HIV versus COVID-19 aneb Dvě odlišné pandemie, které toho mají hodně společného
Straight friendly
Zdroj: iStock.com

HIV versus COVID-19 aneb Dvě odlišné pandemie, které toho mají hodně společného

Na první pohled dvě zcela odlišné pandemie, ale když do jejich vývoje trochu zabřednete, zjistíte, že mají mnoho společného. Jak moc se pandemie HIV/AIDS podobá pandemii koronaviru?
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
25. 2. 2021

Na rozdíl od koronaviru onemocnění AIDS způsobuje zvýšení počtu úmrtí především lidí v mladším věku. Obě pandemie však mají negativní dopad na zdravotnictví, fungování firem, ale i států a obě zapříčinily společenská povstání a jistý odboj.

Od začátku epidemie HIV se virem nakazilo cca 75,7 milionu lidí, zatímco 32,7 milionu v souvislosti s následnou nemocí AIDS umřelo (dle statistik UNAIDS z konce roku 2019). Jedná se však pouze o odhady počtu nakažených a počtu úmrtí, protože přesný počet případů zejména v rozvojových zemích zjistit nelze. U koronaviru jsou čísla znatelně vyšší, navíc za daleko kratší dobu. Po celém světě bylo ke dni vzniku tohoto článku potvrzeno již 105 mil. případů nakažených a 2,3 mil. úmrtí (údaje ministerstev zdravotnictví, které však počítají pouze s potvrzenou nákazou).

První zmínky o nemoci AIDS

První případy onemocnění AIDS byly objeveny v 80. letech v USA. Od té doby se onemocnění AIDS rozšířilo po celém světě. V červnu 1981 vznikla expertní skupina, která nemoci začala říkat syndrom získaného selhání imunity, tedy AIDS, a označila tak nejspíše pohlavně přenosnou chorobu. Nicméně veřejnost a ani většina politiků o hrozící epidemii nic netušila, postupně přibývala úmrtí a původce nemoci se stále nedařilo objevit. Nakonec se to povedlo roku 1983.

Opice versus netopýři

Jednou z nejrozšířenějších teorií o původu viru HIV je tzv. „opičí teorie“. Vědci totiž u některých afrických opic objevili tzv. SIV virus, který je viru HIV velmi podobný. Předpokládá se, že se člověk tímto virem infikoval a v jeho těle pak virus zmutoval a přeměnil se na HIV. Jak mohlo k přenosu viru z opice na člověka dojít? V některých částech Afriky se opice často lovily. Při lovu a zpracovávání masa občas došlo ke zranění pracovníků a takto se do ran mohla snadno dostat infikovaná krev zvířete.

Podobně tomu bylo u koronaviru. Světová zdravotnická organizace uvedla, že všechny dostupné důkazy svědčí o tom, že zdrojem nového koronaviru jsou taktéž zvířata, konkrétně netopýři z Číny.

Najde se však mnoho lidí, kteří výše uvedeným tvrzením nevěří. Ve spojitosti s oběma viry se samozřejmě neustále objevuje spousta konspiračních teorií, které tvrdí, že například virus HIV byl uměle vyroben jako biologická zbraň, a to buď CIA, nebo KGB, podle toho, kdo teorii vytvořil. Někteří lidé se také domnívali, že byl vyvinut, aby vyhubil komunitu homosexuálů a černošské obyvatelstvo v USA a byl zmíněným skupinám obyvatel podáván ve zkušebních očkovacích vakcínách. Podobné spekulace se točí i kolem původu nemoci COVID-19. Nechybí třeba tvrzení bývalého amerického prezidenta Trumpa o umělém původu nákazy, ale i slova francouzského virologa Luca Montagniera, který tvrdí, že koronavirus byl vyvinut ve wu-chanské laboratoři při neúspěšném pokusu o vytvoření vakcíny proti AIDS.

<Path> Zvykli jsme si žít na dluh, říká odborník na finance a radí, jak se připravit na kriziZdroj: Jan Peša (Partners), Foto: iStock

Nemoc jako společenské stigma

V současné době stále existuje mnoho lidí, kteří nákazu virem HIV berou jako jakési znamení hanby a důvod k diskriminaci. Většina lidí se chce takové stigmatizaci vyhnout, proto mnoho HIV pozitivních lidí odmítá získávat informace o viru HIV a dalších pohlavních chorobách a nevyhledává lékařskou péči. Tento přístup a nedostatečná antiretrovirální léčba, která pomáhá nakaženým zkvalitnit jejich život, často vede k tomu, že se lidé ani nenechávají testovat, protože se domnívají, že to nemá cenu. Virus tak šíří nevědomky dál.

V roce 1987 dokonce ve Spojených státech amerických vstoupil v platnost zákon, podle něhož nesměli na území USA cestovat lidé nakažení HIV/AIDS. Ten zůstal v platnosti až do roku 2009. Do té doby bylo USA jednou z dvanácti zemí, které neumožňovaly vstup lidem s HIV. Dodnes mezi tyto země patří například Jižní Korea, Brunej, Kolumbie, Irák, Libye, Moldavsko, Fidži, Rusko, Saúdská Arábie, Arménie, a Súdán. I tohle nám může trochu připomínat aktuální pandemii koronaviru a neochotu testovat se z důvodu obavy, že dotyčný přijde o práci apod. Co se cestování týče, je buď rovnou zakázáno, případně se musíte prokázat negativním testem.

Foto: Archiv Rollis University, New York Historical Society

Ekonomické dopady

Epidemie AIDS v nejvíce zasažených zemích zpomalila už tak špatný ekonomický růst. Zvýšily se výdaje na zdravotnictví a preventivní programy a epidemie zásadně postihla i jednotlivé podniky. Firmy pocítily úbytek zaměstnanců a jakmile jejich pracovníci onemocněli, jejich práci přebrali zdraví kolegové, kteří museli pracovat mnohem více, což bylo vyčerpávající. Některé firmy se tak snažily zaměřit na prevenci a zamezení šíření epidemie. Například některé doly na zlato a diamanty zajišťovaly bezplatné HIV testování a distribuci kondomů pro své zaměstnance.

Je pochopitelné, že i v tomto směru má HIV/AIDS mnohé společné s koronavirem. Koronavirus však některé obory doslova zastavil a ve spoustě zemích testuje, co všechno zdravotnický systém vydrží. Vzhledem k daleko větší nakažlivosti se jedná o velký problém.

<Path> Cítíte se sami? Řada lidí nezná ani své sousedy. Jak s osamělostí, tak s výdaji může pomoci stylové komunitní bydleníZdroj: McPherson M, Smith-Lovin L, Brashears ME. Social Isolation in America: Changes in Core Discussion Networks over Two Decades. American Sociological Review. 2006;71(3):353-375. doi:10.1177/000312240607100301, YouTube kanál Community Health Network, Instagram profily latitude.regenerative.re, schemataworkshop, hellocambra, engelvoelkersantwerpen, helenhardarchitects, askananthropologist.asu.edu, edition.cnn.com, avcr.cz, nobaproject.com, cdc.gov, idnes.cz, citaty.net, news.harvard.edu, moneycrashers.com, theatlantic.com

Dezinformace rozdělující společnost

V těžkých chvílích, které s sebou přineslo HIV/AIDS nebo koronavirus, by bylo jednoznačně nejlepší, aby lidé drželi při sobě a navzájem si pomáhali a pokoušeli se situaci společně zvládnout, ale to se úplně nedaří. Vzhledem k tomu, že v obou případech nemoci udeřily jako blesk z čistého nebe, docházelo k tvorbě různých dezinformací. Bohužel si s těmito nemocemi neví rady ani vládní představitelé a často tak ze začátku mlží, případně sdělují zavádějící informace. Je to začarovaný kruh, ze kterého se jen velmi těžko dostává ven.

