Proč jsme na sociálních sítích tak nudní? Mít jiný názor než ostatní si troufáme, jen když nás chrání anonymita
Straight friendly
Zdroj: istock.com

Proč jsme na sociálních sítích tak nudní? Mít jiný názor než ostatní si troufáme, jen když nás chrání anonymita

Taky to znáte? Na Facebooku se právě objevil příspěvek, který vám mluví z duše. S reakcí ale raději počkáte. Nejdřív totiž chcete vidět, co budou říkat ostatní. Potřebujete se ujistit, že váš názor nebude moc vyčnívat a nespustíte tím lavinu hejtů a posměchu. Zároveň se nenávidíte za to, že nejste dost odvážní stát si veřejně za svým názorem. Nakonec najdete vnitřní klid omluvou, že nemáte čas strávit online diskuzí zbytek dne, potřebujete pracovat.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
2. 3. 2021

Na sociálních sítích nejsme upřímní

I když internet vznikl jako bezbřeze svobodný prostor, sami uživatelé nakonec postupně najeli na autocenzuru. Zejména na masově používaných sociálních sítích mají lidé tendenci vyhýbat se tématům, v nichž by se svým názorem mohli být v menšině nebo ostatní přímo naštvat.

Jak nám roste počet fanoušků, kteří náš sdílený obsah sledují, zvyšuje se i pravděpodobnost, že svými vyjádřeními někoho popudíme. Zatímco při večeři s přáteli jsme schopni odhadnout, jaké mají k diskutovaným tématům postoje a jak budou reagovat, v prostředí sociálních sítí to už tak snadné není. Proto jsme toho na sebe na svých profilech ochotni prozradit stále méně, co se týče životních postojů i našeho soukromí. Přiznejte se, kdo jste si v počátcích sociálních sítí poctivě vyplnil všechny absolvované školy, práce, bydliště, jména partnerů… a pro větší pocit bezpečí to pak postupně smazal.

O některých věcech je lepší mlčet

Vyhýbání se určitým tématům, názorům, myšlenkám není nic nového. Všimla si toho už v roce 1974 odbornice na komunikaci Elisabeth Noelle-Neumann, ovšem tehdy ještě v souvislosti s chováním voličů při volbách. Poukázala na existenci spirály mlčení, kdy se člověk veřejně kloní k takovému názoru, o němž si myslí, že ho má i většina ostatních. Proto lidé neustále sledují své okolí a všímají si, který názor je většinový a který se postupně odsouvá na okraj. Většinový názor pak bez obav hlásají, zatímco s vyjadřováním menšinového názoru jsou opatrní či se k němu přestávají prostě hlásit, až zcela umlknou.

Noelle-Neumann touto dynamikou vysvětlovala případy, kdy oproti předvolebním výzkumům vyšly ze sčítání voličských hlasů nečekané výsledky. Většinový názor totiž oproti tomu menšinovému získává stále větší a větší prostor, až to vypadá, že je rozšířenější, než ve skutečnosti je.

<Path> Silné video, které odhaluje krutou tvář dnešního světa: Jsme opravdu tak unaveni realitou?Zdroj:

Strach z izolace jako noční můra

Proč se lidé tak ochotně přiklánějí k tomu, co dělá nebo co si myslí většina? Podle Elisabeth Noelle-Neumann je to kvůli podvědomému strachu z izolace. Jakmile se o člověku rozkřikne, že stojí v opozici k názoru většiny, přestane být přizýván k diskuzi, je odsouván na okraj, až se dostane do sociální izolace.

S rozmachem sociálních sítí se situace přece jen změnila. Ovšem k jinému, menšinovému názoru jsou tam lidé ochotni veřejně se hlásit pouze tehdy, pokud zůstávají v anonymitě. Už jsme si zvykli na to, že nejakčněji diskutují na Facebooku ti, kdo mají místo jména přezdívku, nebo si zvolili falešné jméno. Anonymně si troufnou vyslovit věci, které by tváří v tvář pod svou skutečnou identitou nikomu neřekli.

Samozřejmě že jsou na sítích pořád i ti, kdo svůj odlišný názor sdílejí často a rádi. Buď o něm jsou opravdu bytostně přesvědčeni a jsou především připraveni ho pak v shitstormu neúnavně hájit. Nebo prostě provokují rádi a je to součást jejich image – takových uživatelů je na sociálních sítích fůra, jistě se vám hned vybavilo nějaké jméno. 

Zdroj: Giphy

Uvnitř stáda je to vždycky bezpečnější

Dalším jevem, který se na sociálních sítích často objevuje, je stádní chování. Lidé něco dělají ne proto, že by s tím až tak souhlasili, ale protože to dělají všichni ostatní. Stojí za tím jednoduchá, ale mylná úvaha, že když je něco hodně populární, musí na tom přeci něco být. Jenže ono to tak úplně není. Jen holý fakt, že něco dělá hodně lidí, ještě neznamená, že je to dobré či správné. Spousta záležitostí nezískává popularitu proto, že by byly tak úžasné. Jen prostě získají prvních pár fanoušků, jejich zájem přitáhne zájem dalších, až je z toho pořádné stádo.

Sdílení obsahu tvořeného samotnými uživateli internetu stádnímu chování nahrává. Sledujeme profily, které sledují ostatní, jdeme do restaurace, která má na webu nejlepší hodnocení, na e-shopu vybereme zboží, které má od zákazníků nejvíc hvězdiček. Všichni si napíšeme na profil Je suis Charlie Hebdo, i když jsme dosud o té redakci neměli ani tušení. Stojíme frontu před Apple Store na nový produkt, čímž zvyšujeme jeho vnímanou hodnotu. A na svých profilech se jeho vlastnictvím okamžitě pochlubíme.

<Path> TEPLÝ FACEBOOK! V Česku byla spuštěna nová queer sociální síť. Podaří se novému gay projektu prorazit v drsných vodách webových propletenců? A jak to celé vypadá? Dozvíte se uvnitř!Zdroj:

Neztratit se v davu

Lidskou přirozeností je vyhýbat se konfliktům a existovat v klidném souladu se svým okolím. (Samozřejmě existují výjimky, ale takové lidi nemá nikdo rád.) Proto tíhneme k populárním trendům a zavedeným stereotypům, neboť jsou jistotou, že na nás nebude nikdo útočit. Ztratit se uprostřed davu je na jednu stranu velmi pohodlné.

Znamená to ale, že člověk hraje roli, která vyhovuje zbytku společnosti. Nebezpečím stádního chování je, že v zájmu klidu a splynutí s davem se vzdáváme své individuality. Stáváme se kopií ostatních. Je potřeba si upřímně odpovědět, proč denně přidáváme vyžehlené fotky na všechny své sociální sítě. Proč nosíme tuto značku – opravdu se nám líbí? Jaké jsou ty skutečné důvody, že jdeme na akci, která nás vlastně vůbec nebaví? Je možné být takto šťastný?

Zdroj: Bohdana Rambousková

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop