Grindr, Tinder a další online seznamky optikou probíhající pandemie. Chcete se seznámit? Pak na tyhle appky zapomeňte a sáhněte po…
Straight friendly
Zdroj: iStock.com

Grindr, Tinder a další online seznamky optikou probíhající pandemie. Chcete se seznámit? Pak na tyhle appky zapomeňte a sáhněte po…

Pandemie koronaviru je zde s námi již de facto rok, alespoň co se Česka týče. Aktuální situace má mimo jiné velký vliv na navazování nových vztahů. Jak je možné seznámit se, když máme zakázáno stýkat se s „cizími“ lidmi? Existuje dnes vůbec nějaká jiná možnost než online aplikace jako Grindr, Tinder a další?
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
17. 2. 2021

Aplikace Tinder, Grindr a další způsobily doslova revoluci v online seznamování. Mnoho lidí je využívá také v Česku. Je pravda, že po zavedení všech vládních nařízení k omezení šíření koronaviru lidem nezbývá moc jiných možností, jak se dnes seznámit. Co však můžete dělat, pokud nechcete „toho pravého“ nebo „tu pravou“ hledat právě přes online seznamky? Vyzkoušet můžete například aktuální hit – sociální síť ClubHouse.

Grindr a další online seznamky během pandemie

Jak už bylo řečeno, online seznamky jsou nyní jedním z mála míst, kde je možné se seznámit. Nicméně seznamky jako Grindr a Tinder velmi často slouží pro náhodná setkání za účelem sexu, čehož si jsou vědomi i sami vývojáři a již při příchodu pandemie upozorňovali své uživatele na to, jak se mají chránit před koronavirem. Například na Grindru běžela hláška: „Pokud se necítíte dobře, poslechněte své tělo a zůstaňte doma.“

Nové trendy

V závislosti na aktuální situaci se nemění pouze přístup vývojářů, ale i samotných uživatelů online seznamek. V popisku tak pravděpodobně už nebudete narážet pouze na požadavek týkající se toho, kolik máte mít svalů a jakou velikost „pracovního nástroje“ uživatelé mají a upřednostňují, ale nově můžete najít též informace o tom, zda jsou COVID negativní a případně i očkovaní. Tento trend už se naplno rozběhl například v Americe.

Ačkoliv jsou mezi očkovanými zatím většinou jen starší lidé, kteří online seznamkám již tolik neholdují, týká se to například i zdravotnických pracovníků, pracovníků obchodů s potravinami, politiků a učitelů. Tito lidé, kteří se zároveň seznamují prostřednictvím aplikací jako Tinder a Grindr, uvádějí na svých profilech, že jsou očkovaní, abyste nemuseli mít strach před nimi odložit svou roušku. Podobný trend se již naplno rozjel například v USA.

Společnost Tinder uvedla, že si všimla až 238% nárůstu zmínek o očkování v popiscích uživatelů (období listopad–prosinec 2020). Nárůst dle společnosti neustále pokračuje. Lidé například uvádí, kdy byli očkováni, kdy jdou na druhou dávku apod. Někteří uživatelé mají v popisku dokonce uvedeno, že zatím čekají na vakcínu, teprve poté se s někým sejdou.

Tvůrci seznamovací aplikace Scruff, která je určena pro gay muže a je na ní možné kdykoliv měnit přezdívku, se dokonce setkali s několika kreativci, kteří si v souvislosti s vakcínou změnili svůj nick. Přezdívky jako „Vax“ (v překladu vakcína/očkování), „Vax 4 Vax“ a „Vaccinated & Horny“ nejsou žádnou výjimkou, stejně jako „Vaccinated Top“ či „Vaccinated Bttm“. Zde asi není úplně potřeba vysvětlovat, co si pod tím můžete představit…

<Path> Rande přes apku? Pozor, co děláte s jazykem! Pravopisné chyby a překlepy vám můžou zhatit šanci na seznámeníZdroj: The Guardian, Teen Vogue, Speakingo.com, Dictionary.com, Praguepride.cz,

U nás zatím moc podobných úkazů spojených s koronavirem na seznamovacích aplikacích nenajdete, a to vzhledem k tomu, že se k očkování dostávají primárně starší lidé. Leda by se do jedné z aplikací přihlásil například Andrejko Babišů či Ivo Vondráků. Schválně, svajpli byste je na Tinderu doleva, nebo doprava?

Pro gaye žádná novinka

Homosexuální muži mají s něčím podobným již mnoho zkušeností. Na seznamovacích aplikacích určených homosexuálům totiž často existuje možnost předem přiblížit svůj HIV status a datum posledního testování, případně informaci o pravidelném užívání pre-expoziční profylaxe. Uživatelé nakažení virem HIV zase často předem informují, že mají nulovou virovou nálož.

Jak se seznámit, pokud neholdujete online seznamovacím aplikacím?

Bary a kluby jsou zavřené, na veřejnosti taktéž nemáte moc šancí se s někým potkat a pokud zároveň neholdujete ani online seznamkám, můžete vyzkoušet různé sofistikovanější alternativy. Jednou z nejnovějších cest, jak k sobě najít drahou polovičku, může být i stále oblíbenější sociální síť ClubHouse, která slouží pouze pro audio-chat, kdy lidé tvoří tzv. roomky (název skupiny na ClubHouse) na různá témata, o kterých můžete společně s ostatními diskutovat.

Není tomu tak dávno, co jsem byl v roomce, ve které jeden muž pronesl: „Přišel jsem na to, že tato aplikace je vlastně geniální k seznamování. Dříve, než člověka uvidíš na živo, můžeš slyšet jeho hlas, seznámit se s jeho myšlenkovými pochody a zjistíš, zda ti vůbec sedí.“ Ostatní účastníci debaty ihned odvětili, že jim to připomíná reality show Love is Blind (Láska je slepá), která běžela na Netflixu a že si na příští setkání v totožné roomce k ještě většímu umocnění tohoto kouzla všichni nezadaní smažou fotku a budou se seznamovat pouze na základě hlasu a prezentovaných myšlenek. Ideální cesta, jak si najít drahou polovičku? To musíte posoudit sami.

Nezadaní lidé mají větší potřebu najít si partnera

Zajímavý výzkum na tohle téma provedla Laboratoř evoluční sexuologie a psychopatologie v Národním ústavu duševního zdraví. „Výsledky poukázaly na odlišné prožívání koronavirové krize u zadaných a nezadaných účastníků. U lidí, kteří trávili dobu pandemie po boku partnera, docházelo k nižším poklesům životní spokojenosti oproti nezadaným účastníkům. U nezadaných se zvýšila motivace najít si partnera ve srovnání s dobou před pandemií,“ popisuje Mgr. Kateřina Klapilová, Ph.D. z Národního ústavu duševního zdraví.

„To se však nepromítlo do návštěvnosti seznamek – zde nebyl zaznamenán žádný nárůst, podobně jako u konzumace pornografie, kde u nezadaných účastníků došlo pouze k mírnému zvýšení. Jak zadaní, tak nezadaní účastníci tohoto výzkumu vykazovali zvýšenou sexuální touhu, což se liší od výsledků výzkumů publikovaných v zahraničí. Zvýšená sexuální touha se však nepromítala do zvýšené frekvence sexuálních aktivit,“ dodává doktorka Klapilová.

Když už se vám podaří někoho najít

Překonáte-li veškerá úskalí a někoho zajímavého si vyhlídnete, je těžké se s ním v dnešní době setkat, tedy alespoň v případě, že byste opravdu měli dodržovat veškerá vládní nařízení.

Jakékoliv intimnější setkání opět znamená nebezpečí nákazy koronavirem. I když COVID-19 nepatří mezi pohlavně přenosné choroby, je jasné že k nákaze může při intimním kontaktu dojít. Tudíž se dnes ke všem sexuálním chorobám, kterých se lidé v souvislosti se sexem s náhodnou známostí obávají, přidává další překážka.

<Path> Víte, jakých 5 věcí má mít dokonalý profil na seznamce? Ověřte si, že máte všechny pod kontrolou, a nesabotujete svou šanci na láskuZdroj: scienceofpeople.com, sciencedirect.com

Vůbec poprvé se tak daleko rizikovější než cokoliv jiného stalo líbání. „Neexistuje žádný důkaz, že COVID-19 lze přenášet vaginálním nebo análním pohlavním stykem. Líbání je však během sexuálního styku velmi častou praktikou a virus lze přenášet slinami, což může znamenat riziko infekce,“ vysvětluje expert pro oblast veřejného zdraví, profesor Carlos Rodríguez-Díaz, který působí na Univerzitě George Washingtona v americkém Washingtonu.

Jak na bezpečný sex?

Sex napomáhá k sekreci hormonů, jako je oxytocin, který zvyšuje pocit spojení a sounáležitosti, a dopamin, jenž způsobuje, že se cítíte dobře. Proto z většiny důvodů vnímáme sex velmi dobře a může nám například pomoct i v těžkém psychickém období, které nyní prožíváme. Nicméně jedná se o velmi úzký kontakt mezi dvěma lidmi, kteří na sebe dýchají a navzájem se intenzivně dotýkají. V současné době je tak daleko lepší a bezpečnější masturbace, sexting, případně videohovory.

A pokud pro vás sex na dálku není tím pravým ořechovým, je pak alespoň vhodné vyměnit misionářskou pozici za takovou, kdy od sebe budou hlavy partnerů vzdálenější. Sex zezadu, případně na koníčka to jistí. Tak na to pamatujte a hlavně bezpečně!

Autor: Jan Witek

Zdroj: Jan Witek

Populární
články

E-Shop