Uhrančivé Slovensko: High-end Tatry i road trip za krásou staleté tradice. Vydáte se kousek za hranice objevit „nový svět“?
Straight friendly
Zdroj: Tereza Gladišová/FIPR/se svolením

Uhrančivé Slovensko: High-end Tatry i road trip za krásou staleté tradice. Vydáte se kousek za hranice objevit „nový svět“?

Pokud nevíte, proč byste měli jet zrovna na Slovensko, znamená to, že jste u našich sousedů zřejmě ještě nikdy nebyli, anebo jste měli špatného průvodce. Ukážeme vám místa, která vás přesvědčí, že i navzdory volebním výsledkům z poslední doby máme Slovákům pořád co závidět.
Redakce Redakce Autor
9. 6. 2024

Nejkrásnější příroda široko daleko

Nejkrásnější na celém Slovensku je jeho příroda. Až budete obklopeni majestátními vrcholky Vysokých Tater, možná vás napadne, jaká je škoda, že se vlastně náš stát tehdy rozdělil, protože mít tyhle výhledy doma, jsme na svoji zemi ještě mnohem pyšnější.

Ubytovat se na začátek v překrásném hotelu Kempinski High Tatras je prakticky povinnost už proto, že má strategickou polohu v těsné blízkosti Štrbského plesa, odkud vede řada nádherných stezek. Určitě se odtud vydejte na vrchol Ostrva. Cesta vede kolem Popradského plesa, které pak také uvidíte hezky z výšky. Žlutá trasa vede ze Štrbského plesa až na Solisko, které se po ní dá celé krásně obejít. Právě tato trasa bývá právem označovaná za jednu z nejkrásnějších v celých Tatrách. Některé její úseky nejsou zrovna jednoduché, ale veškerá námaha za tenhle nezapomenutelný zážitek stojí. Cestou minete, respektive doslova „přelezete“, vodopád Skok, několik jezer, vyšplháte až na Bystrou lávku, z níž budete mít Vyšné Wahlenbergovo pleso jako na dlani, a pak se Furkotskou dolinou vrátíte zpět do údolí.

Hvězdná noc

Za takhle náročnou túru si pár dní luxusu a péče v pětihvězdičkovém hotelu Kempinski skutečně zasloužíte. Pokochejte se pohledem na Štrbské pleso pro změnu z pohodlí místního spa, objednejte se na masáž z nového jarního detoxikačního menu a odpočiňte si ve vířivce nebo u bazénu. Právě zde totiž budete chtít strávit hodně času, i pokud vám bazénové nicnedělání není zrovna blízké. Víc než dva metry vysoká floor to ceiling okna olemovaná sloupy s dekorativní mozaikou nabízí až dechberoucí výhled. Vaše ranní rychlá tempa se mohou velmi jednoduše proměnit v dopoledne strávené pozorováním majestátních vrcholků.

Kempinski High Tatras není jen o luxusu a relaxaci, ale také o výjimečné gastronomii. Vybírat si můžete rovnou z pěti restaurací a barů. Hlavní kulinářské zázemí najdete v Grand Restaurant, jejíž design vás přenese v čase zpět do doby na přelomu 19. a 20. století, kdy byly postaveny původní budovy dnešního hotelu. Zažijete zde fine dining s mezinárodní kuchyní, což představuje příjemný kontrast s procházkami uprostřed tatranské přírody. A nezapomeňte také zkontrolovat místní kulturní program – ve vznešených prostorách restaurace často probíhají například koncerty. Za zmínku stojí také soukromá večeře ve věži. Po výstupu na nejvyšší místo hotelu vám a vaší drahé polovičce vykouzlí jedinečnou atmosféru zapadající slunce a budete se cítit jako main character svého života.

Tipy redakce

Večer zakončete sklenkou vína v elegantním hotelovém baru nebo salonku, kde můžete zažít nezapomenutelnou atmosféru u hry šachu v ruce s oblíbeným drinkem podtrženou výhledem na oslnivě osvětlené Tatry. Kempinski High Tatras je prostě místem, kde se snoubí luxus, příroda a vynikající služby v jeden dokonalý celek. 

<Path> VIDEO + FOTO: Bolívie a Peru s báglem na zádechZdroj: JS

Krčmy, vodopády a halušky

 V Tatrách určitě musíte navštívit také půvabné městečko Tatranská Lomnica. Odtud vede cesta ke Skalnatému plesu, stejně jako lanovka až na Lomnický štít. Přímo v Lomnici si pak dáte kvalitní kávu v kavárně Kredenček, dobře se najíte v restauraci Olívia. A historickým vlakem odtud můžete vyjet na výlet do nedalekého Popradu.

Dřevěný ráj

Abyste si v Tatrách užili i trochu tradičního slovenského stylu, nesmíte minout tradiční krčmu a dát si halušky s brynzou. Například mezi vrcholy Belianských Tater a Spišské Magury je Penzion Ždiaranka, jež patří v lokalitě k nejlepším, a přitom ctí typickou tatranskou architekturu s pohádkovou vůní dřeva. Kromě toho nabízí super polohu pro další epické výšlapy. Kratší z nich vede na Slodičovský vrch nebo Monkovou dolinou. Dalšími cíli, které stojí za námahu a pokochání, mohou být Kopské sedlo, Velké Biele pleso nebo Chata Plesnivec, ohromí vás Obrovský vodopád, naučná stezka Belianske lúky i vodopády Studeného potoka.

Pokud ještě přírody nemáte dost, můžete si svoji cestu protáhnout do Slovenského ráje. Procházky tady už nebudou tak náročné, ale nejsou o nic méně nádherné. Přesvědčte se třeba v osadě Stratenská píla, která je vyhledávaná pro své jezero i jako začátek několika turistických tras. Opravdu zábavná a chvílemi i adrenalinová je procházka Prielomem Hornádu, na závěr si nenechte ujít Tomášovský výhlad, jež vám ještě naposledy připomene, jak nedotčenou, rozlehlou, zdánlivě nekonečnou a překrásnou krajinu Slovensko má. Jestli se do ní nezamilujete, nevíte, co je láska. Spíš ale sázím na to, že se sem odteď budete chtít pravidelně vracet.

Tip na závěr
Až se budete přesunovat mezi jednotlivými místy, schválně si do navigace nastavte trasu mimo velké cesty. Tak velmi jednoduše poznáte autenticitu místní krajiny, v níž cikánské osady připomínající spíš indické slumy nejsou ničím výjimečným. Stejně tak snadno zjistíte, že vedle překrásných Tater a rostoucí, čím dál modernější Bratislavy je tu obrovská spousta míst, které mají blíž spíš k Bratislavě východní. Když si pak každý večer v hotelu pustíte televizní zprávy, abyste zjistili, co a jak se v téhle zemi vlastně řeší, už mnohem lépe pochopíte, proč tu lidé volí tak, jak volí. I o tomhle totiž cestování je – poznávat nejen krásy, ale i kontext. Pokud by tedy vaše cesta na Slovensko měla mít jen jediný důvod, tohle je právě on.

Zdroj: Tereza Gladišová/FIPR, primavylety.cz, travelking.cz, treking.cz, earch.cz

Populární
články

Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Téměř polovina lidí z generace Z uvádí, že se necítí být plně heterosexuální. Co to v budoucnu přinese?
AKTUALITY

Téměř polovina lidí ve věku 18 až 24 let není „zcela heterosexuální“, ukazuje nový průzkum

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop