Proč si pořídit luxusní automobil? Na trh právě přichází jasná odpověď!
BLØG
Zdroj: Foto: Benedikt Renč/ Se svolením
<Path>

Proč si pořídit luxusní automobil? Na trh právě přichází jasná odpověď!

Jaké jsou nejčastější požadavky řidičů pro luxusní auta? Proč si vybrat luxusní auto namísto běžného vozidla a jaké jsou jeho hlavní výhody? Existuje v současné chvíli model, který by dokázal posunout hranici vnímání luxusního vozu na novou úroveň? To vše se dozvíte právě teď.
Michal Černý Autor
17. 10. 2023

Co pro nás znamená luxusní auto?

Pojem luxusní auto je jako pestrobarevný mozaikový obrazec, jehož interpretace se mění podle individuálních preferencí a hodnot. Každý z nás, když si představí luxusní automobil, si v mysli maluje obraz toho, co pro něj přídavné jméno luxusní znamená. A přesto existují společné rysy, které obvykle vystupují na povrch, když se lidé zamýšlí nad touto exkluzivní kategorií vozidel.

Tipy redakce

Začněme kvalitou a zpracováním. Luxusní auto se spojuje s prvotřídními materiály a láskyplným zpracováním. Výrobci by určitě měli myslet na interiér a jeho přizpůsobení se osobním potřebám každého řidiče a na řemeslnou preciznost, která vytváří estetické mistrovské kusy. V tomto světě vítězí detaily!

Výkon a technologie se pak stávají dalším důležitým hlediskem. Luxusní vozidla jsou vybavena pokročilými technologickými prvky a výkonnými motory. Poskytují nejen rychlejší způsob, jak se dostat do cíle, ale také nevšední zážitek z jízdy, který uspokojí každého náročného řidiče.

Nelze zapomenout na komfort. Luxusní auta jsou královstvím pohodlných sedaček, prvotřídního odhlučnění interiéru a pokročilých systémů, které vynášejí jízdní pohodlí na zcela novou a netušenou úroveň. S tím se pojí bezpečnostní prvky, jež představují další klíčový faktor. Pro majitele vozů této třídy je bezpečná jízda naprostou samozřejmostí.

A v neposlední řadě je tu jistá prestiž, kterou vlastnictví takového auta přináší. Pro mnohé je luxusní auto symbolem společenského postavení a úspěchu v pracovním či osobním životě, je to jedinečnost a exkluzivita, což zahrnuje možnost vysoce individuálního nastavení vozu.

A víte, co je na tom nejlepší? Existuje tu minimálně jedna značka, která tohle všechno splňuje a pravidelně přináší do světa luxusního automobilového průmyslu změny zavedených pořádků.

Uvnitř nového vozu budete mít radost z každé objevené maličkosti
Foto: Lexus/ Se svolením

Lexus – nejvyšší značka luxusu

První model Lexusu, Lexus LS 400, byl představen v roce 1989 na autosalonu v Detroitu. Tento luxusní sedan získal okamžitou pozornost a uznání díky své vysoké kvalitě, nadstandardnímu komfortu a pokrokovým technologickým inovacím. Řidiči si jej okamžitě zamilovali a od té doby se postupně rozšířil po celém světě a stal se důležitou značkou v segmentu luxusních automobilů.

Základním cílem značky Lexus bylo vytvořit automobily, které by spojovaly japonskou řemeslnou preciznost s luxusem a technologickou inovací. Proto se dodnes Lexus zaměřuje na vytváření vozidel s vynikajícím výkonem, bezpečností a exkluzivním komfortem. Kromě toho si Lexus klade za cíl nabízet hybridní technologie, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Toho firma dosáhla sérií hybridních modelů, které se staly populárními volbami pro ty, kteří hledají spojení mezi luxusem a ekologickým ohledem.

Díky těmto cílům a neustálému inovování se Lexus stal jedním z předních hráčů na trhu s luxusními automobily a tuto pozici si udržuje dodnes. Čímž se dostáváme k nejnovějšímu počinu této značky.

LBX: O krok dál

Zcela nové plně hybridní elektrické LBX (Lexus Breakthrough Crossover) je doposud nejkompaktnějším vozem značky Lexus, který si zaslouží označení přelomového modelu, jež bude minimálně v Evropě, v rámci značky Lexus, měnit pravidla hry.

Lexus prošlapává novou cestu i tím, že staví na hlavu klasickou strategii výbavových linií, a dává tak majitelům více volnosti ve vyjádření osobního vkusu a smyslu pro styl. Ve shodě s vizí značky Lexus „making luxury personal – luxus může být osobní“ bude nabídka LBX zahrnovat čtyři různé varianty „atmosféry“ (nad rámec základní výbavové linie):

Elegant a Relax se zaměřením na kultivovanou atmosféru přinášejí jednobarevný odstín karoserie v kombinaci s lesklými 18" koly, Emotion a Cool se sportovnějším a dynamičtějším charakterem jsou nápadné dvoubarevným lakováním a 18" litými koly s broušenými povrchy. Podrobnější detaily ohledně výbavy a vzhledu jednotlivých modelů naleznete ZDE.

<Path> Kuchyně jako srdce domácnosti. Vyberte si spotřebiče tak, aby elegantně zapadly do interiéruZdroj: BSH

Vedle čtyř provedení s odlišnou „atmosférou“ se nabízí i základní provedení LBX, v jehož standardní výbavě najdeme celou řadu pokrokových technologií, které jsou u některých konkurenčních modelů pouze za příplatek. Služba zakázkových úprav bude na vybraných trzích uvedena po zahájení prodeje LBX v roce 2024.
Ještě širší prostor k rozvinutí vlastní fantazie zákazníka pak přináší nový program zakázkových úprav Lexus Bespoke Build.

 

Každé jméno má svůj hlubší význam

Označení sestávající ze tří písmen má svůj význam. Takto byl v minulosti odlišen zatím pouze supersportovní model LFA.

4 modely jako 4 roční období, všechny skrývají svoje osobité kouzlo
Foto: Lexus/ Se svolením

Lexus LBX by se v Evropě měl stát jedním z pilířů naší nabídky a jsme si jistí, že vzhledem k produktové síle tohoto vozu se mu bude i v ČR velmi dobře dařit. Naše objemové ambice jsou proto jen ty nejvyšší, chtěli bychom prodávat více než 300 vozů ročně a stát se lídrem prémiového B-SUV segmentu,“ říká Jakub Květoň, manažer značky Lexus v ČR.

Podobně jako LFA měl představit značku Lexus v trochu jiném světle z pohledu přístupu a jízdních schopnosti, i LBX jde vlastní cestou ve smyslu zásahu a profilu značky. LBX jako nový nejdostupnější model etablované modelové nabídky SUV značky Lexus je atraktivní zejména pro ty zájemce, kteří o vozu této značky dosud možná neuvažovali, případně bude zajímavou volbou pro každého, kdo touží po kompaktnějším voze nebo potřebuje druhé vozidlo kvůli novým požadavkům v rámci životního stylu.

Chtěli jsme postavit na hlavu tradiční způsob vnímání luxusního vozu. Usilovali jsme o požitek z jízdy postavený na přirozeném dialogu řidiče s vozidlem, jakož i rafinovaný vzhled na první pohled,“ říká hlavní konstruktér Kunihiko Endoh.

Výroba LBX bude v návaznosti na světovou premiéru spuštěna koncem roku 2023. Prodeje v Evropě včetně českého trhu a na vybraných světových trzích by měly být zahájeny počátkem roku 2024.


Design exteriéru a interiéru – nová identita sází na jednoduchost, eleganci, řemeslné zpracování a vysokou kvalitu

Cílem návrhářů Lexus bylo vytvořit vůz charakterem spíše uvolněný než formální, vyzařující originální a suverénní styl, k němuž lidé okamžitě pociťují sympatie.

Jednoduchý a kultivovaný interiér navozující pocity a atmosféru jako v modelu vyšší třídy, jehož efekt staví na třech klíčových prvcích: dobrém výhledu ven ve spojení s jednoduchým a hladkým přístrojovým panelem, pocitu prostorného a širokého interiéru a nápadném středovém panelu.

Vzhledem ke kompaktním rozměrům LBX je od volantu výhled prakticky na celé vozidlo ve všech směrech, což jen podporuje sebejistotu, pohodlí a kontrolu z pohledu řidiče v souladu s typickým jízdním projevem Lexusu. Křivky kapoty a předních sloupků společně s jejich umístěním pomáhají eliminovat slepá místa při zachování výhledu dolů ve prospěch preciznějšího vedení stopy.

