Nová pomoc v boji s koronavirem – domácí rychlotesty dokáží určit hladinu protilátek v těle

Celý svět bojuje s pandemií koronaviru. Prozatím se všechny země snaží především o testování lidí tak, aby bylo možné určit, zda nakažení jsou, nebo ne. Tzv. protestovanost populace se však liší nejen od kapacity laboratoří, ale závisí i na dostupnosti příp. rychlotestů, o jejich spolehlivosti ani nemluvě. V Británii, kde v počátku volili docela netradiční přístup, nyní vláda pořídila pro své občany speciální testy, které určí, jakou hladinu protilátek vůči koronaviru člověk má. K čemu je to dobré? A proč se jedná o poměrně dobrý nápad, jak s epidemií pracovat?

O tom, jak se Británie především na počátku šířící se koronavirové epidemii rozhodla k věci postavit, by bylo samozřejmě možné dalekosáhle diskutovat. Aktuálně se ale zdá, že minimálně v jednom bychom se mohli inspirovat. Již 19. března totiž britský ministr zdravotnictví Matt Hancock tweetoval, že „jedná o nákupu zbrusu nového typu testu na protilátky, což člověku řekne, zda již nákazu prodělal a je tak vůči koronaviru imunní.“ A podle portálu independent.co.uk britská vláda neotálela a testy v počtu několika milionů již zakoupila.

Jak vypadá pohřební obřad pro domácí mazlíčky? V Praze funguje zvířecí krematorium, kde vám pohřbí třeba i křečka26. 6. 2020

Stávající testy na COVID-19, tedy nemoc, již koronavirus způsobuje, klasicky zahrnují výtěr z nosu nebo krku, příp. lze provést také rozbor hlenu, pokud člověka trápí kašel. Test však dokáže pouze říci, zda testovaný v danou chvíli trpí koronavirem. Naopak protilátkový test (označovaný také jako sérologický), který je proveden na základě krevního rozboru, dokáže detekovat, zda člověk již koronavirovou infekcí prošel a je vůči ní imunní.

To je nesporně velmi zásadní informace – u mnoha lidí totiž nákaza může probíhat ve velmi lehké formě či dokonce bezpříznakově. Podle britského ministra zdravotnictví lze totiž na základě protilátek v těle říci, že člověku již nákaza nehrozí (pomineme-li skutečně vyjímečné případy, možnost opakované nákazy prokázána nebyla). Primárně by testy měly být k dispozici lékařům a zdravotnickým pracovníkům, kteří jsou např. v izolaci, aby se mohli co nejdříve vrátit do zaměstnání.

Nutno ale říci, že k testování není třeba žádné laboratoře ani zdravotnický personál – testy jsou totiž vyrobeny pro domácí testování, testovat se tak každý může sám, výsledek se dozví během 15 minut.

Tereza (27): „Stereotypní život v Praze mě sžíral, byla jsem tu nešťastná. Proto jsem se rozhodla vzdát se všech svých jistot, sbalila se a odjela do zahraničí“7. 7. 2020

Jednou z prvních zemí, kde byli lidé na protilátky vůči koronaviru testováni, byl Singapur – právě tam byl také první test tohoto typu vyvinut vědci z lékařské fakultry Duke-NUS.

Zdroj: independent.co.uk, theguardian.com