„Super lajk na Tinderu mi našel životního partnera. První rande bylo vlažné, až čas ukázal, že bez sebe nemůžeme být,“ říká Janek

Před třemi lety dělal Janek v Belgii doktorát a Holanďan Robbert tam pracoval pro Evropskou komisi. Ani jeden z nich v místě moc lidí neznal, a tak oba hledali seznámení na Tinderu. Jedno svajpnutí doprava vedlo ke společné návštěvě botanické zahrady a postupně přerostlo v pevný vztah, stěhování do Prahy a rozšíření domácnosti o čtyřnohého přítele Jásona.

Zdá se, že se dnes všichni seznamují přes appky. Jak tomu bylo u vás?

Potkali jsme se přes Tinder. Dal jsem Robbertovi super lajk, který jsem měl pro ten den ještě volný. Kdybych ho tehdy už neměl, nejspíš se vůbec nepotkáme. Je to jak efekt motýlích křídel – jedno mávnutí prstem mi našlo životního partnera.

Potkali jsme se v botanické zahradě, šli na pivo a pak na večeři. To první rande bylo fajn, ale nic bombastického jako v televizním seriálu. Ani jeden z nás si nejspíš v tu chvíli nebyl jistý, jestli to k něčemu povede. Náš vztah se začal budovat postupně, až když jsme se viděli víckrát. Nevím, jestli existuje láska na první pohled. U nás to nebyl okamžik, ale proces, který postupně spěl k tomu, že vznikla láska.

Kdy jsi poznal, že Robbert je ten pravý?

Postupně. Zjišťovali jsme, že nás pojí naše docela komplikované rodinné zázemí, že vyznáváme stejné hodnoty, máme rádi stejné věci – oba jsme například vegani, milujeme zvířata, přírodu, cestování. V určitý okamžik jsem si pak uvědomil, že je mi s ním tak hrozně dobře, že už si neumím představit, že bych ho neměl. To byl zřejmě ten okamžik, kdy jsem pochopil, že to je člověk, se kterým chci být.

Proč jste se rozhodli přesunout do Česka?

Bylo to kvůli mně. V Belgii jsem dělal doktorát, ale nějak mě to nenaplňovalo. Hledal jsem, co bych dál mohl se životem dělat. Jelikož už se dlouho profesně zaměřuju na lidská práva, rozhodl jsem se doplnit politologii studiem práv. Měsíc předtím, než jsme se s Robbertem poznali, jsem se přihlásil na fakultu do Prahy a byl jsem přijat. První rok jsem studoval na dálku z Belgie. Pak jsem se Robberta zeptal, jestli by byl ochoten jít se mnou do Prahy, kde já bych se věnoval studiu a získávání právní praxe a on by poznával východní Evropu. Robbert souhlasil. Pět měsíců po přestěhování do Prahy bohužel přišel koronavirus. Ale alespoň minulé léto jsme spolu procestovali spoustu míst v Česku.  

Máte v plánu tady zůstat?

Zatím přesně nevíme, spíše se přikláníme k Nizozemsku. Jedním z faktorů, který je pro nás důležitý, je i kvalita života LGBT osob, včetně možnosti uzavřít manželství, založit rodinu atd. To oproti Nizozemsku není bohužel v ČR možné. Každopádně mi zbývají ještě dva roky studia. Takže uvidíme, jak to nakonec bude.

Co říká Robbert na Čechy?

Má smíšené pocity. Je ovšem těžké rozklíčovat, do jaké míry za to může koronavirus. Obecně zjistil, že není lehké si tady vytvořit okruh přátel a zapadnout. Důvodem je, myslím, mix jazykové bariéry a uzavřenosti Čechů vůči cizincům. Spousta kamarádů expatů mu navíc kvůli pandemii odjela.

Na druhou stranu se Robbertovi moc líbí příroda v Česku, národní parky, má taky moc rád Prahu.

„Jason mě požádal o ruku na Prague Pride v roce 2017. Pokud covid dovolí, v létě bude svatba. Lockdown nás jen sblížil,“ říká právník Ondřej22. 4. 2021

Jak zvládáte dobu lockdownu, kdy jsou omezené možnosti zábavy a společenského vyžití?

Asi jako pro každého už je to i pro nás unavující. Ale pokud jde o náš vztah, na něm se to nepodepsalo. Tím, že Robbert tady stejně neměl žádné společenské vazby, bylo přirozené, že budeme hodně spolu. Zavedli jsme si dobrý systém, kdy pracujeme, děláme si společné přestávky. Náš vztah to dokonce spíš posilnilo. Trávit spolu tolik času je zkouška a my jsme zatím obstáli.

Kdo z vás přišel s nápadem pořídit si pejska?

Byl to Robbertův celoživotní sen. Měli jsme ale vždycky pocit, že na to ještě nejsme připraveni. Že na psa nemáme čas, nemáme zahradu, nejsme stabilizovaní. Pak začali ale přátelé kolem nás rodit a do toho si moje kamarádka, co bydlí vedle, pořídila štěně z útulku. Tak jsem se rozhoupal a Robbertův sen během dvou týdnů zrealizoval. Vzali jsme si hned prvního psa, na kterého jsme se jeli do útulku podívat.

Má ve vaší rodině pes pozici dítěte?

Robbert si stěžuje, že nedostává tolik lásky jako dřív, protože se pořád mazlím s Jásonem. Jako každý dominantní pes se snaží být velitelem domácnosti, takže s tím ještě musíme trošku bojovat. Nedovolujeme mu spát s námi v posteli. Na gauč ze začátku taky nemohl, ale když se s Robbertem díváme na telku a vidíme ty psí oči, jak na nás koukají z pelíšku, vždycky nakonec povolíme. Stačí pokývnutí hlavou a pes je u nás na gauči jak střela.

Filip Jankovič a Karel Šlajchrt: „Přestaňte si vybírat partnery povrchním způsobem a teprve poté najdete lásku“27. 4. 2021

 

Co je podle tebe nejdůležitější pro to, aby vztah vydržel na celý život?

Jsme spolu zatím tři roky, tak si netroufám dávat rady na celý život. Klíčovou pro jakýkoliv vztah ale považuji komunikaci. Být si vědom toho, že když jsem naštvaný třeba kvůli práci, nemám to házet na mého partnera. Je potřeba komunikovat a ovládat své emoce. Pobavit se o tom spolu, pokud mě něco štve nebo trápí, ale zbytečně neplivat svoje zlé pocity na druhého.

Pro nás s Robbertem je velmi podstatné sdílet věci. O všem se dost hluboce bavíme. Mezinárodní vztah s sebou automaticky nese spoustu úskalí – kde budete žít, kde ten druhý člověk bude mít přátele, kdo bude blíž svojí rodině. Bez toho, aniž byste o tom diskutovali a probírali, jestli jste spokojení a jestli vám to oběma vyhovuje, to nejde.

Důležité mi taky přijde snažit se přinášet do vztahu alespoň občas něco nového. Překvapit partnera, vymyslet novou aktivitu atp.

Přinášíš si do vztahu ze své rodiny nějaké pozitivní nebo negativní vzorce?

Ze své rodiny si beru spíš negativní vzory. Doma jsem viděl, jak to vypadat nemá. To mě ale namotivovalo k tomu snažit se jít jinou cestou, cestou stabilního láskyplného vztahu. A mám velkou radost, že se mi to s Robbertem povedlo. Proto si našeho vztahu tak moc cením a snažím se na něm neustále pracovat.

Zdroj: Bohdana Rambousková