Značky Jaguar a Land Rover dávají sbohem klasickým pohonům. Do roku 2030 budou jejich vozy čistě elektrické
Straight friendly
Zdroj: Jaguar Land Rover

Značky Jaguar a Land Rover dávají sbohem klasickým pohonům. Do roku 2030 budou jejich vozy čistě elektrické

Dvě ikonické automobilové značky patří pod jeden koncern. I přes to, že byste to především od Land Roveru tak úplně nečekali, obě značky představily novou obchodní strategii, která spočívá ve změně zavedených pořádků. Jaguar a Land Rover se totiž vydávají cestou nulových emisí a plně elektrických vozů. Jaguar tak učiní do roku 2025, Land Rover o pět let později.
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
22. 2. 2021

Jaguar se do roku 2025 stane plně elektrickou značkou a značka Land Rover, která v příštích pěti letech uvede na trh šest elektrických vozidel, k plně elektrickým vozům dospěje do roku 2030. Jde o začátek cesty, na které bude chtít společnost Jaguar Land Rover dosáhnout do roku 2039 absolutní nulové uhlíkové stopy.

Luxus v moderním pojetí

Společnost Jaguar Land Rover představuje budoucnost moderního luxusu prostřednictvím svých dvou odlišných britských značek automobilů. Moderní luxus bude v podání obou automobilek mimo jiné především o udržitelnosti. Nová obchodní strategie nese název Reimagine.

„Projekt Reimagine nám umožňuje navrhnout a vylepšit udržitelnější vozy, které budou mít pozitivní dopad na svět kolem nás. Jako společnost zaměřená na člověka se můžeme a budeme pohybovat mnohem rychleji kupředu, a to s jasným cílem nejen přepracovat moderní luxus, ale definovat jej pro dvě odlišné značky zároveň. Obě značky představují jedinečný design a umělecká díla, která jsou protkána technologiemi a kvalitními materiály. V tom budeme rozhodně pokračovat,“ říká generální ředitel Jaguar Land Rover, Thierry Bolloré.

Generální ředitel Jaguar Land Rover, Thierry Bolloré
Foto: Jaguar Land Rover

Dvě odlišné luxusní značky s udržitelností ve středu zájmu

V rámci strategie Reimagine budou inženýři Jaguar Land Rover přistupovat ke každé značce zvlášť na samostatných platformách, které budou specifické pro obě jedinečné britské „osobnosti“.

Land Rover je značka, ke které se pravděpodobně nejvíc hodí slovo dobrodružství. Silné a nezlomné vozy umožňují každému řidiči jít až za hranu toho, co je vlastně s osobním automobilem možné. V příštích pěti letech Land Rover uvede šest čistě elektrických vozů a fanoušci se očividně nemusí bát obrovské proměny, protože značka chce být i nadále lídrem luxusních SUV vozů prostřednictvím svých tří rodin Range Rover, Discovery a Defender. První čistě elektrický Land Rover dorazí v roce 2024.

Foto: Jaguar Land Rover

Oproti tomu značka Jaguar projde celkovou renesancí už do konce poloviny tohoto desetiletí, kdy se stane čistě elektrickou luxusní značkou. Zde se fanoušci mohou naopak těšit na nové portfolio poutavých designů a průkopnických technologií. I v tomto případě se chce značka zaměřit především na jedinečné zážitky z každé jízdy. Společně budou značky Jaguar a Land Rover do roku 2030 u svých vozů nabízet čistě elektrický pohon.

Foto: Jaguar Land Rover

Nejen automobily, ale i dodavatelé

Cílem společnosti Jaguar Land Rover je dosáhnout nulových emisí uhlíku v celém dodavatelském řetězci, všech produktech a provozech. Mělo by se tak stát do roku 2039.

Jaguar Land Rover kromě toho investuje do vývoje vodíkových palivových článků a do příštího roku plánuje mít na britských silnicích jako součást dlouhodobého investičního plánu prototypy vozů na vodíkový pohon.

<Path> Land Rover představil speciální Defender V8 Bond Edition inspirovaný filmem „No Time To Die“Zdroj: Jan Witek, Land Rover

Nový tým a spousta peněz

Udržitelnost, která přináší nové měřítko v environmentálním a společenském dopadu luxusního odvětví, je základem úspěchu strategie Reimagine. O tuto radikální proměnu se bude starat centralizovaný tým, který bude zmocněn implementovat a urychlovat inovace v oblasti investic do materiálu, strojírenství, výroby, služeb a oběhového hospodářství.

Je jasné, že tohle všechno vyžaduje také výrazné investice. Ročně chce značka investovat zhruba 2,5 miliardy britských liber (cca 75 miliard Kč), což je částka, která zahrnuje investice do elektrifikačních technologií a rozvoje, který souvisí se službami pro zákazníky.

Jak je na tom Jaguar Land Rover nyní?

V portfoliu značek Jaguar a Land Rover už nyní naleznete plně elektrické, plug-in hybridní a mild-hybridní vozidla, ale velkou roli stále hrají vznětové a zážehové motory, což se má díky nedávno představené strategii změnit.

Foto: Jaguar Land Rover

V roce 2020 značky dohromady prodaly 425 974 vozů ve 127 zemích světa. Land Rover je známý především jako světový lídr v oblasti luxusních SUV vozů prostřednictvím svých tří rodin Range Rover, Discovery a Defender a Jaguar je vůbec první značkou nabízející prémiové plně elektrické výkonné SUV – Jaguar I-PACE (koukněte se na náš test). My už se těšíme, s jakými vozy značky přijdou do budoucna.

Zdroj: Jan Witek

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop