Útok na mužské sebevědomí: Pochyby trápí téměř každého. Poznáte se v některém z bodů seznamu běžných nejistot?
Straight friendly
Zdroj: iStock

Útok na mužské sebevědomí: Pochyby trápí téměř každého. Poznáte se v některém z bodů seznamu běžných nejistot?

Mít se opravdu rád a pečovat se o sebe s láskou, laskavostí a trpělivostí není zrovna nenáročnou výzvou. Přitom nejistoty, které muže trápí, jsou nezřídka poměrně rozsáhlým fenoménem. Vybrali jsme jich pro vás hned několik, které pánové prožívají častěji, než jste si možná mysleli.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
1. 10. 2022

Být, či nebýt (ve formě)?

Myslíte si, že vzhled trápí jen ženy? Tak to je omyl. I muži prožívají své (domnělé) nedostatky, což se promítá do jejich sebevědomí. Někoho možná trápí „pivní“ bříško, jiného zase naopak úzké paže. Co je moc a co je málo? Když jde o váhu a formu, je odpověď poměrně dost složitá a světe div se, ne každý názor je stejný. A tak nezbývá, než se tázat: Lze vůbec dospět k dokonalé postavě?

<Path> Jaké ženy muži chtějí? Sexy může být nezávislost, spolehlivost i smysl pro humor!Zdroj: Huffington Post

Povýšení by potěšilo…

… a řadu mužů nejen v práci. Spousta mužů nižšího vzrůstu bojuje s vnitřní nelibostí, když se nacházejí ve společnosti někoho značně vyššího. Možná jde o manifestaci dominance, možná o pocit (ne)bezpečí a někdy třeba i jen o obyčejnou marnivost. Výšku totiž řada lidí považuje za důležitý atribut vzhledu a nezřídka si tuto informaci uvádějí i třeba do profilů na seznamovacích aplikacích. Jak to tak ovšem bývá, i ti, kdo se cítí zase vysocí až příliš mají k tématu co říct…

Vousy a chlupy

Ano, je to tak. Muži často řeší nejen svůj účes, ale i jiné ochlupení. To totiž bývá spojováno s maskulinitou. Je vám třicet a stále se snažíte spokojit s chlapeckým strništěm? Připadáte si v létě u vody jako byste si před tím oholili nohy? Pánové, nezoufejte. Toto vaše trápení vám možná závidí ti, kdo se pro změnu pravidelně snaží prosekat džunglí. Možná už z vás nikdy nebude stereotyp sexy divocha, zato můžete dostát jinému z nepřeberného množství ideálů krásy.

Příliš malé…

Napadlo vás přirození? Ano, to někteří muži opravdu řeší a trápí je to. Nicméně to není to jediné, co pánům dělá vrásky, když pociťují, že mají nedostatečně velké. Ruce a nohy – respektive dlaně, prsty a chodidla jsou taky velkým tématem. Ti, kdo mají menší boty než jejich šéfová a jako děti vždycky prohráli přebíranou, nezřídka cítí nejistotu, když se jim někdo zadívá na jinak ne zrovna intimní partie. Ruce a nohy jednoduše tak snadno neschováme, a tak je tento útok na sebevědomí všudypřítomný a opravdu složitě řešitelný. Nezbývá než brát osud pozitivně a uvědomit si, že pokud i vás trápí drobné dlaně, opticky se tím může řešit problém právě tam dole.

Žluté, černé, křivé, nebo dokonce chybějící

Ano, hovoříme o zubech. Jak dámy, tak pány často trápí vlastní úsměv. Pokud jde o první dojem, který z nás ostatní lidé mají, často se soud opírá i o sympatický výraz. Zkoušeli jste se někdy na první schůzce mračit, šklebit nebo třeba ztratit jakoukoli mimiku? A jak vám toto seznámení dopadlo? Nedá se nic dělat, zuby při komunikaci tváří v tvář nejdou vždycky dokonale zakrýt. A tak, pokud se s tím, jak nyní naše zubiska vypadají, necítíte dobře, je čas na změnu. Často nákladnou a bolestivou, avšak pozitivní energie, která ze sebevědomě se usmívajícího člověka srší, je nenahraditelná. No vážně – zkuste si usmívat se jen tak pro sebe. Cítíte se lépe? Ano? Tak proč se o tento pocit okrádat?

