Láska a sex za časů koronaviru aneb Jak na věc bez rizika

Donedávna bylo možné říci, že dnešní doba je co do sexu velmi otevřená a přející. Stačilo však málo a namísto zdůrazňování, že bezpečný sex neznamená, že se odehrává doma za zamčenými dveřmi, si lidstvo opakuje, jak si správně umýt ruce. To je totiž pro bezpečí (o zdraví ani nemluvě) aktuálně klíčové. Ovšem koronaviru navzdory, běh světa (lásky, vztahů a sexu) se nezastavil. Jak tedy na intimitu tak, aby se člověku nestala osudnou?

Bez ohledu na všechna pozitiva plynoucí z kvalitních vztahů, právě fyzická blízkost je hlavním způsobem šíření koronaviru. Pokud bychom tedy měli spoléhat na oficiální doporučení a rady, měli bychom udržovat sociální distanc a ideálně se zavřít doma (klidně i v té ložnici, ovšem nejlépe sami) a nevystrkovat nos. Ačkoliv v rámci rodiny a trvalých partnerských vztahů jistě izolaci jeden od druhého udržet nelze, minimálně náhodná setkání se prakticky přes noc stala rizikem. Stručně řečeno randění a náhodný sex s koronavirem prostě nejdou dohromady.

Znamená život bez Grindru sexuální abstinenci? Asi ano, člověk si ale sám sebe více váží1. 6. 2020

Odvoláme-li se ještě jednou na oficiální stanoviska, jakákoliv blízkost vůči komukoliv cizímu rovná se zdravotnímu hazardu a zvýšené pravděpodobnosti vystavení se koronaviru. Ačkoliv se totiž jeho výzkumem zabývá nespočet vědců po celém světě, stále není známo, jak přesně se šíří – dominantní teorie ale říká, že prostřednictvím miniaturních kapiček z nosu a úst. A logicky tedy i skrze sliny či jakékoliv nosní sekrety. „Ať už se budete věnovat jakékoliv sexuální aktivitě, existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že vaše sliny budou všude,“ upřesňuje na konkrétním příkladu dr. Michael Chang, specialista na infekční choroby. Kromě toho jsou odborníci přesvědčeni, že virus je přítomen také v gastrointestinálním traktu, takže např. i anální sex je rizikem. „Ačkoliv COVID-19, tedy nemoc kterou koronavirus způsobuje, není klasickou sexuálně přenosnou infekcí, během sexu vzniká velká spousta příležitostí, kdy se může šířit,“ doplňuje Chang. Jednoduše řečeno – sex (a to jak ten náhodný, tak i partnerský) je prostě riziko, říká věda.

Jenže věda je jedna věc a praxe druhá. Omezení pohybu v Česku trvá, lidé by se neměli stýkat (nejen sexuálně…) a nikdo neví, jak dlouho budou všechna opatření přetrvávat. A jak dlouho bychom tedy bez sexu měli „přežít“. Nemluvě o tom, že daná situace je nezpochybnitelně stresující – a co dokáže snižovat stres? Sex. Ten totiž zvyšuje hladinu oxytocinu v krvi a dělá nás šťastnějšími. Ano, budete-li mít sex s dlouhodobým partnerem, do jisté míry hrozí, že se vzájemně nakazíte, na druhou stranu – riziko je prakticky stejné jako v případě, když se v potravinách ve frontě u pokladny postavíte příliš blízko k dalším zákazníkům.

Vojta (25): „Občas se rád cítím jako pes. V naší české komunitě jsou nás stovky a jsou mezi námi i běžní lidé, kteří mají doma rodinu a denně chodí do práce“29. 5. 2020

„Pokud žijete v monogamním a stabilním vztahu a jak vy, tak i váš partner/ka omezujete kontakty s ostatními, pak buďte tak intimní, jak jen se vám zlíbí,“ shrnuje Carolyn Cannuscio, ředitelka výzkumu Centra pro veřejné zdraví. Samozřejmě tato rada neplatí, pokud vy nebo protějšek kýcháte, je vám nevolno (což je také jeden z možných příznaků nákazy koronavirem) či kašlete. Na druhou stranu – předat virus dál můžete i v době, kdy je ve vašem těle zatím bezpříznakově.

Riziko nákazy mezi partnery, kteří zároveň dodržují všechna hygienická opatření, je však stále významně nižší než v případě kontaktu s úplně cizí osobou. Tehdy je totiž velmi těžké určit, v jaké míře byl protějšek možnosti nákazy vystaven. A tak prostě platí, že náhodným schůzkám a jednorázovému sexu minimálně v tuto chvíli odzvonilo – tedy pokud sami sebe a také potenciální protějšek nechcete vystavit zbytečnému riziku.

Dobrá rada nad zlato: s italskou VPN budete mít prémiové porno zdarma :-). Nějakou tu chvíli v „celibátu“ to tedy snad přežijete. Hlavně, že přežijete…

 

Zdroj: cnn.com, health.com