Horizontální přístrojový panel s čistými a jednoduchými křivkami napomáhá zajistit široký a ničím nerušený výhled. Po obou stranách hladce navazuje na výplně dveří, kdy u předních pasažérů evokuje pocit obklopení při zachování velkorysé a vzdušné atmosféry. Nízká poloha sezení rovněž u řidiče posiluje pocit souznění s vozem, navíc s velkorysou nabídkou prostoru v oblasti kolen. Zadní sedadla jsou umístěna o něco výše než sedadla přední, což umožňuje mimo jiné dobrý výhled všech členů posádky.

<Path> Představujeme vám trojici pánských vůní, se kterými je úspěch zaručenZdroj: El Nino


Nápadný je středový panel s velkým dotykovým displejem multimédií, který je mírně skloněn dozadu, aby hladce navazoval na celou konstrukci. Středový panel s měkkým čalouněním na bocích je vybaven dvěma držáky na nápoje, několika úložnými místy a USB porty pro připojení a nabíjení mobilních zařízení.

Nejnápadnějším designovým prvkem je nové uspořádání přídě s „rozdělením“ vřetenovité masky chladiče – charakteristického znaku designu poslední dekády – na znamení toho, že Lexus tímto vstupuje do nové éry.
Vřetenovitou masku jsme ‚reformovali‘, abychom uvolnili cestu novému designu. Podařilo se nám vytvořit novou identitu přídě, která se zcela odlišuje od minulosti, nicméně stále v ní okamžitě rozpoznáme identitu značky Lexus,“ vysvětluje Koiči Suga, generální manažer Lexus Design.

Setkání s Rorschachovým motivem donutí k zamyšlení každého
Foto: Benedikt Renč/ Se svolením

U designu ještě chvilku zůstaneme, poněvadž se s představením vozu pojí důležitá zajímavost. 

Jedním z ambasadorů značky Lexus je totiž i módní návrhář Jan Černý, který k příležitosti uvedení nového modelu dostal možnost si pro něj navrhnout vlastní design. Jeho model se nazývá Lexus UX a zdobí jej motiv Rorschachova testu, který je pro jeho značku oblečení typický.

„Spolupráce s Janem Černým nám dává smysl mimo jiné z toho důvodu, že Lexus celosvětově podporuje mladé designéry a nechává je i navrhovat vlastní design vozu, naposledy např. v rámci soutěže UX Art Car. Velmi se nám proto líbila myšlenka, že se designér nestane jen obyčejným ambasadorem, ale i tvůrcem svého vlastního designu Lexusu UX. Značka Jan navíc reprezentuje odvážný design, prémiovou kvalitu a ruční práci, což jsou hodnoty, s nimiž se ztotožňuje i Lexus,“ říká PR manažerka Toyoty a Lexusu Jitka Jechová.

A co na svoji práci pro Lexus říká sám Jan? „Je to takový můj signature print. Líbí se mi, že ve skvrnách Rorschachova testu každý vidí to, co je mu blízké a příjemné. Inspiroval jsem se přitom dílem Vladimíra Boudníka, což byl český grafik a malíř, který s Rorschachovým testem pracoval. Díky němu jsem to objevil a začal to rozvíjet dál. Celkově to sedí do mého konceptu a ručního barvení oblečení.“

Nové dynamické jízdní schopnosti

LBX je prvním modelem značky, který bude postaven na jedné z variant globální podvozkové platformy Lexus GA-B pro kompaktní vozy, od základu upravené v souladu s požadavky značky Lexus. Klíčové výhody uvedené platformy zahrnují nízké těžiště, široký rozchod, krátké převisy a vysokou tuhost karoserie. Podvozková platforma zároveň tvoří základ zábavných jízdních vlastností vozu, kdy napomáhá zajistit typický jízdní projev Lexusu v doposud nejmenším vozu značky. Přirozený dialog mezi řidičem a vozidlem, vycházející z této platformy, je zdrojem sebejistoty, kontroly a pohodlí za každé situace.

Abychom dosáhli pocitu souznění s vozem, který je pro Lexus typický, bylo zapotřebí propůjčit vozu mrštné reakce s maximálním využitím výhod malých rozměrů a nízké hmotnosti tohoto vozu. Současně jsme se více než kdy dříve zaměřili na odlaďování klíčových charakteristik, aniž bychom se tolik spoléhali na elektroniku, říká hlavní konstruktér Endoh.

<Path> Designové a multifunkční vypínače: Maximální komfort, jedinečný vzhled a zvýšená bezpečnostZdroj: nizke-napeti.cz.abb.com, abb.cz


Nová generace pohonu – Lexus Hybrid Drive

Pohon LBX zajišťuje nová generace hybridního elektrického systému Lexus s autonomním dobíjením, jehož součástí je kompaktní a lehký tříválec 1,5 litru. Klíčové součásti hybridního systému byly výrazně přepracovány, což platí i pro převodovku a jednotku řízení energie ve prospěch nízké spotřeby, menších ztrát, snížení hmotnosti a zmenšení rozměrů. 

