MBPFW je tady, OMG! Jaký byl první den?

Češi mají specifický vztah k módě, a tak není divu, že i atmosféra českého týdne módy se od zahraničí trochu liší. Móda si u nás zachovává punc umělecké disciplíny, a tak i Mercedes-Benz Prague Fashion Week je daleko více umělecký než komerční. Poměrně často na molech vídáme nenositelné modely, za což si festival vysloužil nejednu kritiku. Umělecká móda není jen doménou MBPFW, silně artovým vizuálem překvapilo i nedávné první vydání česko-slovenské Vogue.

Vejít do atria Clam-Gallasova paláce během Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku je jako vejít do jiného světa – do světa, kde kultura dýchá z každého rohu. Vítají nás výstřední outfity návštěvníků a zvuk varhan. Historické prostory módní události sezóny svědčí.

Mezi odpůrci očkování proti covidu nejsou téměř žádní LGBTQ lidé. Jsou odolnější vůči dezinformacím?4. 12. 2021

MBPFW se v Clam-Gallasově paláci koná již podruhé, tentokrát však probíhá v jiné části budovy. Změna je to, nutno říci, k lepšímu. Nejen, že modelky už nemusí absolvovat krkolomnou trasu, během které scházely i do jiného patra – nové prostory jsou komfortnější i pro návštěvníky. Sály barokního paláce jsou v této části navíc pompéznější, plné stropních maleb, barevných štuků a stěn s dřevěným obložením.

UMPRUM

Festival byl zahájen přehlídkou studentů ateliéru designu oděvů a obuvi pražské UMPRUM. Vedoucí ateliéru Liběna Rochová studentům pro tento rok zadala symbolické téma – modely, které reflektují kulturní historii a tradice. Každý z devíti studentů se se zadáním popral po svém, přehlídka tak byla plná kontrastů – totální destrukce siluety vedle modelů, které upřednostňují ženskost. Avantgardní pompéznost, stejně jako radikální až geometrický minimalismus. Temnotu i něžnost střídala hravost až dětinskost.

BFGU

Následuje energická a divoká přehlídka tří studentů japonské Bunka Fashion Graduate University. Zde se také ukázala rozdílná povaha jednotlivých designérů. Zatímco jeden překvapil komplikovaným vrstvením, kde hlavní roli hrály závoje v neonových barvách, další vsadili na skromnou barevnost a bohaté detaily.

Adam Kost

Další na řadě je Adam Kost, na jehož přehlídku pánských modelů jsme se obzvlášť těšili. Jak název kolekce „Revize maskulinity“ napovídá, Kost se rozhodl prozkoumat hranice mezi maskulinitou a feminitou a hledat v nich průsečíky. Boří tak stereotypy především co se týče detailů a siluet. Kost si na perfektních střizích a jasné siluetě zakládá, proto překvapil použitím oversized svetrů. Navíc se pustil do prozkoumávání barev – zatímco v minulosti se držel především bílé, černé a temných odstínů, tentokrát nás dostal veselou barevností, kde si hraje s odstíny červené, oranžové a růžové. Jednotící prvek kolekce je úzký šátek kolem krku. Dlouhé topy, které asociují dámské šaty, doplňují kalhoty téměř zvonového střihu. Celá kolekce má sportovní šmrnc.

Dominika Kozáková

Zatímco Kost si s genderovými zvyky hraje, v kolekci Dominiky Kozákové pohlaví jako by neexistovalo. Hranice módy jsou překročeny natolik, že modely nejvíc ze všeho působí jako divadelní či filmové kostýmy. Vzhledem ke studijnímu oboru Kozákové, kterým je scénografie, ani není divu. Ve své přehlídce nás pouští do intimního světa fantazií a tužeb, který někdy působí trochu nebezpečně a děsivě. Z nespočtu divokých detailů přechází zrak, jednotícím prvkem kolekce je právě její různorodost. Estetika Kozákové nejvíce ze všeho připomíná hororové klauny či jakýsi schizofrenní cirkus.

Chcete udržet krok s módou? Těchto 8 trendů letos zaplaví obchody13. 1. 2022
ArtEZ

Přehlídka absolventů nizozemské umělecké školy ArtEZ přinesla další řadu kontrastních modelů a především další várku neotřelých nápadů. Vyberte si: Ženskost a elegance v asymetrickém provedení v zemitých barvách. Výrazné obří opasky. Větrovky měnící se v kabáty. Retro geometrická abstrakce a výrazné šátky pod kšiltovkou. Avantgardní outfity inspirované igelitovým sáčkem. Pánové na vysokých podpatcích v gender free modelech na pomezí streetwearu a osmdesátkového retra.

První den tedy stál za to. Takováto dávka vjemů dokáže pěkně unavit. Atmosféra MBPFW sice dokonale nahrává myšlence zajít si po celém dni někam na skleničku, ale tento nápad raději zavrhujeme. Zítra nás totiž čeká další náročný den – plný módy, umění a inspirace.

Zdroj: archiv Mercedes-Benz Prague Fashion Week