Masturbace jako lék na přebytečný stres a podporu imunity

„Nezavrhuji masturbaci – je to sex s někým, koho miluji,“ prohlásil jednoho dne známý americký scénárista, režisér a herec Woody Allen. Kromě tohoto benefitu lze masturbaci zařadit i mezi účinné „bojovníky“ proti virovým, ale i dalším onemocněním.

Snížení stresu a podpora imunity

Mnoho lidí považuje masturbaci za jakousi chvilku odreagování, kdy se hlava promění ve studnici nejrůznějších vzrušujících myšlenek, které dohromady s drážděním pohlavních orgánů dovedou naše tělo k orgasmu.

„Bába“ a „dědek“ na Bali aneb Příběh českých podnikatelů, kteří v Česku všeho nechali, sbalili se do 37kilového kufru a odcestovali na Bali, kde spokojeně žijí již tři roky28. 7. 2020

Nejen při samotné masturbaci, ale především během orgasmu jsou do těla vyloučeny „hormony štěstí“ (dopamin, serotonin a oxytocin), které uvolněný a příjemný stav podporují, a kromě toho odbourávají stres. Díky tomu dokáže náš imunitní systém fungovat daleko lépe. Tělo tak dostává daleko větší sílu v boji proti nejrůznějším onemocněním, mezi která patří i aktuální hrozba koronaviru.

Ne na všechny však musí masturbace účinkovat stejně. Existují i lidé, ve kterých masturbace může vyvolávat spíše negativní pocity: „Imunita a psychika jsou dost těsně spojeny. Takže pokud ve vás masturbace vyvolává příjemné emoce, tak to jistě přispívá ke snížení stresu a posílení imunity. Ale je třeba vzít v úvahu, že pro někoho sex, masturbace či nevěra mohou být spíše zdrojem negativních emocí, pak je ten efekt opačný,“ dodává sexuolog Ivo Procházka.

Masturbace a negativní emoce

Ptáte se, proč by pro někoho masturbace mohla být zdrojem negativních emocí? Sexuolog Ivo Procházka má na to jednoduchou odpověď: „Masturbace může vyvolat negativní emoce proto, že někteří lidé věří, že je nezdravá, případně proti Bohu. U některých lidí to může být také proto, že ji berou jen jako náhradu za plnohodnotný sex, za který považují jen partnerské sexuální aktivity.“

Masturbace a koronavirus

Zapomeňte na nákupy těstovin, mouky a toaletního papíru. Masturbace je ten nejlepší způsob, jak zabránit vstupu jakýchkoliv virů do naše těla. Samozřejmě, že stejných účinků dosáhnete i sexuálním stykem se svým partnerem či partnerkou, ale pro svobodné lidi je dnes masturbace jediným bezpečným způsobem, jakým dosáhnout orgasmu.

Konec náhodné sexuální aktivity?

Současná epidemiologická situace dosti omezila náhodnou sexuální aktivitu. Je pravda, že většina lidí se řídí nařízením vlády a drží karanténu. Sexuolog Ivo Procházka situaci popisuje na příkladu uživatelů pre-expoziční profylaxe, tedy léku, který výrazně snižuje riziko nákazy virem HIV (používají ho především osoby, které jsou v rizikové skupině, nejen ti, co mají vyšší počet sexuálních partnerů, ale může se jednat také o zdravotníky v rizikových oborech).

Co všechno s naším tělem dokáže testosteron?23. 7. 2020

„Je pravda, že mezi uživateli pre-expoziční profylaxe jsou dva přístupy. Někteří pokračují v užívání, je tedy zřejmé, že se jejich sexuální chování v důsledku epidemie moc nezměnilo. Jiní ale užívání PrEP přerušili, buď se tedy partnerskému sexu s náhodnými partnery dočasně vyhýbají, nebo ho mají jen se stálým partnerem. V jedné internetové diskusi jsem četl polemiku o tom, jak současná situace ovlivní náhodný sex. Někteří diskutující předpokládali, že se vyhledávání sexuálních aktivit více přesunulo na mobilní aplikace (Grindr, Tinder), ale zajímavou zkušenost sdělil pozorovatel z Boloně. Podle něj na Grindru sice stoupl počet vzájemných kontaktů, ale omezilo se domlouvání sexu. Naopak mnoho z uživatelů se vzájemně podporovalo v omezování náhodných aktivit a dodržování preventivních opatření. Takže pro mnoho z nich se Grindr ze sexuální aplikace stal aplikací sociální. Lze však předpokládat, že pokud bude epidemie trvat dlouho, tak se i při složitých podmínkách a riziku nákazy vrátí chování k předchozím normám,“ dodává sexuolog Procházka.

Milovníkům náhodného sexu tak nezbývá nic jiného než zůstat doma a pohrát si tzv. „sám se sebou“. Není však nutné zoufat, dokonalou atmosféru vám může navodit například známý pornografický server PornHub, který ještě několik týdnů nabízí všechna prémiová videa pro celý svět zdarma (psali jsme zde).

Zdroj: IP, Foto: iStock