Uhrančivé Slovensko: High-end Tatry i road trip za krásou staleté tradice. Vydáte se kousek za hranice objevit „nový svět“?
Straight friendly
Zdroj: Tereza Gladišová/FIPR/se svolením

Uhrančivé Slovensko: High-end Tatry i road trip za krásou staleté tradice. Vydáte se kousek za hranice objevit „nový svět“?

Pokud nevíte, proč byste měli jet zrovna na Slovensko, znamená to, že jste u našich sousedů zřejmě ještě nikdy nebyli, anebo jste měli špatného průvodce. Ukážeme vám místa, která vás přesvědčí, že i navzdory volebním výsledkům z poslední doby máme Slovákům pořád co závidět.
Redakce Redakce Autor
9. 6. 2024

Nejkrásnější příroda široko daleko

Nejkrásnější na celém Slovensku je jeho příroda. Až budete obklopeni majestátními vrcholky Vysokých Tater, možná vás napadne, jaká je škoda, že se vlastně náš stát tehdy rozdělil, protože mít tyhle výhledy doma, jsme na svoji zemi ještě mnohem pyšnější.

Ubytovat se na začátek v překrásném hotelu Kempinski High Tatras je prakticky povinnost už proto, že má strategickou polohu v těsné blízkosti Štrbského plesa, odkud vede řada nádherných stezek. Určitě se odtud vydejte na vrchol Ostrva. Cesta vede kolem Popradského plesa, které pak také uvidíte hezky z výšky. Žlutá trasa vede ze Štrbského plesa až na Solisko, které se po ní dá celé krásně obejít. Právě tato trasa bývá právem označovaná za jednu z nejkrásnějších v celých Tatrách. Některé její úseky nejsou zrovna jednoduché, ale veškerá námaha za tenhle nezapomenutelný zážitek stojí. Cestou minete, respektive doslova „přelezete“, vodopád Skok, několik jezer, vyšplháte až na Bystrou lávku, z níž budete mít Vyšné Wahlenbergovo pleso jako na dlani, a pak se Furkotskou dolinou vrátíte zpět do údolí.

Hvězdná noc

Za takhle náročnou túru si pár dní luxusu a péče v pětihvězdičkovém hotelu Kempinski skutečně zasloužíte. Pokochejte se pohledem na Štrbské pleso pro změnu z pohodlí místního spa, objednejte se na masáž z nového jarního detoxikačního menu a odpočiňte si ve vířivce nebo u bazénu. Právě zde totiž budete chtít strávit hodně času, i pokud vám bazénové nicnedělání není zrovna blízké. Víc než dva metry vysoká floor to ceiling okna olemovaná sloupy s dekorativní mozaikou nabízí až dechberoucí výhled. Vaše ranní rychlá tempa se mohou velmi jednoduše proměnit v dopoledne strávené pozorováním majestátních vrcholků.

Kempinski High Tatras není jen o luxusu a relaxaci, ale také o výjimečné gastronomii. Vybírat si můžete rovnou z pěti restaurací a barů. Hlavní kulinářské zázemí najdete v Grand Restaurant, jejíž design vás přenese v čase zpět do doby na přelomu 19. a 20. století, kdy byly postaveny původní budovy dnešního hotelu. Zažijete zde fine dining s mezinárodní kuchyní, což představuje příjemný kontrast s procházkami uprostřed tatranské přírody. A nezapomeňte také zkontrolovat místní kulturní program – ve vznešených prostorách restaurace často probíhají například koncerty. Za zmínku stojí také soukromá večeře ve věži. Po výstupu na nejvyšší místo hotelu vám a vaší drahé polovičce vykouzlí jedinečnou atmosféru zapadající slunce a budete se cítit jako main character svého života.

Tipy redakce

Večer zakončete sklenkou vína v elegantním hotelovém baru nebo salonku, kde můžete zažít nezapomenutelnou atmosféru u hry šachu v ruce s oblíbeným drinkem podtrženou výhledem na oslnivě osvětlené Tatry. Kempinski High Tatras je prostě místem, kde se snoubí luxus, příroda a vynikající služby v jeden dokonalý celek. 

<Path> Objevujte krásy Plzeňského kraje (nejen) prostřednictvím pivní turistikyZdroj:

Krčmy, vodopády a halušky

 V Tatrách určitě musíte navštívit také půvabné městečko Tatranská Lomnica. Odtud vede cesta ke Skalnatému plesu, stejně jako lanovka až na Lomnický štít. Přímo v Lomnici si pak dáte kvalitní kávu v kavárně Kredenček, dobře se najíte v restauraci Olívia. A historickým vlakem odtud můžete vyjet na výlet do nedalekého Popradu.

Dřevěný ráj

Abyste si v Tatrách užili i trochu tradičního slovenského stylu, nesmíte minout tradiční krčmu a dát si halušky s brynzou. Například mezi vrcholy Belianských Tater a Spišské Magury je Penzion Ždiaranka, jež patří v lokalitě k nejlepším, a přitom ctí typickou tatranskou architekturu s pohádkovou vůní dřeva. Kromě toho nabízí super polohu pro další epické výšlapy. Kratší z nich vede na Slodičovský vrch nebo Monkovou dolinou. Dalšími cíli, které stojí za námahu a pokochání, mohou být Kopské sedlo, Velké Biele pleso nebo Chata Plesnivec, ohromí vás Obrovský vodopád, naučná stezka Belianske lúky i vodopády Studeného potoka.

Pokud ještě přírody nemáte dost, můžete si svoji cestu protáhnout do Slovenského ráje. Procházky tady už nebudou tak náročné, ale nejsou o nic méně nádherné. Přesvědčte se třeba v osadě Stratenská píla, která je vyhledávaná pro své jezero i jako začátek několika turistických tras. Opravdu zábavná a chvílemi i adrenalinová je procházka Prielomem Hornádu, na závěr si nenechte ujít Tomášovský výhlad, jež vám ještě naposledy připomene, jak nedotčenou, rozlehlou, zdánlivě nekonečnou a překrásnou krajinu Slovensko má. Jestli se do ní nezamilujete, nevíte, co je láska. Spíš ale sázím na to, že se sem odteď budete chtít pravidelně vracet.

Tip na závěr
Až se budete přesunovat mezi jednotlivými místy, schválně si do navigace nastavte trasu mimo velké cesty. Tak velmi jednoduše poznáte autenticitu místní krajiny, v níž cikánské osady připomínající spíš indické slumy nejsou ničím výjimečným. Stejně tak snadno zjistíte, že vedle překrásných Tater a rostoucí, čím dál modernější Bratislavy je tu obrovská spousta míst, které mají blíž spíš k Bratislavě východní. Když si pak každý večer v hotelu pustíte televizní zprávy, abyste zjistili, co a jak se v téhle zemi vlastně řeší, už mnohem lépe pochopíte, proč tu lidé volí tak, jak volí. I o tomhle totiž cestování je – poznávat nejen krásy, ale i kontext. Pokud by tedy vaše cesta na Slovensko měla mít jen jediný důvod, tohle je právě on.

Zdroj: Tereza Gladišová/FIPR, primavylety.cz, travelking.cz, treking.cz, earch.cz

Populární
články

Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý

E-Shop