10 módních značek, které pravděpodobně vyslovujete špatně

Některé módní značky se u nás v Česku již tradičně vyslovují špatně. A je jich více než jen "Lujs Vitón" či "Mošíno". Nechcete-li tedy způsobit faux-pas, bude…

Některé módní značky se u nás v Česku již tradičně vyslovují špatně. A je jich více než jen "Lujs Vitón" či "Mošíno". Nechcete-li tedy způsobit faux-pas, bude dobré nejdříve si zjistit, jak to s tou výslovností vlastně je.

Moschino
Italský módní dům Moschino byl založen v roce 1983 Francem Moschinem. Ne, nečte se to jako "mošíno", jak si možná myslíte, „eš“ totiž nepatří zrovna mezi typicky italské hlásky. Ve skutečnosti to je "moskino".

Hermés
Výrobce luxusních oděvů, šperků, parfémů i doplňků do bytu má svůj butik i na Pařížské ulici v Praze. Pokud se tam někdy půjdete podívat, mějte na paměti, že Hermés pochází z Francie, země, kde se slova zásadně píší úplně jinak, než se vyslovují. Francouzi nevyslovují „há“, Hermés tedy čteme jako "ermes".

Loewe
Ve videu níže můžete vidět, že ani modelky, které pro Loewe předvádějí, často neví, jak se to čte. Není to žádné "luíw", jak by si někdo mohl myslet. Loewe čteme jako "luewe".

 

Balmain
Francouzský módní dům založil Pierre Balmain v roce 1946. Od té doby jeho jméno komolí módychtiví zákazníci po celém světě. Balmain se nečte jako "balmajn", "belmán" ani "balmán". Poslední „n“, jak už to tak u Francouzů bývá, se nečte. Je to tedy "balma".

Givenchy
Některá jména jsou zrádná v tom, že je špatně čtou úplně všichni. Můžete žít celé roky v omylu. Nedávno zesnulý návrhář Hubert de Givenchy byl Francouz, což napovídá, že v jeho jméně bude nějaká zrada. A opravdu, není to "givenši", jak jste si možná mysleli, nýbrž "živonši".

Yves Saint-Laurent
Ach, ti Francouzi. U Yvese Saint-Laurenta se lidé často ani nesnaží jeho jméno vyslovit a říkají jen zkratku YSL. Přitom na tom není nic těžkého: "yv-san-loron".

Thierry Mugler
Návrhář, jak jinak než z Francie, se čte překvapivě snadno – v podstatě stejně, jak se to píše. Žádný "magler" apod., zkrátka Mugler s "u".

Versace
Donatella Versace vzkazuje: je to Versace, ne "versaci"! Američané skutečně toto italské jméno komolí a nakazili celý zbytek světa.

Jean-Paul Gaultier
S Gaultierem jste se pravděpodobně setkali především v parfumeriích, jeho lahvičky á la ženská torza nelze přehlédnout. Příjmení čtěte jako "gotie".

Louis Vuitton
Zatímco Vuitton u nás víceméně přečíst umíme, často se chybuje v křestním jméně Louis. Dáme vám malou mnemotechnickou pomůcku: Louis vyslovujte jako název našeho časopisu. Rozhodně na konci nečtěte písmenko „es“.

Zdroj: YouTube