(Ne)libá vůně

Taky se cítíte nesví, když se ráno zapomenete navonět? Nepoužili jste deodorant, a tak celý den nenápadně přičicháváte k tričku, jestli už jste cítit? Nejste sami. Řada mužů upíná hodně myšlenek k tomu, jak asi ostatním (ne)voní. Především těm, kdo mají sklony k nadměrnému pocení, může taková nejistota pokazit celý den a jakýkoli zážitek mají právě naplánovaný. Snad pro příště pomůže alespoň vědomí, že podobná nejistota napadá téměř každého.

Fun Lol GIF by MightyMikeZdroj: Giphy

Neschopnost

(Ne)schopnost je slovo, které řada mužů nemá ráda. Je totiž potenciálně velmi odsuzující. Pokud o muži někdo prohlásí, že je neschopný, je to pro mnohé velká urážka. A to se týká i situací, za které jednoduše nemohou. Má-li muž jakýkoli fyzický – stálý, nebo dočasný – problém, který jej limituje v práci, pohybu, vztazích či jakýchkoli jiných pro něj důležitých aktivitách, má to nezřídka automaticky vliv na jeho sebevědomí.

Ženská hruď

Obecně feminní znaky jsou pro některé muže těžko překousnutelné sousto. Jestliže jste i vy nešťastní z povolených prsou v upnutějším tričku a zlobí vás pohled do zrcadla, protože je prostě nelze schovat ani zatáhnout, nejste v tom sami. Tuk se v těchto místech ukládá spoustě chlapů i chlapců. Někdy jsou na vině dokonce hormony, které mohou rozjet fyzické změny, a tak je dobré se nestydět alespoň před lékařem a zjistit, jestli se v těle neděje něco, co je potřeba řešit.

Kolik vám je? A na kolik vypadáte?

Znáte všechny ty ne zrovna přesné testy na internetu, které slibují z fotky odhadnout váš reálný věk? A také se vám stalo, že vás výsledek nepotěšil? Věřte, že podobné pokusy provádějí i jiní muži (a samozřejmě i ženy). Vypadat starší si nepřeje spousta pánů, i když se o tom třeba nemluví tak často, jako je tomu v případě dam. A aby toho nebylo málo, máme tu i opačný problém: Ti, kdo ve třiceti stále musí ukazovat občanku, když si jdou koupit pivo, jsou často vyvedeni z konceptu úplně stejně. Silní muži se prostě ne vždy chtějí cítit jako malí chlapci. A především ne, pokud to vidí někdo pro ně důležitý.

<Path> Mužské nejistoty: kdy je „normální“ mít první sex, kolik mít sexuálních partnerek a jaký odvést v posteli výkon? Statistika má jasnoZdroj: news-medical.net, bbc.com, maloljetni-roditelji.net, seventeen.com, simcoemuskokahealthstats.org, mindbodygreen.com, worldpopulationreview.com, askmen.com, forbes.com

Seznam nekončí

Přestože je nadpis tohoto posledního odstavce ve svém smyslu poněkud protichůdný umístění, seznam skutečně nekončí. Shrnuli jsme si jen několik běžných obav, které muže trápí, pokud jde o jejich tělo a s tím spojené sebevědomí. Řada dalších zůstala nezmíněna stejně jako třeba i nejistoty, které se se vzhledem nepojí. Co takové projevování emocí či povahy, správné plnění funkcí otce, manžela, přítele, partnera, obránce, pracovníka nebo třeba domácího kutila? Inteligence a informovanost? Styl oblékání? Sexuální výkonnost? Manifestace zajištění jako bydlení, auto nebo úspory či investice? Mohli bychom pokračovat dál a dál, avšak podstatné je vědět, že nejistoty si nevybraly pouze jediného člověka (vás), aby jej trápily a trýznily. Jsou všude kolem a ženy, muži i všichni ostatní si s sebou nesou nějaký ten otazník, který jim nedělá dobře na duši. A tak si je navzájem alespoň nezvětšujme a snažme se být laskaví k okolí i sami k sobě.

Zdroj: lovepanky.com