Domácí výroba dezinfekčních prostředků na ruce a vše, co byste o ní měli vědět

Vzhledem k nedostatku ochranných pomůcek a prostředků na pultech lékáren a obchodů se po celém Česku rozmohla domácí výroba těchto věcí. Česko obletěl trend podomácku šitých roušek, ale v pohodlí domova si můžete vyrobit i dezinfekční prostředek na ruce.

Jak na výrobu domácího dezinfekčního prostředku na ruce? Radí i Světová zdravotnická organizace (WHO)

Výroba dezinfekčního prostředku není vůbec složitá. Dle WHO k ní budete potřebovat alkohol. Zapomeňte však na zásoby z vašeho domácího baru, ty si nechte na horší časy. Využijte ideálně 96% ethanol nebo 99,8% izopropylalkohol – obojí seženete v lékárně.

Týdenní testování BMW řady 2 Gran Coupé aneb Sportovec, který potěší i elegány24. 6. 2020

Dále budete potřebovat peroxid vodíku (3%), který taktéž seženete v lékárně a případně v drogerii. Stejně tak v lékárně najdete i třetí potřebnou složku, kterou je glycerol (též glycerín).

Postup výroby

Jednotlivé ingredience smíchejte v poměru 830 ml alkoholu, 42 ml peroxidu vodíku a 15 ml glycerolu. Získáte tak velké množství dezinfekčního prostředku, který následně můžete rozlít do menších lahviček, ty si pak můžete vzít s sebou kamkoliv.

Pozor na vysoušení pokožky

Vysokoprocentní alkohol vysušuje pokožku, proto je při častém nanášení dezinfekčních prostředků dobré mazat si ruce i výživným krémem s výtažky z aloe vera nebo s panthenolem. Ten pokožku vyživuje, zklidňuje a urychluje proces regenerace. Více informací, jak svou pokožku bránit před nežádoucími účinky dezinfekčních prostředků, najdete v tomto článku.

Jak dezinfekční prostředek používat?

Nezapomínejte si řádně umývat ruce. Dezinfekci naneste v dostatečném množství tak, abyste pokryli celé dlaně. Rozetřete ji v dlaních, ale i na hřbetech rukou, zápěstí, mezi prsty a kolem nehtů. Roztírejte dezinfekci tak dlouho, než budou ruce suché a přípravek se vstřebá.

Dezinfekci byste měli použít vždy po návštěvě míst, kde je větší koncentrace lidí. WHO doporučuje maximální použití desetkrát za den.

Novorozený potomek vizionáře Muska se jmenuje X Æ A-12. Na jeho pohlaví nezáleží, bude vychováván neutrálně7. 5. 2020

Nezapomeňte na příjemnou vůni

Vadí vám nepříjemný zápach dezinfekčních prostředků na ruce? I do podomácku vyrobené dezinfekce můžete přidat pár kapek vonného oleje nebo pár kousků hřebíčku či levandule, které necháte vylouhovat, čímž docílíte příjemné vůně.

Zdroj: WHO, iStock