Nová pomoc v boji s koronavirem – domácí rychlotesty dokáží určit hladinu protilátek v těle

Celý svět bojuje s pandemií koronaviru. Prozatím se všechny země snaží především o testování lidí tak, aby bylo možné určit, zda nakažení jsou, nebo ne. Tzv. protestovanost populace se však liší nejen od kapacity laboratoří, ale závisí i na dostupnosti příp. rychlotestů, o jejich spolehlivosti ani nemluvě. V Británii, kde v počátku volili docela netradiční přístup, nyní vláda pořídila pro své občany speciální testy, které určí, jakou hladinu protilátek vůči koronaviru člověk má. K čemu je to dobré? A proč se jedná o poměrně dobrý nápad, jak s epidemií pracovat?

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: independent.co.uk, theguardian.com / 25. 3. 2020

O tom, jak se Británie především na počátku šířící se koronavirové epidemii rozhodla k věci postavit, by bylo samozřejmě možné dalekosáhle diskutovat. Aktuálně se ale zdá, že minimálně v jednom bychom se mohli inspirovat. Již 19. března totiž britský ministr zdravotnictví Matt Hancock tweetoval, že „jedná o nákupu zbrusu nového typu testu na protilátky, což člověku řekne, zda již nákazu prodělal a je tak vůči koronaviru imunní.“ A podle portálu independent.co.uk britská vláda neotálela a testy v počtu několika milionů již zakoupila.

27. 3. 2020Kuřáci v době karantény. Sáhnout by měli raději po nikotinových alternativách

Stávající testy na COVID-19, tedy nemoc, již koronavirus způsobuje, klasicky zahrnují výtěr z nosu nebo krku, příp. lze provést také rozbor hlenu, pokud člověka trápí kašel. Test však dokáže pouze říci, zda testovaný v danou chvíli trpí koronavirem. Naopak protilátkový test (označovaný také jako sérologický), který je proveden na základě krevního rozboru, dokáže detekovat, zda člověk již koronavirovou infekcí prošel a je vůči ní imunní.

To je nesporně velmi zásadní informace – u mnoha lidí totiž nákaza může probíhat ve velmi lehké formě či dokonce bezpříznakově. Podle britského ministra zdravotnictví lze totiž na základě protilátek v těle říci, že člověku již nákaza nehrozí (pomineme-li skutečně vyjímečné případy, možnost opakované nákazy prokázána nebyla). Primárně by testy měly být k dispozici lékařům a zdravotnickým pracovníkům, kteří jsou např. v izolaci, aby se mohli co nejdříve vrátit do zaměstnání.

Nutno ale říci, že k testování není třeba žádné laboratoře ani zdravotnický personál – testy jsou totiž vyrobeny pro domácí testování, testovat se tak každý může sám, výsledek se dozví během 15 minut.

4. 2. 2020Zvětšení penisu muži nevnímají jako tabu. Stále více Čechů si nechává svůj pyj upravit do vysněné podoby

Jednou z prvních zemí, kde byli lidé na protilátky vůči koronaviru testováni, byl Singapur – právě tam byl také první test tohoto typu vyvinut vědci z lékařské fakultry Duke-NUS.