Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli
Když i balení je umění
Jistě to sami znáte – sbalit se jen „na pár dní“ je často mnohem náročnější než na klasický týden. A tak každý nadšený cestovatel, který rád vyráží objevovat nepoznaná místa, zároveň myslí také na efektivní pakování a především vhodná zavazadla. Na ně lze samozřejmě klást různé požadavky, ovšem minimálně na cesty po Evropě – a třeba oblíbené eurovíkendy – jsou ideální variantou menší kufry, které není nutné odbavovat a lze si je vzít s sebou na palubu letadla. Jelikož tento typ zavazadel je ale omezen rozměry, stává se nezbytností nejen šikovnost při balení, ale vlastně i vhodně zvolené zavazadlo. Čím lépe je totiž zpracované a členěné, tím lépe se do něj vše vejde. A pokud existuje „mistr svého oboru“, tedy specialista na cestovní zavazadla, je jím značka Thule.
Z nejnovější kolekce Thule Subterra 2 jsme měli možnost vyzkoušet příruční kolečkový kufr (35 l) a cestovní batoh (26 l s možností rozšíření na 32 l). Nejenže samotné sbalení se je díky perfektnímu členění zavazadel snadné a efektivní, ale jak palubní kufr, tak i batoh, jsou konstruovány tak, že manipulace s nimi je doslova hračka. A zdůrazňovat, že jejich minimalistický ale stoprocentně funkční design zaujme na první pohled, snad ani není třeba…
Malý, ale šikovný
V případě kufru je samozřejmě klíčové jeho uspořádání, ale také konstrukce. I když na kratší cesty si ne každý s sebou balí i obuv, jelikož my jsme cestovali na prodloužený víkend do Turecka, samozřejmě bylo nutné vybavit se i na ryze letní (a plážové) podmínky. K tomu se perfektně hodí nejen speciálně upravená a tvarovaná část kufru v jeho víku, ale také vložená „přepážka“, jejímž prostřednictvím lze velmi snadno oddělit právě boty (ale klidně i cokoliv jiného) od oblečení a dalšího obsahu zavazadla. Kufr samozřejmě disponuje i tzv. stahovacími pásky, s jejichž pomocí lze všechny sbalené věci stlačit a úložný prostor co nejvíce maximalizovat. Napakovat se do rozměry omezeného palubního zavazadla na prodloužený víkend tak zvládne i ten, kdo i na pár dní potřebuje mít několik stylových outfitů s vhodnou obuví (a plavky k tomu).
Vzhledem ke zvolené destinaci jsme ocenili i možnost umístit do vnějšího tvarovaného prostoru kufru sluneční brýle (hned po příletu přišly vhod), velmi praktická je také integrovaná kapsička na visačku s identifikačními údaji majitele, kam lze jednoduše vsunout vizitku, a „úchop“, který je vespod kufru. Ten umožňuje velmi snadnou manipulaci se zavazadlem a jeho zdvihnutí např. na stoličku při balení a vybalování.
Jelikož podmínky týkající se palubních zavazadel se v případě jednotlivých leteckých společností liší (a my letěli tam s jinou aerolinkou než zpět), nezbylo, než i toto praktické palubní zavazadlo odbavit. Kufr ale naštěstí jen tak něco nepřekvapí, a to ani často nepříliš šetrné praktiky pracovníků některých leteckých společností. Jeho konstrukce je odolná a v zadní části je tvořena dokonce lisovaným polykarbonátem, takže kufr je pevný téměř jako skála. Navíc se s ním také perfektně manipuluje (i při plném naložení – cca 12 kg), teleskopická rukojeť s V profilem je skutečně bytelná a díky čtveřici koleček kufr pohodlně sviští po všech površích, a to tak snadno, že ho zvládnete ovládat i jednou rukou (což se hodí dvojnásob, pokud v té druhé držíte deštník).
Při odletu jsme právě kvůli deštivému počasí v Česku ocenili i voděodolnost povrchového materiálu obou zavazadel. Nutno dodat, že tato úprava je bez PFC a chemických látek škodlivých pro životní prostředí – a zavazadla Thule Subterra 2 jsou zároveň opatřena certifikátem dle standardů bluedesign®, což je přísné mezinárodní kritérium zajišťující ochranu pracovníků, spotřebitelů i životního prostředí.
Batoh, v němž nikdy nevznikne „zavazadlový chaos“
I batoh pak naplňuje požadavky náročnějších cestovatelů. Kromě praktického umístění řady kapes (jedna z bočních se velmi hodila na již zmiňovaný deštník, zatímco skrytá bezpečnostní kapsa v zádové části skvěle posloužila k umístění cestovních dokumentů a pasu) objem batohu po jeho naplnění příjemně překvapí – a vzhledem k rozměrům de facto splňuje kritéria pro povolené 8kilové zavazadlo na palubu.
Ačkoliv naše cesta měla pracovní charakter, byla spíš o zážitcích než o práci – takže notebook jsme nechali doma, stejně jako odnimatelný organizér, jehož pomocí lze věci v batohu prakticky „stlačit“. Ať tak, či onak, batoh zvládne absorbovat nevídané množství věcí, což potěší každého, kdo není zvyklý cestovat zrovna „nalehko“, ale zároveň má rád ve všech svých věcech systém a přehled. My jsme ocenili mj. boční odklopitelnou skrytou kapsu, kam se vešly nejen klíče od auta, ale také telefon, nabíječka i powerbanka. Díky preciznímu zpracování jsme dokonce v batohu bez obtíží (a bez úhony) při cestě zpět přepravili krabičku tureckých dobrot...
Z hlediska manipulace a vlastního užití lze zmínit hrudní popruhy, které část váhy batohu přenášejí právě do oblasti hrudníku, a také tzv. průchozí popruh v oblasti zad, takže je možné batoh bezpečně umístit na kufr a zajistit jej o jeho rukojeť.
Jednou – a už nikdy jinak
Pokud tedy hledáte (udržitelná) zavazadla, s nimiž můžete směle vyrazit na wellness víkend v Česku, nebo i na pár dnů do zahraničí – vlakem, autem, nebo klidně i letecky – ta z řady Thule Subterra 2 jsou rozhodně skvělou volbou. Jsou totiž praktická jako málokterá jiná (zejména vnitřní členění prostoru nutně nadchne každého, kdo má rád všechny věci precizně zorganizované a přehledně umístněné), přesto navenek působí stylově a minimalisticky. Zpracování je navíc natolik kvalitní, že konkrétně kufr, který jsme měli možnost testovat, cestuje téměř „sám“ a batoh při přiměřeném zatížení na zádech člověk v podstatě necítí. Mimochodem, zkuste hádat, kdo si batoh oblíbil natolik, že by s ním rád vyrazil na služební cestu?