O pokožku rukou poškozenou nadměrným mytím a dezinfekcí je potřeba pečovat. Vyzkoušejte tyto tipy

K zabránění šíření koronaviru je důležité dodržovat důkladnou hygienu. Velmi důležité je i mytí rukou. Pravidelné mytí a dezinfekce rukou však může zhoršovat stav kůže. Jak proti tomu bojovat?

Autor: Jan Witek / Zdroj: MedicalNews, Foto: iStock / 18. 3. 2020

Vědci zatím stále hledají možnosti, jak zastavit šíření koronaviru, do té doby je nutné dodržovat veškerá další opatření, která šíření virů snižují. Jedním z nich je i důkladná hygiena, zahrnující zejména mytí a dezinfekci rukou.

20. 2. 2020Předávání Cen Anděl letos zpestří Mirai, Ben Cristovao, Vojtěch Dyk, Ewa Farna a mnoho dalších

Při častém mytí a dezinfekci se však u lidí s citlivější pokožkou mohou projevit různé potíže v podobě ekzému apod. Ještě větší problémy mají lidé se suchou pokožkou, atopickým ekzémem či lupénkou. Nadměrné mytí rukou u nich může vést k poškození kůže a velkým bolestem.

21. 2. 2020Svědectví z koronavirem zasaženého Wuhanu. Deník dívky, která přišla o všechno, vás dojme

Opakované použití dezinfekčních prostředků totiž například rozpouští bílkoviny ve svrchní vrstvě pokožky, což ji může poškodit. Taková pokožka je pak náchylnější k infekcím. Mýdla zase mohou vyvolat dráždivou dermatitidu rukou, která se projevuje suchou, šupinatou a svědící zarudlou kůží (zejména mezi prsty a na kloubech).

Ruce by se měly mýt mýdlem pod tekoucí vodou. Ruce se nejprve zvlhčí, pak se alespoň deset sekund mydlí mimo proud vody. Důležité je umýt i prostor mezi prsty, kolem nehtů, bříška prstů, dlaně a hřbety rukou. Ruce se opláchnou pod tekoucí vodou a řádně osuší

Jak podobným stavům zabránit?

Základem je používání jakéhokoliv hydratačního krému na ruce, který obsahuje nějakou antibakteriální složku, jako například chlorhexidin či benzalkoniumchlorid. Výjimkou by nemělo být ani používání zvláčňujících balzámů.

Kromě zvlhčení je však dobré ruce po mytí i důkladně vysušit. To je důležité ze dvou důvodů. Za prvé: bakterie se snadněji usazují a přenášejí na mokrých rukou. Za druhé: voda samotná je příčinou nadměrného vysoušení rukou, a to kvůli tomu, že s jejím vypařováním z pokožky mizí i přírodní oleje a další složky, čímž se narušuje kožní bariéra.

Jak tedy o své ruce pečovat?

Umyjte své ruce vodou a mýdlem, vysušte a poté naneste hydratační krém. Nebo použijte ruční desinfekční gel na bázi alkoholu a poté hydratujte. Pokud budete hydrataci provádět ihned v rámci hygienických úkonů, máte největší šanci zmírnit negativní účinky častého mytí rukou a používání dezinfekčních prostředků.

7. 2. 2020Spojení práce lokálních návrhářů a výběrového second-handu: Designérské kousky zde pořídíte za zlomek ceny

Jak ochránit ruce i při jiných činnostech?

Pokožka našich rukou dostává zabrat i při jiných činnostech, jako je například umývání nádobí či při úklidu domácnosti. V tomto případě je dobré ruce chránit gumovými rukavicemi, aby nepřicházely do kontaktu s tolika různými chemickými prostředky a bakteriemi.

Závěrem

Základem prevence, ale i ochrany lidí s chronickými problémy s pokožkou jsou hydratační krémy a zvláčňující balzámy, které by se měly aplikovat několikrát denně, nejlépe ihned po umytí rukou a aplikaci dezinfekčních gelů. Důležitá je i ochrana rukou při jiných činnostech, kdy pokožka přichází do kontaktu s čímkoliv, co by ji mohlo podráždit. Jedině tak udržíte pokožku na svých rukou hydratovanou, zdravou a neporušenou.