O pokožku rukou poškozenou nadměrným mytím a dezinfekcí je potřeba pečovat. Vyzkoušejte tyto tipy

K zabránění šíření koronaviru je důležité dodržovat důkladnou hygienu. Velmi důležité je i mytí rukou. Pravidelné mytí a dezinfekce rukou však může zhoršovat stav kůže. Jak proti tomu bojovat?

Vědci zatím stále hledají možnosti, jak zastavit šíření koronaviru, do té doby je nutné dodržovat veškerá další opatření, která šíření virů snižují. Jedním z nich je i důkladná hygiena, zahrnující zejména mytí a dezinfekci rukou.

„Svazování je bolestivé, vzrušující a oddávají se mu lidé, do kterých byste to rozhodně neřekli.“ Vše o BDSM technice prozrazuje profesionál v oboru26. 6. 2020

Při častém mytí a dezinfekci se však u lidí s citlivější pokožkou mohou projevit různé potíže v podobě ekzému apod. Ještě větší problémy mají lidé se suchou pokožkou, atopickým ekzémem či lupénkou. Nadměrné mytí rukou u nich může vést k poškození kůže a velkým bolestem.

Mariana Prachařová: „Pochopila jsem, že od sebelásky se odvíjí úplně všechno a díky tomu jsem překonala své problémy“2. 9. 2020

Opakované použití dezinfekčních prostředků totiž například rozpouští bílkoviny ve svrchní vrstvě pokožky, což ji může poškodit. Taková pokožka je pak náchylnější k infekcím. Mýdla zase mohou vyvolat dráždivou dermatitidu rukou, která se projevuje suchou, šupinatou a svědící zarudlou kůží (zejména mezi prsty a na kloubech).

Ruce by se měly mýt mýdlem pod tekoucí vodou. Ruce se nejprve zvlhčí, pak se alespoň deset sekund mydlí mimo proud vody. Důležité je umýt i prostor mezi prsty, kolem nehtů, bříška prstů, dlaně a hřbety rukou. Ruce se opláchnou pod tekoucí vodou a řádně osuší

Jak podobným stavům zabránit?

Základem je používání jakéhokoliv hydratačního krému na ruce, který obsahuje nějakou antibakteriální složku, jako například chlorhexidin či benzalkoniumchlorid. Výjimkou by nemělo být ani používání zvláčňujících balzámů.

Kromě zvlhčení je však dobré ruce po mytí i důkladně vysušit. To je důležité ze dvou důvodů. Za prvé: bakterie se snadněji usazují a přenášejí na mokrých rukou. Za druhé: voda samotná je příčinou nadměrného vysoušení rukou, a to kvůli tomu, že s jejím vypařováním z pokožky mizí i přírodní oleje a další složky, čímž se narušuje kožní bariéra.

Jak tedy o své ruce pečovat?

Umyjte své ruce vodou a mýdlem, vysušte a poté naneste hydratační krém. Nebo použijte ruční desinfekční gel na bázi alkoholu a poté hydratujte. Pokud budete hydrataci provádět ihned v rámci hygienických úkonů, máte největší šanci zmírnit negativní účinky častého mytí rukou a používání dezinfekčních prostředků.

„V mládí jsem preferoval muže, štěstí jsem našel až u manželky.“ Sexualita se během života mění a může lidem od základu změnit život15. 6. 2020

Jak ochránit ruce i při jiných činnostech?

Pokožka našich rukou dostává zabrat i při jiných činnostech, jako je například umývání nádobí či při úklidu domácnosti. V tomto případě je dobré ruce chránit gumovými rukavicemi, aby nepřicházely do kontaktu s tolika různými chemickými prostředky a bakteriemi.

Závěrem

Základem prevence, ale i ochrany lidí s chronickými problémy s pokožkou jsou hydratační krémy a zvláčňující balzámy, které by se měly aplikovat několikrát denně, nejlépe ihned po umytí rukou a aplikaci dezinfekčních gelů. Důležitá je i ochrana rukou při jiných činnostech, kdy pokožka přichází do kontaktu s čímkoliv, co by ji mohlo podráždit. Jedině tak udržíte pokožku na svých rukou hydratovanou, zdravou a neporušenou.

Zdroj: MedicalNews, Foto: iStock