“Klademe příliš velký důraz na obory, které spadají pod označení science, ale humanitní vědy jdou na druhou kolej. Pak se stane, že mě zastaví sousedka a vážně se ptá, jestli se dá věřit vakcínám, a druhou větou se táže, zda se nemáme bát toho, že nám zavádějí do domu optický kabel. Na tom je vidět, že boj s dezinformacemi prohráváme,” dodává k dezinformacím spojeným s koronavirem český vědec a chemik Pavel Hobza.

Dezinformace v lidech vyvolávají obrovský strach a paniku z nákazy. Lidé se bojí pouhého setkání s nemocnými, nejradši by nakažené od zbytku společnosti izolovali a dochází k rozšiřování nesmyslných fám a pomluv.

Semknout se znamená uspět

V první vlně epidemie jsme byli svědky toho, jak začaly fungovat různé občanské iniciativy a vznikalo několik projektů, které měly za cíl pomoct postiženým, lidem v první linii, dotčeným podnikům apod. Od té doby se však neustále zhoršoval způsob komunikace vládních opatření, zavedla se opatření, která nedávala smysl a důvěra občanů začala klesat. V souvislosti s tím je kritizována i nedostatečná finanční podpora podnikatelů i obyčejných lidí. Proto se dnes daleko častěji objevuje občanská neposlušnost a nevole opatření dodržovat. Problémem je, že aktuální vláda již pravděpodobně nemá možnost získat zpět ztracenou důvěru.

Zajímavé je sledovat například Afriku, která je jedním z nejpostiženějších kontinentů, co se onemocnění AIDS týče. Jak je na tom Afrika s koronavirem? Přesně naopak. Patří mezi nejméně zasažené kontinenty.

První případ COVID-19 byl v Africe potvrzen 14. února 2020. Všichni měli velké obavy, protože tamní zdravotní systém některých zemí je docela chatrný. Proto většina afrických zemí přijala drakonická opatření, často podobná těm českým z první vlny. Někde bylo dokonce zakázáno potřásání rukou. Většina afrických škol přestala kontaktně vyučovat v polovině března.

Semknutí obyvatel afrických zemí v době nouze znamenalo striktní dodržování vládních nařízení a hygienických doporučení. Na základě průzkumu společnosti PERC souhlasilo v srpnu s drsnými opatřeními 85 % obyvatel členských států Africké unie. Jen pro srovnání, v září dělala podobný průzkum v Česku agentura CVVM a s kroky vlády tehdy souhlasilo 48 % dotázaných.

Autor: Jan Witek

Zdroj: Jan Witek

Populární
články

Jan Graubner se sice za přílišného konzervativce nepovažuje, ovšem na tranzici má dosti vyhraněný názor
AKTUALITY

Člověk je muž, nebo žena, své pohlaví nelze měnit, říká pražský arcibiskup Jan Graubner a současný přístup k tranzicím přirovnává k pandemii

Autor: Michal Černý
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Suchý toaletní papír se hlavně v USA začíná stávat nežádoucím zbožím
LIDÉ

Nápad za miliardu?! Čtyři kamarádi chtějí nahradit suchý toaletní papír svým vlastním inovativním produktem

Autor: Michal Černý
Významné postavy české LGBT+ aktivistické scény
LIDÉ

Kdo patří mezi nejvýznamnější postavy české LGBTQ+ aktivistické scény?

Autor: Irena Piloušková
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Bezobalových prodejen je v Česku stále minimum
TRENDY

„Prodavačky mi nedůvěřivě prohlíží pečivo v mém látkovém sáčku. Jako bych byl exot,“ říká Erik o úskalích života „bez odpadu“

Autor: Mirka Dobešová
Výška přímo souvisí s celou řadou zdravotních problémů
TĚLO & MYSL

Všeho moc škodí a platí to i pro výšku. Mužům vyšším než 175 centimetrů hrozí celá řada zdravotních rizik

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop