V nespoutané Zambii lze zažít unikátní safari. Obrovský respekt k přírodě čekejte i ve zdejších kempech
Straight friendly
Zdroj: Tereza Gladišová/FIPR/se svolením

V nespoutané Zambii lze zažít unikátní safari. Obrovský respekt k přírodě čekejte i ve zdejších kempech

Zvuky nočního života divoké africké buše dokážou spojit člověka s přírodou daleko opravdověji než jakákoliv filozofie. Když je ale poprvé uslyšíte se sklenkou whisky v ruce u ohniště v některém z utopicky krásných kempů, propadnete Africe navždy.
Redakce Redakce Autor
29. 6. 2024

(Ne)skutečná divočina

Zambie je jednou z posledních opravdových divočin naší planety, kde se setkávají široké nezkrotné řeky s panenskými akáciovými lesy a kde jsou zákony přírody těmi jedinými platnými. Africký hidden gem s bohatou kulturou nesčetných kmenů patří mezi hrstku míst na světě, kde se setkáte tváří v tvář se zástupci ohrožených druhů z Big Five a kde je noc opravdu černočerná. Naplno zažít divokou přírodu buše nedotčené člověkem po celá tisíciletí dovoluje i zdejší síť řady glampingových zařízení, která jsou zárukou splynutí pohodlí a luxusu s okolní přírodou.

Absolutní respekt k okolní přírodě, ale i zázemí bezprecedentní úrovně, je pak vlastní např. devítce kempů s niché sítě Time+Tide v národních parcích South Luangwa, Liuwa Plain a Lower Zambezi. Právě z přírody zde vychází i většina materiálů a motivů využitých v decentně koloniálně laděných interiérech s hladkými přechody ven. Můžete spát pod otevřeným nebem nebo v pohodlí postele, pozorovat zvířata z horké lázně ve volně stojící vaně na prkenné verandě nebo prostě jen v křesle ve společenské lounge sledovat, jak Afrika vstává nebo usíná.

Safari ze vzduchu, z vody i z pevniny

Výchozím bodem pro cestu po Zambii bývá Livingston a Viktoriiny vodopády. Poté je lákavé sjet po řece do národního parku Lower Zambezi, který nabízí velkou rozmanitost divokého života, ale i perspektivy, ze které ho uvidíte. Zvěř tady lze pozorovat z vody v loďce či kánoi, na souši z džípu a pěšmo nebo ze vzduchu z helikoptéry. Vidět majestátního slona z džípu, z úrovně břehu nebo stát před ním nechráněně ve volném prostranství, jsou totiž tři úplně jiné zážitky.

Tipy redakce

V národním parku Liuwa Plains se na celých jeho 3500 kilometrech čtverečních nabízejí jen dvě místa, kde lze přespat. Kemp King Lewanika ze sítě Time+Tide je jediným permanentním kempem v této oblasti a má kapacitu pouhých šest stanů. To znamená, že v celém parku mohou být najednou pouze dva džípy s maximálně dvanácti cestovateli na palubě. Těžko si lze představit větší míru safari autenticity.

Ten pocit, když vdechujete zemitou vůni říčního břehu, když se v kánoi proploužíte kolem brodících se slonů, nebo si sáhnete na třpytivou tygří rybu, než ji pustíte zpět do vody. Usínáte za zvuků chrochtajících hrochů a hýkajících hyen na dolním toku Zambezi a probudíte se za zpěvu ptáků nad řekou při východu slunce. Lower Zambezi je nejkouzelnější od dubna do listopadu, kdy je řeka ideální pro safari na lodích a kánoích a také pro pozorování divokých psů, lvů, leopardů a dalších predátorů.

Pěšky mezi tábory

Další zajímavou oblastí, která v Africe proslula nejhustší populací šelem, hlavně leopardů, je Jižní Luangwa. Cesta sem vede podél řek, takže nabízí mnoho možností pro pozorování divoké zvěře, která se u vody shromažďuje. Luangwa je místo, kde vzniklo walking safari, při kterém chodíte z tábora do tábora v oblasti, kde nepotkáte ani lidi, ani auta, zato se vám naskytne nespočet možností pro pozorování divoké zvěře.

Trasu pěšího safari lze plánovat i s ohledem na ubytovací možnosti. Zlatým hřebem se  může stát závěr, v němž sjedete v loďce po Luangwe i džípem podél řeky do vyhlášeného kempu Chinzombo, který je znám jako nejluxusnější v oblasti. Můžete si být jisti, že tento kemp vám poskytne komfort a luxus, který byste v srdci divočiny nečekali. Vydejte se na procházku divočinou, kde každý krok přináší nový zážitek a kde zvuky přírody tvoří dokonalou symfonii.

Každý kemp v síti Time+Tide je svým způsobem unikátní a nabízí jiný pohled na zambijskou přírodu. Například kemp Puku Ridge, který je nově zrekonstruován, poskytuje výhled na otevřenou savanu a umožňuje vám pozorovat divokou zvěř přímo z vašeho stanu. Kemp Chinzombo zase nabízí soukromé bazény a moderní vybavení, které z něj činí ideální místo pro odpočinek po dni plném dobrodružství.

<Path> Výlety za tajemnem – kde v Česku najdete duchy, kde se ukrývá nacistický poklad a kde možná přistane UFO?Zdroj:

Harmonie luxusu a tradice

Design kempů Time+Tide kombinuje prvky místní kultury s moderním komfortem, což se projevuje v použití tradičních materiálů, jako je dřevo a kámen, a zároveň poskytuje luxusní vybavení jako jsou prostorné postele, soukromé lázně a bazény. Gastronomická nabídka je rovněž na vysoké úrovni, využívá vlastních surovin a připravuje jídla inspirovaná africkou i mezinárodní kuchyní. Každý pokrm je připravován s maximální péčí a důrazem na čerstvost a kvalitu.

Za zmínku ale stojí i kemp Nsolo, známý pro své luxusní stany s dřevěnými podlahami a soukromými verandami. Tento kemp je ideálním místem pro milovníky fotografování, díky své poloze poblíž napajedel, kde se často shromažďuje zvěř. Kemp Luwi je dalším výjimečným místem, kde můžete zažít autentické safari. Nachází se v odlehlé části parku a je známý svými nočními safari, která poskytují jedinečný pohled na noční život africké buše.

Zambie je destinace, která si zaslouží být na seznamu každého milovníka přírody a dobrodružství. Je to místo, kde můžete zažít opravdovou Afriku, kde se příroda a divočina prolínají s bohatou kulturou a historií místních kmenů. Každý den strávený v Zambii je plný překvapení a nezapomenutelných okamžiků, které vás navždy spojí s tímto kouzelným koutem světa. Pokud hledáte místo, kde můžete uniknout z civilizace a prožít opravdové dobrodružství, Zambie je tou pravou volbou.

Zdroj: Tereza Gladišová/FIPR, originmagazine.com, nationalgeographic.com, southluangwa.com, charita.cz

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
„Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár
LIDÉ

Seznámení s partnerovým otcem nevyšlo. „Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár

Autor: Irena Piloušková
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop