Jak se změní svět kvůli koronaviru? Možná za něj časem poděkujeme

V historii lidstva jsou momenty, které jednoduše mění kompletní běh světa, někdy k lepšímu, jindy k horšímu. A dalo by se bez nadsázky říci, že stávající epidemie koronaviru je jednou z takových chvil. Mnozí tak již současný stav přirovnávají např. k finanční krizi z roku 2008 nebo teroristickým útokům 9. 11. 2001. Podle odborníků se pak změní prakticky vše – od toho, jak cestujeme a nakupujeme, až po úroveň bezpečnosti a dokonce i způsobů komunikace. O mezilidských vztazích ani nemluvě.

Zůstanou uzavřené hranice? Stane se dotek tabu? Přežijí naše oblíbené restaurace? To je jen pár docela znepokojivých otázek z mnoha, které si teď mnozí kladou. Ale krize nezřídka poskytují i nové příležitosti – ať už je to nové využití technologií, dosažení větší pospolitosti, ale i prostý nový pohled na život. Nikdo sice aktuálně neví, co nás v následujících měsících a možná i letech čeká, přesto pro mnohé oblasti již existují jisté předpovědi…

Mužská antikoncepční pilulka je revolucí v ochraně před neplánovaným početím. Proč ji muži nechtějí?23. 5. 2020

Osobní = nebezpečný

V moderním světě mnozí dospěli k pocitu jisté neohroženosti, tu však narušila již v roce 2008 např. světová finanční krize. A nyní znovu ožil přízrak španělské chřipky z roku 1918. Tato náhlá ztráta bezpečí pravděpodobně změní to, jak žijeme. Jednoduše si začneme uvědomovat, že i osobní kontakt může být riskantní. A tak je možné, že naše životy se začnou ještě více posunovat do online světa, a to ne jen ve volném čase, ale i v oblasti pracovní. Práce z domova by se tak mohla stát populárnější, a to i proto, že je jednoduše bezpečnější.

Změnit by se však mohl i samotný digitální svět. Je totiž zřejmé, že mnozí již začínají přehodnocovat svůj čas strávený online. I v českém prostředí je pak patrné, že množství umělců v době zákazu konání veřejných akcí přesměrovalo své tvůrčí aktivity právě do online světa. A vlastně to není špatné. Na internetu a sociálních sítích přibývá kvalitnějšího obsahu, a to nejen kulturního, ale vzdělávacího. 

Reformy na spadnutí

Zatímco v souvislosti s epidemií koronaviru mnozí vzomínají právě na španělskou chřipku či na další epidemie nemocí jako SARS či MERS, mnozí si jistě vzpomenou také také epidemii AIDS. Právě ta ukázala, jak obrovský reformační potenciál společnost čelící podobné krizi má. Ačkoliv AIDS se samozřejmě od koronaviru velmi liší, jedno je jasné – epidemie vedou ke změnám. Právě epidemie AIDS pak jasně ukázala, jak vlády selhávají, jak smrtelné nedostatky má zdravotnictví a jak mohou být předsudky, ale i přehlížení skutečností skutečně smrtící. V důsledku epidemie AIDS se lidé začali mobilizovat, šířit si vzájemně rady, doporučení, začaly vznikat související podpůrné organizace. A lze předpokládat, že k něčemu podobnému dojde i v souvislosti s epidemií koronaviru. Ostatně, již nyní je patrné, že lidé hledají nové způsoby, jak se spojit ve vzájemné pomoci, podporují se, ale zároveň začínají odhalovat nedostatky ve vedení a státních strukturách. Nelze odhadnout, k čemu přesně dojde v souvislosti s dopady koronaviru na společnost, ale jisté je, že „účinek“ tu s námi bude po mnoho dalších let.

Je čas přidat do češtiny nové zájmeno? Nebinární lidi mrzí, že s nimi jejich mateřský jazyk nepočítá11. 8. 2020

Pryč s pravidly

To, co se ještě před nedávnem zdálo nezměnitelné, nyní s drtivým dopadem mizí pod stolem – ani v tomto případě nemusíme pro příklad chodit daleko. Stačí se podívat na opatření týkající se zavádění elektronické evidence tržeb. Její odsunutí je zničehonic možné. Podobně jako mnoho jiných zákonných pravidel, pod tíhou krize se najednou ukazuje, jak lze věci reálně měnit. Nutně se přitom nemusí jednat jen o opatření ekonomická – ukazuje se, že i maturity se jednoduše budou muset „nějak vyřešit“ podobně jako nespočet dalších problémů. Pedagogové zároveň čelí době technologické. A když se chce, všechno jde. I to dává do budoucna jasný signál k poučení se, že na změnu je vždy prostor (a nutně to nemusí být jen pod vlivem takto krizové situace).

Masovost a životní změny?

A je tu také výhled týkající se opouštění masové spotřebitelské kultury. Třeba dojde k omezení velkoprodukcí, ale také delegování výroby kamsi do dálek. Ačkoliv pravdou je, že lidé obecně nejsou příliš nakloněni opouštění své denní rutiny, maximalizace pracovní produktivity a efektivity utvořila z jinak běžných činností prakticky jisté „hrdinství“. Jednoduše řečeno, třeba lidé znovu začnou poslouchat zdravý rozum. Epidemie koronaviru může mnohé změnit, nutně se však nemusí jednat o změny k horšímu – protože ohlédneme-li se zpět, to, kam svět dospěl, zrovna radostné není. Třeba tak mnozí změní své názory a postoje, pochopí, že mají na světě jen svůj jasně vyměřený čas, a začnou jej smysluplně využívat.

 

Zdroj: Redakce