Jste krásnější, než si myslíte! Nevěříte? Zkuste se na sebe podívat s odstupem a uvědomit si, jak funguje sebekritika. Jak na to?
Straight friendly
Zdroj: iStock

Jste krásnější, než si myslíte! Nevěříte? Zkuste se na sebe podívat s odstupem a uvědomit si, jak funguje sebekritika. Jak na to?

Napadlo vás někdy, že se vám nelíbí, jak vypadáte? Je vám nepříjemné sedět na schůzce, protože přemýšlíte o novém pupínku uprostřed čela; nenosíte svůj oblíbený svršek, protože neschová vaše křivky a jste si jistí, že už všichni odhalili vaše tajemství: Tedy že jste jednoduše vydeptaní sami sebou poté, co jste se nepohodli se zrcadlem? Máme pro vás příjemné překvapení: Možná jste krásnější, než si myslíte!
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
1. 10. 2022

Psycholog Gleb Tsipursky přišel s kombinací dvou faktorů, které nám v hlavě dělají tak trochu sebekritický guláš. Jde o:

1.    Fakt, že je pro nás náš vlastní vzhled velmi důležitý. Vzhled ostatních lidí totiž nemá na náš život takový vliv, a tak k nim nejsme tolik přísní.

2.    Prostý efekt přílišného pitvání založeného na zkušenosti. Jestli někdo zná náš vzhled úplně dokonale, pak jsme to my sami. Víme přesně, kde máme tu nevzhlednou jizvičku, která nás kdysi tolik bolela, s přesností zvládneme ukázat, kde se nám nejčastěji dělá akné nebo třeba pořád dokola zakrýváme ten otravný špíček nad boky, takže je jasné, že ho nemůžeme nevidět.

<Path> „Sebepartnerství“: ke štěstí a spokojenosti není třeba protějšek. Vztahem se sebou se lidé vyrovnávají s tlakem společnostiZdroj: theguardian.com, businessinsider.com

A čím to, že nás ty naše nedokonalosti tolik zlobí? Proč se tolik bojíme, že budou vidět, někdo si jich všimne, odsoudí nás, bude se nám smát nebo… nebo… kdovíco!?

Tsipursky argumentuje faktem, že pro lidskou mysl platí jednoduché pravidlo: Více nesnášíme prohry, než milujeme výhry. A co že to ve zkratce znamená?

Nejjednodušeji se to dá vysvětlit na penězích. Řekněme, že vám někdo dá tisíc korun s tím, že buď se můžete čtyř stovek vzdát ihned, anebo si počkat pár měsíců s šancí 50:50, že vám celá tisícovka zůstane, anebo nám ji seberou.

Co uděláte?

Studie ukázala, že většina lidí by prostě zvolila risk. Nechali by si všechny peníze a počkali by, jak to dopadne, než by se rovnou vzdali menší částky.

<Path> „Boží trest čekám každým dnem,“ konstatuje mladík, kterého odsoudila rodina. „Ani počasí pro nás není bezpečné téma,“ dodáváZdroj: Anonymní respondent

Pak je tu ale druhá situace. Co kdyby vám někdo tu tisícovku nabídl s tím, že buď si můžete 600 Kč okamžitě nechat, anebo vyčkat a vystavit se stejnému riziku 50:50 jako v prvním případě.

Víte, co je zajímavé?

Ve chvíli, kdy bylo stejné dilema komunikováno pozitivně – tedy ponecháním si 600 Kč, většina lidí zvolila tuto možnost oproti nejisté vyčkávací taktice.

Co z toho plyne?

Suma sumárum se lidé snaží vyhnout ztrátě či jiné negativní zkušenosti tak moc, že i jen samotná formulace problému je pro ně klíčová v rozhodovacím procesu. Proč? Protože nechceme cítit bolest – ani tu psychickou, která může pramenit třeba z ponížení nebo zklamání.

Když se podíváme do zrcadla, budeme tak zaměřeni na své krásně dlouhé řasy, jemné rty a pěkně tvarovaný zadeček, anebo si začneme uškrabovat stroupek na čele, potřetí zapudrujeme podle nás nemístně opocené čelo a stáhneme rukáv přes povolenou paži ve strachu, že někdo odhalí naši nedokonalost? Spíš to druhé, že?

Zrcadlo řade lidí začalo sloužit především jako nástroj ke kontrole kamufláže. Je smutné se ráno probudit a pomocí make-upu zakrývat nedokonalosti, aniž bychom pomysleli, že se líčení dá chápat především jako podpora předností. Na ně někdy úplně zapomínáme. Bereme je jako samozřejmost. Něco, co není potřeba řešit, a tedy se na to zaměřovat.

ice age morning GIFZdroj: Giphy

Jak zjistit, že se ostatním líbíme více než sami sobě?

Dobré je vnímat i lidi kolem sebe jako zrcadlo. To, jak nás vidí oni, nám o našem vzhledu řekne často víc než neživá odrazová plocha. Pochopit, jak nás ostatní vidí, ale můžeme nejen tím, že se jich jednoduše zeptáme.

Zkuste si sami od sebe vytvořit odstup. Zní to jako zvláštní úkol, ale věděli jste, že máme tendenci se více kritizovat na čerstvých fotografiích než na těch třeba rok starých? A ne, není to proto, že stárneme. Díky této časové prodlevě máme šanci podívat se na svůj obrázek bez emocí, které doprovázely pořízení fotografie a bez tak výrazných předpojatých obav. Jak často jste při focení mysleli na nějakou svou vadu, kterou jste chtěli schovat a ani po několikátém pokusu o správné zachycení se vám to nepovedlo? To proto, že právě ono široké stehno, velký nos nebo druhá brada jsou tím prvním, co na snímku hledáme, když se o pózu aktuálně snažíme. Zpětně si naopak pravděpodobněji prohlédneme celkový obraz bez očekávání nejhoršího.

<Path> Galerie fotek známých celebrit za mlada. Poznali byste je?Zdroj: Jan Witek, Instagram

Jak zvýšit svou atraktivitu

Možná už jste se učesali, nalíčili, nastrojili a pořád to není ono… Víte proč? Atraktivita je spojena s celkovým dojmem, který z nás lidé mají. Proto pokud se budete usmívat a bavit, obklopíte se příjemnou společností, nebudete se stydět projevit a začnete doopravdy komunikovat (nejen drmolit o všednostech, abyste zahnali ticho), najednou vás okolí uvidí jako mnohem atraktivnější osobu. A ano, nejen proto, že jim bude sympatičtější. Lidé vás začnou současně vnímat i jako vzhlednější. K příjemnému dojmu může napomoci i třeba domácí mazlíček, který vám dodá při procházce městem na komfortu. Přitažlivější jsou také lidé, kteří mají nějaké své zájmy a umějí se starat o své příjemné prožívání drobnými radostmi.

Možná vás napadá – nezní to tak trochu jako návod na štěstí? A odpovědí je ANO. Stres a negativní energie má vliv nejen na naši psychiku, a tedy vyzařování, ale dokonce i na opravdu přímočaré atributy vzhledu jako pleť, vlasy nebo třeba váha. Proto udělejte pro sebe každý den něco pěkného. Prospějete tím svému vzhledu víc, než si myslíte!

Zdroj: hackspirit.com