Pánské trendy na příští rok podle návrhářů z MBPFW

Období fashion weeků je v plném proudu. Newyorský týden módy máme už za sebou, týden módy v Miláně začíná právě v těchto chvílích a pařížský fashion week…

Období fashion weeků je v plném proudu! Newyorský týden módy máme už za sebou, týden módy v Miláně začíná právě v těchto chvílích a pařížský fashion week vypukne co nevidět.

A jak si vedl "náš" Mercedes-Benz Prague Fashion Week? O celé akci jsme vás informovali v sérii článků, které naleznete v rubrice Móda. Akce, která se koná teprve od roku 2012, se nám doslova mění před očima a je rok od roku větší, honosnější a strhává na sebe čím dál více zasloužené pozornosti.

Na přehlídkách pochopitelně dominují kolekce pro dámy, ale i pánové si přijdou na své. Obsáhlou kolekci pánských modelů představil například Blažek, ale také Adam Kost či Jan Černý. Pánské modely jsme také našli v portfoliu španělského návrhářského tria Outsiders Division, stejně jako ve studentských pracích studentů Designu oděvu ze zlínské UTB.

Obrazy tvoří pomocí plamene svíčky a obtisků vlastního těla. Umělec Pavel Bultas zve na svou vernisáž, bude lechtivá i k zamyšlení4. 10. 2021

A jaké jsou podle návrhářů na MBPFW nejžhavější trendy pro jaro a léto 2019?

Kratší je lepší

Své šortky nám představili Adam Kost, Blažek i Jan Černý. Zdroj: archiv Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Už jste asi taky slyšeli, že šortky jsou prý vhodné pouze pro chlapce. Ne tak příští rok! Šortky se na týdnech módy objevily ve velkém, a to nejen na zahraničních molech u Diora či Louise Vuittona, ale i na pražském týdnu módy u Adama Kosty, Blažka i Jana Černého.

 

Méně tentokrát není více

Abstraktní vzory u Outsiders Division, Jana Černého i Adama Kosty. Zdroj: archiv Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Vzory, barvy, šílené kombinace. Pro příští sezónu platí, že více je opravdu více. Nespoutanost bude in.

 

Kapsy všude, kam se podíváš

Kapsy v podání Jana Černého. Zdroj: archiv Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Je fajn vyjít si ven nalehko bez jakéhokoliv zavazadla. Zároveň ale nutně potřebujeme klíče, peněženku, mobil, sluchátka, zapalovač, kapesníky a další spoustu věcí. Vypadá to, že příští léto bude po problému. Podobně jako Alexander McQueen, Louis Vuitton či Acne Studios, i Jan Černý předpovídá výrazným kapsám zářivou budoucnost. Kapsy budou i na takových kouscích oblečení, na kterých na ně nejsme vůbec zvyklí.

Moderátorka a influencerka Nikol Trojanová představuje svůj útulný byt v nově vznikající pražské čtvrti15. 10. 2021

Nahota

Outsiders Division, Blažek, Jan Černý. Zdroj: archiv Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Holá kůže je letos výrazným motivem všech týdnů módy a ani ten pražský nebyl výjimkou. Španělská značka Loewe na přehlídce v Madridu dokonce šokovala tím, že její modelové se po mole procházeli doslova nazí. Takový extrém se u nás (bohužel?) neobjevil, i tak ale bylo na co koukat. Blažek, podobně jako Dior, Hermés, Roberto Cavalli a další, vyslal na molo modela v obleku s holým hrudníkem, kůži jsme viděli i u Jana Černého a Outsiders Division.

 

Transparence

Transparentnost v podání studentů UTB a Bažka (uprostřed). Zdroj: archiv Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Transparentní vršky jsou módní odpovědí na všudypřítomný konec soukromí. Pro ty, kteří by si chtěli alespoň něco nechat pro sebe, je vhodná varianta, kdy se transparentní tričko či tílko nosí jako druhá vrstva na trikách s nápisem i jednobarevných košilích.

Zdroj: Hynek Toman