem pro, aby lidé zbytečně nekupovali něco, co pak nebudou nosit, a pokud ano, pak aby to nevyhodili, ale upravili a nosili dál či darovali kamarádům nebo charitě. Věci, které obnosím tak, že už se nedají použít ani při sekání trávníku, rozstříhám na hadry a čistím s nimi koupelnu a podobně.

Kromě toho v sekáčích najdete spoustu originálních kousků z různých dob, takže nemusíte čekat na to, co se objeví v kolekcích konfekce řetězců a návrhářů a vybírat si z nich. A také se tam dá levně nakoupit kvalitní oblečení, pokud máte malý rozpočet, ale poznáte dobrou látku a máte vkus.

Podporujete recyklaci obecně, tedy i mimo módní průmysl?

Ano, hodně nakupuji v bazarech, vetešnictvích, na blešácích a ve starožitnictvích. Hlavně proto, že mám rád staré věci a moderní design mě příliš neoslovuje. Moc nechápu, že lidé vyhazují třeba krásný starý porcelán, jen aby si koupili lacinou keramiku z nějakého řetězce a za nějakou dobu ji vyhodí, aby si koupili další.

Nakupujete v řetězcích?

Občas ano, ale čím jsem starší, tím méně mě uspokojuje kvalita nabízeného oblečení, která je čím dál horší. Také se mně nelíbí ta nadvýroba nekvalitního oblečení, která souvisí s udržitelností, o které jsme se bavili před chvílí… Měli bychom si všichni uvědomit, že je to špatně.

Kolik oblečení podle vás člověk skutečně potřebuje?

Záleží hodně na zaměstnání a životním stylu. V prvorepublikových a starších knihách o etiketě najdete tabulky, které přesně předepisují, co si máte kam obléct, a také kolik byste měli mít v domácnosti ložního a stolního prádla, ručníků a nádobí, což je velice zajímavé. Podle takové etikety se vlastně člověk může řídit i dnes, pokud si jeho pracovní dress-code žádá oblek.

Anebo to lze upravit dle vlastních potřeb, přidat několik kusů podle současné módy. I když v dnešní době dostupnosti úplně všeho, tlaku na upravený vzhled a módní oblečení je to velice subjektivní a určitě všichni máme ve skříních nadbytek věcí. Pak jsou tady minimalisté, kteří mají asi dvacet pět kusů oblečení včetně bot, což mně přijde také přehnané.

V rodných obcích jim nebylo příjemné ani držet se na ulici za ruce. Na začátky svého vztahu zavzpomínali partneři Michal a Jirka25. 4. 2022

Jak myslíte, že vypadá ideální vyvážení osobitosti s módními trendy?

Každý hledá svůj styl a experimentuje. Pokud jej už člověk najde, měl by ho upravit prostředí, ve kterém se pohybuje, a především vybírat pouze módní trendy, které lichotí a u kterých jednotlivec přesně ví, kam je nosit.

Tím chci říct, že tenisky k obleku jsou v pořádku, pokud si místo košile vezmete triko nebo vynecháte kravatu, a na ples a do Národního se vždy samozřejmě oblečete jak se sluší a patří. A věci s logem IKEA nenoste, ať se vám pak další generace nesmějí, jako jsme se my smáli ‚plísňákům‘ a natupírovaným účesům našich rodičů.

Je překvapující, kolik návštěvníků týdnu módy vypadá stejně. Každý rok je to něco jiného, ale vždycky se najde skupina, která je oblečena do nejnovějších módních trendů, které často vypadají diskutabilně, a tito lidé se pak objevují na streetstyle fotografiích a jdou tak ještě příkladem… Letos to byl styl, který předvádějí značky Vetements a Balenciaga. Nepadnoucí oblečení devadesátek, rozepnuté bundy a košile stažené z ramen „napůl žerdi“ ve spojení s nášivkami a přešitými taškami z IKEA.

Máte nějaké motto nebo heslo spojené s módou a stylem, kterého se snažíte držet?

Řídím se známým „šaty dělají člověka“, což je stále platné pravidlo. Oblečení není jen od toho, aby nás chránilo před nahotou a chladem!

Foto: Instagram