„Když jsme se potkali, oba jsme se vyhýbali coming outu. Dnes je z nás hrdý pár, který se veřejnosti nebojí,“ říká Filip (43) a Simon (20)

Filip Albrecht se Simonem Wilhelmem tvoří partnerskou dvojici s velkým věkovým rozdílem. Zkušeností coming outu a prvního vážného vztahu procházeli společně bok po boku. Dohromady je svedla hudba. Simon jako začínající zpěvák toužil poznat Filipa, který byl německým textařem Karla Gotta a jako producent představil západní Evropě řadu českých hudebních hvězd i filmů a pohádek. Od jejich seznámení uběhly tři roky a za tu dobu ušli dlouhou cestu od skrývání až k mediálně známému gay páru.

Potkali jste se v době, kdy jste ani jeden nebyli vyoutovaní. Právě dnes spolu jdete hrdě jako pár na zahájení festivalu Prague Pride. Jak se to všechno stalo?

Filip: Se Simonem jsme byli kamarádi, scházeli jsme se občas v kavárně. Oba jsme byli nevyoutovaní a přitom jsme o sobě navzájem věděli, kým jsme. Ale snažili jsme se o tom nemluvit. Já sám jsem s veřejným coming outem čekal až do svých 41 let, kdy jsem byl profesně velmi úspěšný, ale přesto v životě nešťastný. V srpnu 2019 jsem Simonovi oznámil, že se druhý den chystám jít do průvodu Prague Pride. Hodně jsem to předtím konzultoval s mým dobrým kamarádem Jirkou Hromadou, který je pro mě dodnes něco jako ikona i vzor zároveň díky tomu, co všechno pro naši menšinu dokázal v posledních více než 30 let udělat. Byl jsem pevně rozhodnutý, že v mém životě je čas na změnu. To jsem ještě nevěděl, že v průvodu pojedu přímo na voze s duhovou vlajkou a že se mého coming outu chytnou novináři.

Simon: Já jsem tehdy pracoval jako stevard v autobusu a ještě ten večer jsem odjížděl do Vídně. Když mi Filípek v Café Savoy řekl o průvodu, vyděsilo mě to. Řekl jsem mu jen: „Víš co, dělej si, co chceš, ale já takový nejsem. Užij si to.“ Zároveň jsem se mu svěřil se svojí bisexualitou.

Filip: Ano, byla to krásná scéna, jak to znáte z filmu. Simon najednou ztišil hlas a svěřil se mi. Bylo to den před mým vlastním coming outem.

Simon: Svěřil jsem se mu, že ze mě nějací kluci lákají nahé fotky a že se mi ti kluci docela líbí. Takže jsem asi bisexuál. Celý večer jsem z toho pak byl totálně rozhozený. A první, co další den vidím, je stránka v Blesku: „Filip Albrecht v duhovém průvodu. Věděl to Karel Gott?“

Jak to na vás působilo?

Simon: Šíleně! Rozhodoval jsem se, jestli se s Filipem mám dál stýkat, nebo ne. Byl jsem v té době strašně homofobní, i když jsem to na sobě nedával znát. Pocházím z malé vesnice u Plzně a tam byl gay něco jako exotické zvíře. Měl jsem strach, co řekne moje rodina a lidi kolem mě na to, že se scházím s takovým exotem. Doma věděli o našem kamarádství, ale když se najednou Filip vyoutoval, bude přece jasné, že já musím být taky teplej.

Filip: Tehdy jsme už byli k sobě naprosto otevření. Když vyšel ten článek v Blesku, Simonova první reakce byla, že mi to šíleně ublíží. V té době totiž ještě pořád hledal sám sebe. Takže viděl něco, co pro něj bylo v první fázi šokující, ale později ho to motivovalo k jeho vlastnímu coming outu. 

Ten jste, Simone, udělal kdy? 

Simon: Můj veřejný coming out proběhl v červnu 2020 prostřednictvím rozhovoru, který jsem poskytl LUI. Naplánoval jsem si to tak, abych už nebyl ve škole. Rodičům jsem to samozřejmě řekl dřív, ne přes média. Mamka mi řekla, že to nějakou dobu věděla, pak mě objímala a bylo to jako z filmu. Problém byl u prarodičů, ale ti se s tím časem vypořádali. Zrovna včera jsme měli rodinnou sešlost a všichni jsme spolu strávili krásný den.

Ne všechno ale bylo hned super. Třeba přítel mojí mamky byl homofobní, několikrát jsme se šíleně pohádali a vyústilo to v můj odchod z domova do Prahy. Ale i on se pak změnil. Lidé se dokážou změnit a musí se odpouštět. Nicméně můj coming out byl divoký, ať už doma nebo ve škole, kde jsem zažil šikanu od spolužáků i učitelek, musel jsem přestoupit jinam.

 

V jakém momentě vám došlo, že se přátelství mění v lásku?

Filip: V době, kdy jsem se už znal se Simonem, jsem měl jiný vztah. Byl hezký, ale cítil jsem, že mě něco neustále táhne k Simonovi. Nevěděl jsem, jestli je to kamarádství nebo něco víc, a samozřejmě jsem sledoval Simonův vývoj. Celé se to postupně vyvíjelo.

Simon: Já jsem taky měl vztah, ale protože jsem nebyl out, stýkali jsme se jen tajně. Byly to hezké chvilky, ale on mi potom řekl: „Já nechci být nějaké tvoje tajemství.“ Rozešli jsme se a i Filipovi v té době skončil jeho vztah. Odjeli jsme si od všeho odpočinout na společnou dovolenou k Wörthersee do Rakouska. A tam přeskočila jiskra, zcela přesně to bylo 5. července 2020. Od té doby jsme spolu.

Kdo z vás sebral tu odvahu a vyznal se jako první?

Simon: V Rakousku jsme pořád ještě spali v oddělených pokojích. Tenkrát jsme se hrozně báli, hlavně já potom, co jsem doma zažil. Vážně jsme si tu dovolenou užili a myslím, že tam bylo už pár polibků. První pusa padla v kasínu, kam jsme šli zkusit ruletu. Vsadili jsme na číslo 17, protože ho máme spojené s různými písněmi – Pavel Vítek, Udo Jürgens, Karel Gott. A opravdu jsme vyhráli! Měl jsem v ruce šampaňské, Filípek poskočil radostí a šťouchnul do mě, já si polil sako a on mi dal pusu. (smích)

"Válka nebude a za všechno může Západ." Tohle jsou nejvýznamnější válečné lži, které Rusko vysílá do světa14. 3. 2022

Je mezi vámi věkový rozdíl 23 let. Byl pro vás v něčem překážkou, nebo ho vůbec nevnímáte a konvence vás nezajímají?

Filip: Spousta slavných gay párů mezi sebou měla velký věkový rozdíl, například Jean Cocteau a Jean Marais. Na začátku jsem měl starost, aby to Simonovi neublížilo. Hudební branže bývá zákeřná. Simon za to byl opakovaně napadnut, někdy i velmi hnusně. Při své povaze na to nebyl vůbec připravený. Věděl jsem, že já kousavé poznámky zvládnu. Nečekal jsem ale, že útoky budou z 90 procent mířit na něho.

Simon: Udělali jsme taky tu chybu, že jsme hned na začátku vztahu sdíleli fotky z naší dovolené u Wörthersee. Vrátil jsem se v září do školy a už to začalo. Za svoje vydělané peníze jsem si na Maximilianstrasse v Mnichově koupil boty od Gucciho, celou výplatu jsem za ně dal. Když jsem v nich přišel na zahájení školního roku, vyslechl jsem si: „To ti koupil ten tvůj sugar daddy, že jo?“ Při němčině se do mě pustila učitelka, že „mám toho svého Němce“. Byla spousta konfliktů a nakonec jsem na doporučení psychoterapeuta školní rok přerušil.

Filip: Lidé Simonovi začali příšerně závidět. To je věc, kterou jsem strašně podcenil – že až se vrátí do školy, bude tam konfrontovaný nejen s homofobií, ale i s prachobyčejnou závistí.

Dokážete říct, co pozitivního vyšší věkový rozdíl přináší?

Simon: Filípek má zkušenosti.

Filip: Spoustu věcí vidím teprve teď díky Simonovi. Strašně dlouho jsem žil ve své bublině a řadu věcí si neuvědomoval. Proto mu vždycky říkám: Pojďme žít normálně, obyčejně, ne odtrženě od reality. Oba jsme se díky našemu vztahu naučili víc obyčejnosti. Děláme prosté věci, které bych dřív nedělal, a to můj vlastní život neskutečně obohatilo. Třeba se večer jen tak dívat na seriály nebo doma uklízet. Chtěl jsem objednat uklízečku a Simonovi to bylo nepříjemné…

Simon: Musel bych se hanbou propadnout, kdybych si po sobě to 2+kk neuklidil!

Pět nejrozšířenějších mýtů o mužské plešatosti: Věříte jim také? A kvůli čemu skutečně pánové ztrácejí své kštice?10. 3. 2022

Filipe, vy jste byl zvyklý žít sám a rozhodovat si jen sám o sobě. Jak teď zvládáte ohlížet se na partnera a dělat kompromisy ve vztahu?

Filip: To je naprosto nový život. Pro mě byla vždy prioritní práce. Byl jsem velmi úspěšný a žil jsem jako starý mládenec, soustředěný jen sám na sebe. Nikdo mi nediktoval, že by teď chtěl jít do kina. To byly okamžiky, kdy se náš vztah se Simonem mohl dostat do krize, ale vždy jsme zavčas zabrzdili, protože jsme si uvědomovali, proč se to děje. Ani Simon totiž nebyl zvyklý být s někým ve vztahu.

Simon: Když jsem se osamostatnil od rodičů, rychle jsem si zvykl, že za svoje peníze si koupím, co já sám chci. Myslel jsem jen sám na sebe, nenapadlo mě třeba někomu koupit dárek. Teď se pomalu učím myslet i na svého milého a dělat kompromisy.

Nedávno jste si spolu zařídili byt a teď z něj odcházíte a stěhujete se do Saska. Proč?

Filip: Před třemi lety jsem tam koupil byt – mám tam hodně aktivit, zastupuju Helenu Vondráčkovou, Pavla Trávníčka a další. Především mám od roku 2017 v Sasku svůj vlastní filmový festival Fabulix – je to první mezinárodní filmový festival pohádek v Evropě a už se zapsal do saského kulturního života. Přesto mě ale pořád něco drželo v Praze. Teď jsme se se Simonem rozhodli, že pro nás oba bude mít permanentní adresa v Německu mnohem víc výhod než nevýhod. Člověk musí jít vstříc životním změnám. Simon se chce zdokonalit v němčině a touží prorazit v hudbě.

Simone, narodil jste se pod jiným jménem a teď do Saska odcházíte jako Simon Wilhelm. Co vás vedlo k této změně?

Počínaje dětstvím mám se svým starým jménem spojeno řadu traumat. Proto jsem nechtěl, aby bylo součástí mého nového života. Rozhodně se nejedná pouze o umělecký pseudonym, ale o jméno, které jsem si pečlivě vybral a přijal ho za vlastní. Vzniklo sloučením dvou postav – Simon jakožto hlavní hrdina filmu Love Simon a Wilhelm jakožto hrdina comingoutového seriálu Young Royals. V něm jsem téměř ve všem poznal svůj vývoj, svůj vlastní osud.    

Bude snazší prosadit se v Německu než v Česku?

Filip: Jen si vezměte, kolik je v Německu uznávaných LGBT hvězd. Miluje je několik generací posluchačů. Třeba Ross Antony, slavný anglický showman, má největší pořady v německé televizi a o Vánocích v nich zpívá duet se svým manželem. To samé můj kamarád a kolega z branže Patrick Lindner – ikona německé hudby už 30 let – prodal desítky miliónů hudebních nosičů. Je mu 60 let a nedávno se svým dlouholetým přítelem Peterem vstoupil do manželství. Videoklip k jeho nové písně vznikl na berlínském Pridu, má premiéru 6. srpna. Něco takového v Česku prostě neexistuje.

Německá zpěvačka Kerstin Ott, která je lesba, natočila písničku Regenbogenfarben – Barvy duhy. Klip vidělo 80 milionů lidí, Kerstin má vyprodané arény. Ptali jsme se českých producentů, co by řekli na nápad natočit cover této písničky v Česku. Odpověděli nám na rovinu, že by to nemělo šanci. Vznikl by na to takový hejt, že to nemůžete žádnému zpěvákovi doporučit. V Německu nedávno proběhl masový coming out slavných herců a zpěváků. To je v Česku nepředstavitelné, že by se 180 slavných lidí najednou vyoutovalo. V tom je obrovský rozdíl mezi Německem a Českem.

V čem bude váš život v Německu jiný?

Simon: Nedávno jsme se procházeli v parku v Geře, drželi jsme se za ruku a dávali si polibky. Šla tam maminka s kočárkem a chlapečkem ve věku asi 10 let. Pomyslel jsem si, že na nás budou mít asi nějaké poznámky. Ale ta maminka se na nás usmála a její chlapeček nám říká: „Hallo!“ Pár dní později přijedu do Drážďan a na hlavním nádraží vlaje pět duhových vlajek. A v tu chvíli má u nás Zeman projev, v němž se naváží do transgender lidí a prohlašuje, že by udělal průvod heterosexuálů. Tak jiný náš život v Německu bude.

Jakou máte představu o dalším vývoji vašeho vztahu?

Simon: V Německu je to už normální, takže bude manželství a třeba budou i děti. Už jsme se o svatbě bavili, a protože neradi nosíme prstýnky, uděláme si náramky.

Filip: Nevidím důvod, proč ne. Pro mě je manželství velmi cenné a naprosto normální.

Odcházíte do Německa napořád?

Filip: Máme v Čechách spoustu přátel a různé aktivity, takže se samozřejmě občas vrátíme. Česko nezatracujeme. To není příběh mých rodičů, kteří za komunistů museli utéct za železnou oponu a už nikdy nemohli zpět. Budeme Prahu a Česko rádi navštěvovat, ale v Německu je nám líp.

Simon: Já se tady toho nechci vzdát. Chci do budoucna podporovat českou LGBTQIA komunitu, ale teď to ještě není možné. Věřím, že jednou ta možnost nastane a já tady budu vystupovat plný hrdosti. Jednou přijde ten kluk, co odešel za láskou do Německa, ale pak se sem vrátil. Nechci se od České republiky distancovat, strávil jsem tu spoustu krásných chvil, ale cítím, že teď to pro mě bude lepší tam.

Zdroj: Bohdana Rambousková