Efektivní home office aneb Jak pracovat z domova a nezbláznit se z toho

S postupným šířením koronaviru po celém světě se vedení mnoha firem a společností, u kterých je to možné, rozhodlo vyhlásit pro své zaměstnance home office až do doby, než se situace uklidní. Jak z domova pracovat skutečně efektivně a zachovat si výbornou míru produktivity?

Kromě samotných podniků doporučují práci z domova i vlády jednotlivých zemí, které chtějí co nejvíce omezit kontakt mezi lidmi a zastavit tak šíření nemoci. Pro některé však může být práce z domova utrpením, protože je to pro ně úplná novinka a neví, jak na to.

Anet Antošová: „Žijte reálný život a nešperkujte si jej pomocí sociálních sítí“27. 7. 2020

Práce z domova má své výhody a mnoho lidí určitě často uvažuje nad tím, jak musí být skvělé vstávat trochu později, dát si v klidu snídani, pustit si nahlas oblíbenou hudbu bez nenávistných pohledů kolegů a ležet s notebookem v posteli. Práce z domova je však velice náročná, a to hlavně z pohledu udržení pozornosti a produktivity. Proto je nutné stanovit si jisté hranice, abyste oddělili pracovní život od toho osobního. K tomu vám pomůže několik tipů níže.

Vstaňte z postele a připravte se

Nastavte si budíka (kterého nejlépe desetkrát neodložíte) a rozhodně nepracujte v posteli. Ráno se oblečte, tedy pokud spíte v pyžamu, rozhodně svůj outfit změňte. S tím souvisí také pravidelná ranní hygiena – dejte si sprchu, nebo alespoň opláchněte obličej, vyčistěte zuby. Jde o to, abyste si zkrátka zachovali stejnou ranní rutinu, jako byste mířili do kanceláře.

Pokud se na den nepřipravíte, nikdy nezačne. Namísto práce z domova tak budete prostě jen doma s občasným přihlášením k práci, které k ničemu nevede. Úkoly se budou postupně hromadit a vy budete ve stále větším stresu. Občas je dobré odpočinout si, ale v základu byste se měli chovat stejně, jako byste byli v kanceláři. Jinak bude práce z domova dlouhodobě neudržitelná.

Vytvořte si vyhrazený pracovní prostor

Vyhněte se práci z postele. Ani gauč není zrovna dobrým místem k práci. Zkrátka snažte se nepracovat tam, kde máte možnost si po chvíli lehnout a celou práci vzdát.

Ideální je určit si v domácnost stůl, nejlépe psací, a ten vyhradit čistě pro práci. Cílem je definovat určitý prostor u vás doma jako pracovní místo. Pokud budete pracovat tak trochu všude, nikdy nevypnete a postupem času se pro vás práce stane utrpením. Když však práci budete moci odložit na jednom místě, nebudete v myšlenkách tak moc svazováni. Pracovní místo byste měli udržovat čisté a uklizené.

Vyjděte ven

V rámci práce z domova je skvělé občas vyrazit do kavárny a pracovat odtud. Změna pracovního prostředí vás dokáže nabít novou energií. Nyní je však karanténa a nic podobného se vám pravděpodobně ještě pár týdnů nepodaří. Stále však platí pravidlo, že byste občas měli vyrazit na vzduch do parku – pozor však na shlukování ve větších skupinkách. Využijte procházku na vyčištění hlavy či na pár pracovních telefonátů. Kdo má balkon, může část pracovní doby (ale klidně i pauzu s kávou) strávit s židlí a stolkem tam.

I během práce z domova je pak dodržovat přestávky, jít se projít, na chvíli změnit prostředí - nebo v současné situaci alespoň činnost. Jedině tak si udržíte správnou míru produktivity.

Buďte ve spojení

Kdykoliv to bude možné, udržujte se svými kolegy telefonický kontakt, případně si dejte schůzku skrze videohovor. Práce z domova neznamená, že jsou všechny meetingy zrušeny. Nezapomínejte na to, že nejlepší a nejzajímavější nápady se proměňují ve velké projekty hlavně na schůzkách, ne skrze odosobněná písmenka v mailu.

Česká rodina zanechala život v Česku a odjela na Bali, kde buduje domy z kontejnerů. Na známém indonéském ostrově postavila i kulturní centrum11. 9. 2020

Žádná televize

Lidé mají tendenci pouštět si doma televizi, nicméně během práce z domova je televize obrovským žroutem pozornosti. To se týká také videoher a dalších „rozptylovačů“. Nedělejte zkrátka nic, co byste nedělali v kanceláři. Přes den vám televize ukradne tolik pozornosti, že z toho večer budete šílet.

Vypněte to

Mnoho lidí musí do práce dojíždět a velkou část z nich to rozčiluje. Na jednu stranu je však skvělé mít něco, co skutečně oddělí práci od vašeho osobního života, a tím může být právě i zmiňované dojíždění. Při práci z domova je trochu těžší vypnout a začít se věnovat osobním věcem. Naplánujte si třeba pevný rozvrh (pokud tedy v práci není zrovna něco akutního) a snažte se jej dodržet. V opačném případě byste totiž mohli nadobro ztratit chuť k práci i na delší dobu.

Zdroj: Foto: iStock, Wired