Jaké je zákulisí MBPFW? Sexy herec a model Vojtěch Babišta nám to prozradil!

Mladého herce a modela Vojtěcha Babištu jsme mohli zahlédnout při předvádění několika kolekcí na letošním zářijovém MBPFW.

Mladého herce a modela Vojtěcha Babištu jsme mohli zahlédnout při předvádění několika kolekcí na letošním zářijovém MBPFW. Vojta má ovšem bohaté zkušenosti i s modelingem v Číně. Prozradil nám, v čem se čínská scéna od té evropské, potažmo i české, nejvíce liší a zabrouzdali jsme i do zákulisí českého fashion weeku.

Na MBPFW jsem vás několikrát zahlédl na mole. Můžete zrekapitulovat, které přehlídky to byly?
Jako model jsem se zúčastnil přehlídek pro Adama Kostu, ArtEZ a Blažka.

Jako model jste strávil dlouhou dobu v Číně. V čem se čínský módní svět od toho českého liší?
Na čínském trhu je strašně moc značek, magazínů i klientů. Pro modela to znamená více pracovních příležitostí, ovšem ne všechny značky jsou tak kvalitní a ani finanční odměny nejsou tak vysoké jako v Evropě či USA. Zároveň je problém, pokud chce model tvořit větší mediální povědomí o sobě samotném a své práci. Musí si v prvé řadě uvědomit, co od tohoto businessu očekává a kam by chtěl směřovat.

Jaká je atmosféra v zákulisí MBPFW a v čem se liší od backstage v Číně?
V Číně jsou lidé trošku jako stroje, ale to se netýká jen modelingu, jsou takoví i v běžném životě. Čínští modelové se s těmi zahraničními příliš nebaví, to spíš my ze zahraničí jsme drželi pospolu a bavili se. Z mého pohledu není atmosféra v čínském modelingu tak přátelská a zábavná jako v Česku. Tady na Fashion Weeku si to každý snaží především užít, a to i přes ten tlak, který je na každého, kdo na MBPFW pracuje, vyvíjen. Je důležité umět rozlišit, kdy se člověk musí soustředit a kdy může trochu vypnout. Naštěstí všechno vyšlo skvěle a po celou dobu nenastal žádný větší problém.

Žijte udržitelně a ušetřete – snadné tipy na ekologický život pro každého, kdo chce šetřit planetu i peníze12. 11. 2021

Podle čeho si designéři na MBPFW vybírají modely?
Těžko říct. Každý designér má svou představu. Nejvíc pomůže, pokud model už předváděl podobný styl na nějaké předchozí přehlídce či focení a má to ve svém portfoliu. Tím zvyšuje své šance na to, že si ho vyberou.

Vojtěch na MBPFW na přehlídce Blažka
Vojtěch na přehlídce Adama Kosty

Jaké myslíte, že jsou vaše přednosti? Proč si designéři vybrali právě vás?
To mohlo být z několika důvodů. Buď jsem se jim líbil vzhledově, nebo se jim líbilo, co všechno už mám za sebou. Jsem původně herec a modeling mám jako takovou bokovku. Možná se jim líbil můj charakter a příběh. Může to být cokoliv, klidně i něco, co jsem vůbec nejmenoval. Pravda ale je, že můžete mít ty nejlepší předpoklady a stejně místo vás vyberou třeba někoho, kdo nemá žádné zkušenosti. Snažím se na to moc nemyslet a hlavně se soustředit na to, abych odvedl dobrou práci. Člověk by z toho mohl zblbnout.

Co vztahy mezi modely a modelkami, jak to v zákulisí přehlídek vypadá?
To je různé, přece jenom jsme konkurenti. Kdo tvrdí, že jsme jedna velká banda kámošů, neříká pravdu. Tím nechci říct, že bych si tam nenašel nějaké kamarády, ale je to opravdu výjimečné. S ostatními se pobavíte, sdílíte společný čas na daném projektu, ale potom se třeba už nikdy nepotkáte. Nemám z modelingu mnoho přátel, ale fakt je, že kluci mají mezi sebou pořád lepší vztahy než holky.

Když jdete po mole, na co u toho myslíte?
Na nacvičenou choreografii, styl a rychlost chůze, rozestupy mezi modely... Snažím se vžít do nálady muziky a sobě dát charakter a ten správný výraz, který se k přehlídce hodí. I když on nám designér většinou sám řekne, jak se máme tvářit. Používám k tomu techniky z herectví.

Viděl jste nějaké přehlídky na MBPFW i z pozice publika?
Byl jsem se podívat na poslední den fashion weeku. Konkrétně na Outsiders Division, Pavla Brejchu a Chatty. Moc se mi to líbilo! Outfity byly inspirativní, ale především Outsiders měli super zábavnou choreografii. Má sestřenice Ester se prošla po mole pro Chatty, tak jsem byl rád, že jsem ji mohl vidět naživo. Jde jí to skvěle! Ale popravdě mě přehlídky více baví na mole než jako diváka.

Slovenská prezidentka osobně navštívila LGBT festival, poslanci mezitím kují orbánovské zákony19. 10. 2021

Která kolekce se vám líbila nejvíc, ať už z pozice modela či diváka?
Z obou pohledů se mi libily všechny outfity. Každý outfit má svůj jedinečný příběh a charakter. Jsem rád za zkušenost, jak z pohledu modela, tak diváka, protože si můžu porovnat pocity a dojmy z obou úhlů.  Budu se těšit na další ročník!

V čem je podle vás česká móda specifická?
Česká móda je specifická tím, že na molech vídáme outfity, které se výrazně liší od těch, které vídáme v ulicích. Jsem rád, že noví designéři dávají české kultuře něco nového. Je dobře, že držíme krok s jinými evropskými státy a jsme, co se týče módy, kreativní.

Zdroj: Foto: archiv Mercedes-Benz Prague Fashion Week, archiv Vojtěcha Babišty