Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech
Ochutnejte Dolomity
Cesty po Itálii mohou mít mnoho podob. Zatímco jih imponuje táhlými plážemi Kalábrie, Toskánsko nebo Piemont sází na svůj bohatý historický a kulturní odkaz, na severu fungují jako magnet majestátní Dolomity. V zimě jsou tradičním cílem lyžařů a v létě je nahrazují cyklisté. Pro jejich pohodlí zde vznikl nespočet tras různých náročností, které rozhodně stojí za objevování. Freeridy, silniční speciály i elektrokola v Dolomitech našly vzácnou symbiózu, a ačkoli se jejich cesty vlastně téměř nikdy nezkříží, jejich majitelé mají povětšinou podobné cíle. Říkejme jim třeba après-cycling. Restaurace Jižního Tyrolska se v posledních pěti letech staly svým přístupem k udržitelnosti, sezónnosti a regionalitě vzorem mnoha dalším po celém světě. Komisaři průvodce Michelin jich zde svými hvězdami ohodnotili hned 19. míst, která stojí za ochutnání, je však daleko víc.
Garance adrenalinu
Nejen horská kola, ale také enormní nárůst popularity jejich elektrických rivalů způsobil, že jihotyrolský Kronplatz žije i v létě. Zatímco sportovní cyklisté mohou na silničních kolech objet celý Kronplatz po značené trase po silnici a užít si desetikilometrové stoupání k sedlu Passo Furcia, milovníci cross-country vyjedou terénem až na samotný vrchol Plan de Corones. Ostatní se na stejné místo dostanou kabinovou lanovkou a následně se mohou koncentrovat na značené single traily. Právě sjezdům, ať už náročným, či začátečnickým, je zasvěcen Kronplatz Bike Park. Nabízí šestnáct precizně konstruovaných trailů a enduro stezek, které se od sebe zásadně liší charakterem – některé jsou prudké a rychlé, protkané klopénkami a skoky, jiné byly koncipovány jako vyhlídkové a technicky nenáročné. Najdou se mezi nimi i panoramatické stezky vedoucí do malých vesniček či tradičních horských chat servírujících lokální sýry a speck.
V případě panoramatických výletů se pak vyplatí využít průvodcovských služeb. Právě zkušení cyklo-guides totiž znají tajná fotogenická zákoutí oblasti, horská bistra i místa, kde lze během výletu ochutnat prvotřídní vína regionu. Zpět ke gigantickému zvonu míru Concordia 2000 vedou lanovky hned ze tří destinací – Valdaora, San Vigiliodi Marebbe či z Riscone, strategicky voleného předměstí většího Brunecku.
Welcome home
U spodní zastávky lanovky na Kronplatzse před dvěma lety otevřel hotel z rodiny zavedené sítě Falkensteiner. Pro náročné cyklisty-požitkáře je ideálním zázemím, ve stylovém adult only hotelu totiž nechybí garáže na kola či nabíječky na elektrokola, která si zároveň můžete na recepci také pronajmout. Za velkorysým designem hotelu pod Kronplatzem stojí architekt Matteo Thun, který mu vdechl sebevědomou podobu harmonicky kombinující dřevo, barevný samet, kůži a sklo. Živé lobby, jež je srdcem hotelu, nabízí klidná zákoutí s posezením u krbu, stejně jako otevřené světlé prostory vybavené nábytkem, u kterého se budete tajně poohlížet po štítcích s uvedením výrobce, protože téměř každý kus je láska na první pohled.
Příjemně minimalistické pokoje sázejí na ústřední motiv výhledů do hor, terasy jsou proto vybaveny lounge nábytkem a apartmá v nejvyšší kategorii nabízejí dokonce privátní panoramatické sauny. SPA tady ostatně představuje kapitolu samu pro sebe, dva vyhřívané venkovní bazény a finská sauna jsou po cyklistickém výkonu rovny spáse. Přidejte masáž a plné pochopení definice termínu la dolce vita bude zase o kousek blíž.
Sýry z bunkru a Norbertova filozofie
Zatímco snídaně i večeře lze vřele doporučit přímo v hotelové restauraci 7Summit, soustředící se na experimentální slow food snoubící japonské a latinskoamerické vlivy s jihotyrolskou tradicí, na oběd se vyplatí zajet si na vrchol Plan de Corones. Po boku muzea horské fotografie Lumen a na dohled budovy Messner Mountain Muzeum od Zahy Hadid tady sídlí svatostánek chutí AlpiNN Food Space & Restaurant. Prestižní horské bistro s bezprecedentními výhledy do údolí se zrodilo pod rukama místní legendy Norberta Niederkoflera, který zde aplikuje svou filozofii kulinářské udržitelnosti a maximální možné regionality.
Ochutnat hory tak, jak je vidí Niederkofler, lze buďto formou à la carte výběru, nebo prostřednictvím slepé osmichodové degustace, v níž promlouvají po boku ovoce, zeleniny a ryb z místních toků či skotu ze širokých pastvin také horské byliny. Zcela jedinečné jsou pak sýry od specialisty Huberta Stockenra, jenž je nechává zrát v prostorech bývalého vojenského bunkru zasazeného do přírodní jeskyně. Vinný list o více než stovce položek je poté nepokrytou exhibicí potenciálu místní produkce. Ochutnejte třeba charakterní, avšak úžasně lehký Sass Rigais Müller Thurgau 2020 od progresivního Manniho Nössinga.