Přírodní materiály jsou čím dál oblíbenější! Tipnete si, který z nich vítězí v letních kolekcích českých značek?

24. 5. 2018 15:30 Móda
Přírodní materiály jsou čím dál oblíbenější! Tipnete si, který z nich vítězí v letních kolekcích českých značek?

Mezi nejoblíbenější přírodní materiály patří za poslední dobu len. Lněné textilní vlákno je jediné přírodní vlákno, které se pěstuje v Evropě pro průmyslové zpracování. Optimální klima pro pěstování se nachází na severu Francie, v Belgii a Nizozemí. Potkává se tu chladný vítr ze severu a horký vzduch z kontinentální Evropy. Z nejdelších vláken se vyrábí nejpevnější a nejkvalitnější příze.

27. 11. 2018Důvody, proč by James Bond byl ve skutečnosti příšerný agent

Len roste rychle a lze říct, že ze všech textilních rostlin je nejvíce „eco-friendly“. Nepotřebuje žádnou speciální ochranu proti škůdcům, jen zřídka je napadán parazity. Jeho kultivace zachovává půdu v dobrém stavu a zpracování neohrožuje ekosystém. Volbou lněných produktů tudíž podporujete i zdravý přístup k pěstování plodin a péči o půdu.

Lněné obleky se staly oblíbené především v létě

Len má také nejodolnější vlákna, a to díky velkému zastoupení celulózy. Absorbují vlhkost a zůstávají dlouho svěží. Vlákno je uvnitř duté, čímž dává lnu důležitou termoregulační funkci. Řadí se také mezi materiály s hypoalergenní funkcí. Nedráždí kůži, dokonce má na ni blahodárný vliv. Absorbuje veškerou vlhkost, proto je pohodlný a vhodný pro všechny sezóny, ideálně pro horké letní dny.

29. 11. 2018"Na televizi už nekoukám. To prostě nejde se na sebe pořád dívat!" říká moderátor Honza Musil

Stále častěji se také len objevuje v letních kolekcích renomovaných značek. Nejinak je tomu i u Blažka. V letní části kolekce je len zastoupen nejvíce. Při výběru toho nejkvalitnějšího lnu spolupracují designéři značky Blažek s tradičními italskými společnostmi Albini, Canclini, Loro Piana nebo Vitale Barberis Canonico, lídry ve výrobě lněných látek.

Len najdete v nové kolekci Blažek nejen mezi košilemi, objevuje se také ve směsi s vlnou v letní kolekci obleků

Za nejkvalitnějšími lněnými materiály stojí dlouhá historie, podepřená neustálou invencí ve zpracování tohoto přírodního materiálu. Díky tomu se len stal velmi oblíbeným, na nošení příjemným materiálem a rozšířil se po celém světě jako symbol sofistikované a nekonvenční elegance.

Mezi nejoblíbenější kousky kolekce Blažek patří košile s potisky s motivy rostlin, při jejichž výběru se designéři inspirovali flórou ve Středomoří a na ostrovech Atlantického oceánu. Lněné košile působí velmi svěže v kombinaci se základními kousky šatníku. Len najdete v nové kolekci nejen mezi košilemi, objevuje se také ve směsi s vlnou v  letní kolekci obleků, kterým dodává velmi specifický charakter. Vzhled letního obleku se tak posouvá do nové roviny.

 

Zdroj: Archiv značky Blažek
Kamila Písaříková

Autor

Kamila Písaříková

Odjakživa miluje všechno, co se třpytí, papírnictví a vůni vzduchu po bouřce. Styl preferuje minimalistický, šperky a doplňky maximalistické a v módě obdivuje české návrháře. Vášnivě ráda fotí, což je kromě značky Deers také její další profese. Víno moravské, kuchyně asijská, voda kohoutková, večery letní a rána brzká.

E-shop

Jak vypadat dobře v dešti?

Vypadat dobře během špatného počasí? Není to jednoduchý úkol, ale dá se to zvládnout. I během krupobití můžete mít styl – s našimi tipy můžete zůstat…

Móda