Úspěšní muži vědí, jak se správně obléknout: Zásadní módní pravidla, která by měl znát každý, kdo touží po kariéře a vyšším výdělku
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Úspěšní muži vědí, jak se správně obléknout: Zásadní módní pravidla, která by měl znát každý, kdo touží po kariéře a vyšším výdělku

Ačkoliv zejména v posledních letech je všeobecně kladen důraz na individualitu, a to i v módě, přece jen existují určitá pravidla, kterých bychom se měli při oblékání držet. Minimálně tedy vzhledem k tomu, kam zrovna míříme (protože je jistě zřejmé, že na práci na zahradě zvolíme jiný oděv než např. na svatbu). Platí tedy, že i do práce by člověk měl mířit vhodně oblečený. I když by se mohlo zdát, že specificky v případě mužů není „moc co pokazit“ (ostatně, ženy mají skutečně širší módní možnosti), opak je pravdou. Minimálně muži, kteří působí na vyšších pozicích, nebo i ti, kteří tímto směrem míří, by rozhodně měli respektovat základní pravidla toho, jak na pracovišti vypadat. Protože jak známo, šaty dělají člověka. A nejen to.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
9. 10. 2024

Profesionální vzhled = půlka úspěchu

To, jaké signály člověk navenek vysílá, se samozřejmě odvíjí od více faktorů, ovšem pravdou je, že oblečení, potažmo celkový vzhled, je jedním z nich. Vhodná volba outfitu je tedy zásadní nejen pro ženy, ale i pro muže, kteří se pohybují ve „vyšším byznysu“. Adekvátní oděv totiž nejenže podporuje důvěryhodnost, ale také budí respekt. Stylová image tak může velmi pozitivně ovlivnit obchodní vztahy a nakonec i podpořit další rozvoj kariéry. Ostatně, dokládají to i výzkumy: dobře vypadající lidé také více vydělávají. I proto by se nad volbou vhodných kousků oblečení měl zamyslet úplně každý (byť samozřejmě vzhledem ke svému konkrétnímu pracovišti).

Buďte sami sebou, ALE…

V průměru každý člověk v zaměstnání stráví přibližně třetinu svého života. A pokud nepůsobí v odvětví či na pozici, kde je mu uloženo nosit uniformu, znamená to, že celých 90 tisíc hodin (tedy rovných 10 let) nese zodpovědnost za to, aby působil při výkonu práce profesionálně. Jednoduše řečeno, ať už pracujete jako řadový zaměstnanec v kanceláři, nebo jako manager (a denně se tak setkáváte s nespočtem důležitých obchodních partnerů), měli byste vždy přemýšlet nad tím, co si berete na sebe.

Tipy redakce

Zcela obecnou a poměrné funkční zásadou při oblékání se do práce je utvoření si pomyslné „vlastní uniformy“. Ano, to je styl oblékání, který byl vlastní např. Stevu Jobsovi. Princip je snadný: vyvinout si vlastní jednotný styl, díky čemuž je ranní výběr z šatníku o mnoho snazší. Samozřejmě to neznamená, že byste měli začít nosit černý rolák. Ale pokuste se zamyslet nad tím, jakou zprávu chcete svým oděvem navenek vysílat, jak chcete působit – a pak tomu svůj oděv, potažmo celý šatník, přizpůsobte.

Myslete ale na to, že i když móda se rozvolňuje a zejména v důsledku koronavirové pandemie najednou spousta lidí začala mít pocit, že skvělým oděvem do práce je tepláková souprava, zrovna tímto směrem byste se ubírat neměli. „Zejména mladší lidé jsou méně ochotní vzdát se svého pohodlí, které si během pandemie tolik užívali. Jsou ale sami proti sobě. Pokud musí vyrazit na schůzku s klienty, kteří se v byznysu pohybují již delší dobu, jen stěží je získají na svou stranu, když budou budit dojem, že si ani neumí vyžehlit košili,“ shrnuje tak pro magazín GQ třicátník Sean, který působí v advokacii.  

Kalhoty – košile – doplňky

V případě volby kalhot platí, že freestyle je tabu. Zapomeňte na zmiňovanou uvolněnost, nic jiného než elegantní a dobře padnoucí kalhoty do zaměstnání nepatří. Platí to i pro všechny typy kalhot s příměsí elastanu, které někteří označují jako „chinos“. Jak je na první dobrou poznat? Jsou těsné, syntetické a téměř vždy mají šedou nebo khaki barvu. A do práce, zejména pak na formální schůzky, byste je jednoduše nosit neměli. Zvolte kalhoty dobře padnoucí, pohodlné a především z kvalitního materiálu.

U košil je pak situace obdobná: ačkoliv tzv. polo trika jsou velmi oblíbená, i v tomto případě platí, že ta, která nosíte na sport, do kanceláře nepatří. Jak je poznat? Obvykle jsou z funkčních materiálů a navozují dojem, že místo jednání vaše mysl bloudí někde po golfovém hřišti. Přitom na trhu existuje tak rozmanitá nabídka kvalitních polokošil! Klasické košile by pak za každých okolností měly být zastrčené v kalhotách a vzhledem k tomu, že přílišná ležérnost také není extra žádoucí, zvažujte, zda je namístě nosit rozhalenku (obvykle není).

<Path> Promiskuitní jsou ti muži, kteří nosí oblečení s velkými logy luxusních značek. Co dalšího tyto oděvy o lidech vypovídají?Zdroj:

Každý outfit pak podtrhne (nebo naopak potopí) obuv. Žabky nechte doma. A tenisky také – ačkoliv jejich popularita v kancelářské módě roste. Nabídka elegantních pánských polobotek je široká, svou pozornost tedy soustřeďte tímto směrem (třeba tzv. oxfordkami rozhodně nepokazíte vůbec nic). Nezapomeňte ani na ponožky. Ty by v žádném případě neměly odhalovat kotník (nikdy!) a určitě by neměly obsahovat veselé potisky.

Zdroj: Giphy

Mnoho o vás ale prozradí i doplňky. V čem byste měli nosit dokumenty? Samozřejmě, v aktovce. A rozhodně ne v batohu. A ani v ničem na kolečkách. Pánská aktovka je jediná možná a přijatelná varianta. Někteří módní experti pak doporučují vzdát se chytrých hodinek ve prospěch těch klasických (ostatně, ty jsou také do jisté míry statusovým symbolem).  

Nakonec ale samozřejmě platí naprosto základní pravidlo, že byste se měli oblékat podle pozice, kterou máte, potažmo podle práce, kterou zastáváte. Protože i ve světě byznysu existuje jistý typ hierarchie a být tzv. „overdressed“, tedy oblečen až přespříliš formálně a okázale, nakonec může být kontraproduktivní. A pokud v módě tápete a nejste si jistí tím, zda do zaměstnání volíte vhodný oděv, pomoci vám může i otázka, zda ve zvoleném outfitu vyrážíte i ven s přáteli. Pokud ano, tak se převlečte…

Zdroj: male.ie, buffalo.edu, gettysburg.edu, forbes.com, businessinsider.com, gq.com, menshealth.com, fashionbeans.com, thetimes.com, banyanhill.com

Populární
články

Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser
Před sídlem Evropské komise v Bruselu.
LIDÉ

„Dezinformace není názor. Je to nástroj, jak ničit důvěru v demokracii.“ Queer aktivista varuje před novou vlnou nenávisti řízenou AI

Autor: Šimon Hauser
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Každodenní kontakt s pacientem přináší nejen léčbu, ale i důvěru a pocit bezpečí.
LIDÉ

„Sestřičky mě postavily na nohy.“ Domácí zdravotní péče dává nemocným důstojnost i úlevu

Autor: Šimon Hauser
Evropská a maďarská vlajka vedle sebe jako symbol propojení a evropské solidarity s LGBTQ komunitou v Maďarsku.
AKTUALITY

Rekordní mezinárodní podpora. Na Budapest Pride přijedou zástupci Evropské komise i OSN

Autor: Šimon Hauser

E-Shop