Co je psáno, není dáno. Jak pracovat s valícími se zprávami o koronaviru a zachovat si zdravý rozum

Internet a sociální sítě nám aktuálně na jednu stranu pomáhají být v kontaktu s blízkými a sledovat dění týkající se epidemie koronaviru prakticky v přímém přenosu, na stranu druhou tato přemíra informací nutně nemusí být ku prospěchu. Zatímco jedni kvůli lavině zpráv propadají depresím a panice, jiní mohou rovnou „skočit na lep“ různým nepravdivým či dokonce poplašným zprávám (tzv. hoaxům). Jak si tedy zachovat doslova zdravou mysl?

I my v Česku bychom již o hoaxech souvisejících s koronavirem mohli vyprávět. Nejprve se na sítích šířila nepravdivá informace o tom, jak ibuprofen v případě nákazy škodí, následovala ji „tajná“ informace o kompletní karanténě země. Přidají-li se k tomu (již relevantní informace) o neustále stoupajících počtech nakažených, ale také výhledy na ekonomickou krizi, je jasné, že nejednoho zachvátí stres a panika. Ku pomoci pak bohužel nejsou ani mnohé dobře míněné rady ze strany blízkých či přátel. Jednoduše – čeho je moc, toho je příliš. Jak tedy zacházet s internetem tak, aby člověk nevypínal počítač s potřebou, že nutně musí spolykat kilo Lexaurinu?

Masturbace jako lék na přebytečný stres a podporu imunity7. 4. 2020

Omezte přísun informací

V prvé řadě je třeba uvědomit si, že zejména negativní zprávy mají tendenci šířit se rychleji – a to i na sociálních sítích. Základním pravidlem jejich užití by v aktuální situaci mělo být omezení jejich sledování. Odborníci dokonce radí, aby si každý denně vymezil jen určitý čas, který bude sociálním sítím věnovat. Totéž však lze aplikovat i na sledování klasického zpravodajství – ideálně si tedy vyberte jeden nebo dva důvěryhodné zdroje, na které se zaměřte opět jen v omezeném čase.

Je pro vás představa odstřihnutí se od sociálních sítí nepředstavitelná? Pak zejména nyní začněte alespoň filtrovat jejich obsah – např. Twitter umožňuje omezení zobrazování na základě vybraných klíčových slov, stejně tak lze eliminovat notifikace na Facebooku od vybraných subjektů i jednotlivých uživatelů.

Když informace, tak ověřené

Je jasné, že každý se aktuálně snaží sledovat dění, co to jde. Ovšem zatěžovat mysl nepodloženými zprávami je skutečně kontraproduktivní. I proto, že situace přeje mj. lidem, kteří se dále snaží vyvolávat paniku, se např. Google rozhodl spustit vzdělávací web o koronaviru, který obsahuje relevantní informace související s pandemií koronaviru. V Česku je pak ideální sledovat zpravodajství ČT24, které poskytuje informační servis nepřetržitě, a to jak v televizi, tak i online. Naopak pokud se ve veřejném prostoru objeví informace ryze znepokojující, dříve než člověk začně panikařit, měl by se pokusit ověřit si ji, a to právě buď z relevantních zdrojů nebo dalším pátráním po jejím původu. Co je psáno totiž rozhodně není dáno…

Udržujte kontakt

Ať už chodíte do práce, setrváváte doma kvůli omezení pohybu a nebo s ohledem na karanténní opatření, mluvte s ostatními. Ať už bydlíte s rodinou, přáteli či sami, klíčové je být v kontaktu s ostatními, dělit se s nimi o své možné obavy, ale příp. se i vzájemně povzbudit a podpořit. Řešením může být mobilní telefon, ale i výše do jisté míry „zatracovaný“ internet – ten lze využít jak k písemné komunikaci, tak i videohovorům. Díky nim vám i rodina, která např. žije na druhém konci republiky nebo klidně i v uzavřených oblastech v karanténě, bude blíž. Jak se navíc shodují psychologové, právě výraz tváře mnohdy říká více než slova sama.

Přesměrujte myšlenky na pomoc druhým

Jak ve světě, tak i u nás se záhy poté, co bylo zřejmé, že koronavirus se dotkne života prakticky každého, se právě na internetu a sociálních sítích začalo formovat množství dobrovolnických skupin. Mnozí lidé se tak rozhodli přesměrovat svůj zájem, ale i myšlenky právě na pomoc druhým. Zatímco doslova „šije celé Česko“, jiní pomáhají s nákupy seniorům, ale třeba i s venčením domácích mazlíčků. V tomto případě však platí, že nelze pomáhat doslova do vyčerpání – každý potřebuje i trošku času na vlastní fyzickou, ale i psychickou regeneraci.

Při „gay cestování“ večírky ani seznamování roli nehrají. Co je pro LGBT cestovatele důležité, ukázal výzkum zahrnující i ČR6. 5. 2020

Využijte internet ke vzdělání i zábavě

Internet nutně nemusí být jen „zlem“ – zejména pokud jej budete využívat správně. Vlastně je to neomezený zdroj zajímavých informací, ale i zábavy. Můžete sledovat filmy, seriály, ale také různé živě streamované koncerty, přednášky či dokonce divadelní představení – právě tak se s koronavirovou krizí rozhodli vypořádat čeští umělci. Odpoutání myšlenek jiným směrem a odreagování se je pak ideální formou, jak trávit volný čas (samozřejmě si ale můžete i číst nebo – pokud máte u domu zahradu, zvolit spíše pobyt na čerstvém vzduchu a nějaké to zahradničení). K relaxaci pak lze použít také hudbu, která má skutečně zázračnou moc a dokáže člověka sutečně uklidnit a navodit lepší náladu.

Zdroj: Redakce