Móda je odrazem kultury! Momentální módní inspirací jsou kultovní 90. léta

Módní trendy jsou nestálé jako občas počasí. Pokud se ale objeví nějaký výrazný trend, dokáže se držet na výsluní docela dlouho. Jako například 90. léta.

V dnešní době obrovského vlivu sociálních sítí a nekonečného toku fotografií je schopnost vyniknout důležitější než kdy předtím.

Všechno je o schopnosti zaujmout a obyčejný základ není nikdy ohromující. Klasické módní kousky se objevují v novém a svěžím provedení, střižené i čtyřikrát větší, přešité další džínovinou nebo doplněné o jiné látky. Vše ale působí trochu retro díky inspiraci 90. léty.

Kniha plná penisů aneb Tomáš Horych se do Česka rozhodl přinést tak trochu jiné antistresové omalovánky. Cílit bude na ženy a gaye24. 9. 2021

Například značka Levi's se rozhodla být "UNBASIC". To je termín pro něco známého, ale v novém, nekonvenčním provedení. Něco, co jste už viděli, ale objevuje se to veřejně vylepšené a rozpracované, vyzařuje to úplně novou identitu. 

 „Srdcem naší jarní kolekce jsou autentické ikony a klasické kousky v neočekávaném, moderním pojetí s pořádnou dávkou streetwearu a prvků devadesátých let. Kolekce je směsí známého a svěže nového, trochu ikonická a také ironická,“ říká Karyn Hillmanová, produktová ředitelka Levi Strauss & Co.

Džínová bunda Type III Trucker z dvojité džínoviny z kolekce Levi's Red Tab

Základem kolekce Unbasic je čím dál oblíbenější streetwear s výrazným stylem, kterým se proslavila. Tento fenomén se od ošlapaných tenisek vypracoval do postavení hlavního hráče módní scény. A to značce Levi's dokonale sedí. „Móda je odrazem kultury,“ říká Jonathan Cheung, viceprezident Levi’s pro design. „Vennův graf pro kulturu dnes ukazuje na instagram, tenisky, street style a hip-hop. A Levi’s je uprostřed tohoto všeho.

Volkswagen Golf Variant – praktický krasavec, který má hodně co nabídnout27. 9. 2021

V nové sezóně je všechno o zdůraznění a přizpůsobení, okořeněné špetkou humoru.  Například zvětšená zadní nášivka se dvěma koňmi na džínech nebo nová „líná“ červená nášivka – Levi's Red Tab posunutá na stranu. Nebo džíska Type III Trucker, která je napůl z černé a napůl z modré džínoviny. Nebo dokonce něco tak obyčejného jako nové džíny Levi's Hi-Ball.

Do nové sezóny se také budou velmi živě promítat 90. léta. Nejvíce díky návratu populární kolekce Levi's® Engineered Jean, která byla poprvé uvedena na trh v roce 1999. Také díky novému střihu dámských džínů Ribcage s výjimečně vysokým pasem, jaký nosila v devadesátkách Winona Ryder. K tomu značka přidala celou řadu sportovních kousků inspirovaných hip-hopem 90. let, včetně mikin, hybridních džínových bund a triček s odvážnými barevnými bloky, výraznými logy a atraktivními potisky.

Pánská kolekce Levi's Red Tab

Pánská kolekce pak vychází z vlivu ulice, který se stal výraznou součástí současné módy. Přichází v podobě deformovaných a nadměrně velikých ikon Levi's jako například hybridní černo-indigová džínová bunda. V kolekci se projevuje také hlavní prvek stylu Unbasic, kterým jsou barevné mikiny a trička s potisky, odvážně pestré kubánské košile a džíny 501® s postranními pruhy. 

Sice se blíží rok 2019, ale jak je i v módě vidět, léta Jerryho Seinfelda a Salt-N-Pepa stále kralují v srdcích mnohých z nás a módní značky to vědí. 

Zdroj: Archiv značky