Odborníci se shodují – kdy se náš život vrátí k normálu, nikdo neví. Koronavirus tu však zůstane

Počty nakažených koronavirem v celosvětovém měřítku dosahují statisíců, v desetitisících se počítají oběti na životech. Navzdory nespočtu (s různou rychlostí) zaváděných opatření však prozatím neexistuje spolehlivá léčba, o vakcíně ani nemluvě. Jak dlouho se tedy s koronavirem budeme podle odborníků potýkat?

Prvního nakaženého koronavirem jsme v Česku zaznamenali 1. března. Od té doby počty nemocných skokově narostly a přidružil se také nespočet poměrně restriktivních opatření. Šéf Ústředního krizového štábu, epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví v jedné osobě – Roman Prymula – pak před pár dny mnoho Čechů vyděsil také slovy, že ačkoliv bezpečností opatření budou postupně minimalizována, hranice mohou zůstat zavřené ještě po mnoho měsíců, ne-li let (!). Mnoha těm, kdo mají v zahraničí své blízké či příbuzné tak zatrnulo (o „chronických cestovatelích“ ani nemluvě). Jaké jsou ale odborné predikce vývoje koronavirové epidemie podle světových expertů?

Pastoral Brothers: „Můžeme se převlíct za ženskou, i když jsme křesťani. Prča byla, když se Zeman objevil na Zmrtvýchvstání Páně“1. 7. 2020

„Je naprosto nemožné říct přesné datum. Pokud někdo říká, že ví, kdy nad koronavirem vyhrajeme, je to jako by věštil z křišťálové koule,“ říká Simon Clarke, profesor buněčné mikrobiologie z University of Reading a dodává, že pravda je taková, že koronavirus s námi již bude navždy, s ohledem na razanci, s jakou se rozšířil. Nejzákeřnější na něm přitom dle jeho názoru je, že lidé jím mohou být nakažení, mohou jej šířit, a to bez jakýchkoliv příznaků onemocnění.

Také podle odbornice na imunologii Jenny Macciochi je odhad nějakého konkrétního termínu, kdy se lidstvo koronaviru zbaví, nemožný. „Je to otázka, na kterou všichni chtějí znát odpověď, ale velmi pochybuji, že by ji někdo dokázal poskytnout. Situace závisí na mnoha faktorech,“ shrnuje. A s jejím názorem se ztotožňují i další světoví vědci. Hlavní problém pak podle nich spočívá v tom, že koronavirus je poměrně nový virus a je tak velmi těžké pracovat s jakýmikoliv odhady.

 „Potíž s jakýmkoliv časovým modelováním nebo předpověďmi do budoucna způsobuje fakt, že se jedná o zcela nový virus a rozsah této pandemie nemá v živé paměti lidstva naprosto žádné obdoby,“ doplňuje Michael Head, který se zabývá globálním zdravotnictvím.  „Vaz“ nám podle jeho názoru v boji s koronavirem láme také rozsah globalizace a mezinárodní konektivita. „V horizontu několika měsíců se snad pandemii podaří dostat minimálně pod kontrolu a omezit ji lokálně,“ shrnuje, ale dodává, že velkým otazníkem je nadcházející zima. „Existují značné obavy z prudkého nárůstu koronaviru s dalším ochlazením,“ tvrdí s tím, že období by se navíc mohlo shodovat s dobou, kdy běžně zavládá epidemie chřipková.

Riziko vzniku infarktu u mladých lidí rapidně roste. Jaké jsou příčiny a jak obtíže zavčas rozeznat?13. 7. 2020

Pomůže izolace?

Ve způsobu boje s koronavirem se zatím vědci neshodují. Někde tak vlády volí taktiku omezování pohybu a sdružování jako u nás, což se může vyplatit, pokud lidé opatření budou dodržovat a zejména pokud toto omezení bude trvat dostatečně dlouho. „I když omezíme pohyb lidí, nemáme ponětí, jak dlouho by mělo trvat. Pokud bychom se vrátili k normálu příliš rychle, mohlo by opatření selhat,“ uzavírá Macciochi. A tak se zdá, že nejen na dovolenou u moře si ještě budeme muset skutečně dlouho počkat…

Zdroj: theguardian.com, bbc.co.uk