Spalovací motor vykazuje špičkovou termodynamickou účinnost, která se opírá o technologii vysokorychlostního spalování a konstrukční řešení v podobě přímých sacích kanálů nebo laserového opracování ventilových sedel na straně sání. Z dalších klíčových vlastností jmenujme ultra lehké písty navržené pro běh za vysokých otáček nebo inteligentní elektronický systém proměnného časování ventilů.

LBX jako originální model SUV nabízí volitelný pohon všech kol Lexus E-Four, jehož součástí je dodatečný elektromotor na zadní nápravě. Při rozjezdech, v zatáčkách a na kluzkých površích systém automaticky rozděluje hnací sílu na zadní kola, a přispívá tak k jízdní stabilitě a pocitu jistoty za volantem.

Tři králové, kteří chodí nejen na svátky
Foto: Lexus/ Se svolením

Multimédia, infotainment a bezpečnostní a informační systémy

LBX je vybaveno nejnovějším systémem Lexus Link Connect, k jehož ovládání slouží 9,8" dotykový displej.

Součástí uvedeného systému je cloudová navigace podporující plánování tras na základě dopravních informací v reálném čase včetně odhadu případných zpoždění. Praktický je i systém hlasového ovládání „Hey Lexus“, který reaguje na hlasové příkazy řidiče a předního spolujezdce, a to i v češtině.

<Path> „Mám psa a svatý klid,“ ukončil svůj vztah a starosti s láskou muž ze severních Čech. Čím si prošel, už nikdy nechce prožít znovuZdroj: Anonymní respondent, redakce

LBX, podobně jako nejnovější modely Lexusu, podporuje bezproblémové dálkové aktualizace softwaru (over-the-air) multimediálních a bezpečnostních systémů, kdy vlastník vozidla využívá veškerých výhod nových verzí bez nutnosti navštívit servis Lexus. Mark Levinson, exkluzivní audio partner značky Lexus, navrhl pro tento model volitelný prémiový systém ozvučení se 13 optimálně rozmístěnými reproduktory.

Tipy redakce

Mnohem více detailnějších popisů jednotlivých funkcí, vzhledu a charakteristik každého komponentu vozu najdete na oficiálních webových stránkách Lexusu, kde si rovnou můžete svůj vysněný vůz zkusit i nakonfigurovat a zjistit, kolik bude stát vaše nová láska na čtyřech kolech. 
 

 

Zdroj: lexus.cz, YT Lexus Česká republika,

Populární
články

Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Věk by neměl být člověku překážkou vůbec v ničem
CESTOVÁNÍ

Na cestování není nikdy pozdě. 94letá seniorka boří svými dobrodružstvími z cest Instagram a zvládá to, o čem my ostatní jen sníme

Autor: Mirka Dobešová
Dlouhodobý pocit osamělosti se řadí ke stejným nebezpečím jako je kouření. Přesto je ještě velmi málo prozkoumaným jevem
TĚLO & MYSL

Cítíte osamělost? Nepropadejte depresi a raději začněte lovit bobříky, nebo se zavřete do tmy

Autor: Michal Černý
Eutanázie – měl by mít člověk absolutní právo ukončit svůj život s asistencí lékařů? Otázka, kterou budeme řešit ještě hodně dlouho
LIDÉ

Je dobrovolná eutanázie řešením problémů, anebo neexistuje hranice, kdy by se měl člověk vzdát?

Autor: Michal Černý
Jak dlouho by měl trvat sex?
HOT!

„A není to málo?“ Víme, jak dlouho by měl trvat „průměrný sex“ a kolikrát jej „průměrně“ mít

Autor: Mirka Dobešová
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Anální sex je často obávanou praktikou, ale při správném přístupu je to příjemné zpestření života
LIDÉ

Bojíte se análního sexu, anebo ho chcete naopak ozvláštnit? Přinášíme pár tipů pro bezpečný a příjemný zážitek

Autor: Michal Černý
I drag queens již dostaly prostor ve filmu i divadle
KULTURA

Muži se pro pobavení druhých převlékají za ženy od nepaměti. Ženskou roli si „střihli“ mnozí hollywoodští šviháci a třeba i Vlasta Burian

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop