Láska na první… swajpnutí? Dle uživatelů online seznamek na nich lze kromě lásky najít i obtěžování a kupu bizaru

Různé formy námluv a domluvených sňatků jsou dnes již dávno minulostí a jak se zdá, i klasické seznámení se s potenciálním partnerem/kou „tváří v tvář“ je passé. Důvody mohou být rozmanité, faktem ale je, že lidé se stále častěji potýkají s problémem, že protějšek jednoduše nemohou najít. Není tedy divu, že zejména v posledních dvou dekádách zažívají rozmach různé online seznamky a také seznamovací aplikace. Jak ale sami ti, kteří tento způsob hledání lásky vyzkoušeli, trend online seznamování vnímají?

I když online seznamky zrovna extra romantický způsob hledání muže/ženy snů nenabízejí a možná by se mohlo i zdát, že spíš než protějšek tu člověk najde zklamání a frustraci, opak je pravdou. Minimálně právě to plyne z rozsáhlého průzkumu Pew Research Center mezi uživateli online seznamek napříč USA. Ti, kdo někdy online dating vyzkoušeli, hodnotí své zkušenosti spíše pozitivně než negativně, a to i proto, že právě díky různým možnostem „filtrů“ a určení preferencí mohli mnohem snáze najít někoho, kdo sdílel jejich zájmy a byl podobně myšlenkově naladěn. Opomenout ale jistě nelze ani četné negativní stránky online seznamování – od nutnosti opakovaně vyrážet na první rande přes obtěžující chování uživatelů/ek až po různá rizika plynoucí z kontaktu s člověkem, který může být reálně někým úplně jiným, než kým se prezentoval.

<Path> Láska a sex za časů koronaviru aneb Jak na věc bez rizikaZdroj: cnn.com, health.com

Zmiňovaný výzkum zároveň jasně ukázal, že zkušenosti ze seznamek se liší vzhledem k socioekonomickému statusu (lidé s vysokoškolským vzděláním a vyššími příjmy hodnotí zkušenosti se seznamkami lépe než středoškoláci či ti se základním vzděláním a nižšími příjmy) a také sexuální orientaci. A je možná přímo neuvěřitelné, že právě LGB lidé popisují ve srovnání s heterosexuály své zkušenosti se seznamkami ještě pozitivněji (65 % vs. 56 %)… Jenže bez ohledu na líbivé statistiky, realita seznamování se díky swajpnutí a hezké profilové fotce může vypadat mnohdy mnohem méně růžově…

„Zkoušela jsem různé formy seznámení. Online seznamku, to je ale panoptikum lidí, kteří mají z hledání partnerky asi dlouhodobý sport. Dostávala jsem velmi divné zprávy, často šlo vlastně jen o sex. Na mobilních appkách sice může člověk najít aspoň hezké tváře, ale třeba Tinder je asi ta nejpovrchnější věc na světě, zajímáš – nezajímáš, na to, jestli má někdo šanci, stačí jen přejetí prstem. Nakonec jsem došla k tomu, že na tenhle typ seznamování se nemám čas – probírat se množstvím profilů, psát si, scházet se, to vše stále dokola – nervy a ani odvahu. I když si takhle asi hodně lidí partnery našlo, mně osobně tenhle divný ´trh´ s lidmi skrývajícími se za svítícími monitory a displeji nesedí. To radši budu sama,“ shrnuje tak třicátnice Eva z Brna.

Eva přitom do jisté míry naráží i na jeden z poměrně závažných problémů seznamovacích aplikací – tedy na různé formy obtěžování, kterému čelí především ženské uživatelky, a to napříč celým světem. „Množství různého obtěžování, riziko, nebezpečí, a to nejen fyzické, ale i emocionální, všechny tyto problémy s online seznamováním souvisí, ale velmi rychle se normalizovaly,“ shrnuje tak spisovatelka Nancy Jo Sales, která byla z užívání online seznamek tak v šoku, že o tom dokonce napsala knihu s příznačným názvem Nothing Personal: My Secret Life in the Dating Inferno.

Fenomén: Grindr

Pravdou ale je, že velmi zranitelní jsou při seznamování také gayové. V jejich případě lze sice v souvislosti s online seznamováním mluvit přímo o „fenoménu“, jenže docela zásadní otázkou je, kolik gay vztahů (ne, sex na jednu noc se nepočítá) reálně díky online seznamkám vzniklo a zda jejich užívání za související rizika stojí. „Původně jsem si Grindr nainstaloval po rozchodu a považoval jsem to opravdu za možnost, jak se seznámit. Klidně i přátelsky. To bylo dost naivní. Jasně, že na Grindru je sex alfa a omega. Ale můj nejšílenější zážitek byl, když mi napsal člověk, co prý normálně žil s manželkou, že je gay a chtěl by zkusit tajně sex se mnou. Teda, ´tajní gayové´ jsou tam celkem běžní, ale tenhle chtěl, abych přijel k němu domů, že mi nechá otevřeno a bude čekat připravený v ložnici se zavázanýma očima. Prý mě nechce vůbec vidět. Prostě já přijdu, odvedu svoji ´práci´ a zase půjdu,“ vzpomíná Jarda. Partnera stále nemá, ale Grindr už nepoužívá. „Na pár schůzek jsem díky Grindru šel, ale nakonec musím říct, že pro nás starší – je mi přes čtyřicet – to prostě není. Nejenže čtyřicátník je na Grindru vlastně mrtvý muž, ale navíc mám asi – právě jako ten chlap 40+  – úplně jiné představy o tom, jak by seznamování mělo vypadat. Když se mi někdo líbí, přece ho pozvu na pivo, do kina a nevytahuju na něj hned p*ro, ne? Nakonec jsem to smazal,“ uzavírá.

Zdroj: Giphy

Láska ze seznamky

Ovšem i když by k tomu mnohé zkušenosti uživatelů vybízely, kompletně zatratit online možnosti seznamování by zase byla škoda. Čísla totiž mluví docela jasně: podle studie University of Chicago více jak třetina manželství v dnešní době vzniká právě díky seznámení ve virtuálním prostoru, tyto sňatky navíc trvají déle a jsou šťastnější. Možná, že právě jen pár fotek a swajpnutí vpravo tak skutečně může (společně s troškou štěstí) být tím jediným, co člověk k nalezení muže/ženy svého srdce potřebuje. Různých příběhů šťastného seznámení se online tak všude koluje nespočet. A pokud je něco spojuje, je to otevření se všem možnostem a především spojení lidí na základě něčeho, co např. při setkání ve veřejném prostoru nemůže být zřejmé, a tak třeba člověk mine ztělesnění všech svých přání úplně bez povšimnutí.

„Byla jsem ze seznamek už docela zklamaná, ale pak jsem uviděla na profilu jednoho kluka obrovskou knihovnu. Nacpanou knihami. To rozhodlo. Napsala jsem mu, sešli jsme se a dnes jsme spolu přes dva roky,“ popisuje tak jedna z těch, kdo na seznamce své štěstí našli. Zaujmout ale může i množství jiných věcí: „Napsal mi kluk a mj. zmínil, že miluje jídlo a že mi moc rád bude vařit. Na první rande jsme šli do zážitkové restaurace. A od té doby si zážitky děláme spolu,“ vzpomíná tak na seznámení s partnerem další z žen, která na seznamku nedá dopustit. Skvěle posloužit mohou ale seznamky také v momentě, kdy se člověk ocitne v novém prostředí. To je i zkušenost Tomáše: „Byl jsem v zahraničí na Erasmu, nikoho jsem tam neznal, a tak jsem si založil profil na seznamce. Ne, že bych v cizí zemi hledal holku, ale chtěl jsem mít někoho, s kým budu moct vyrazit ven, na koncert, na večeři. Náhodou jsem narazil v jednom z profilů na slečnu, která žila nějaký čas v Japonsku. Tam jsem byl i já a od té doby mě japonská kultura zajímá. Zjistili jsme, že naše zájmy jsou velmi podobné a pořád – i po pěti letech vztahu – si máme co říct,“ popisuje.

Jen ve čtvrtek!

Jelikož ale přeci jen ne každému úplně vyhovuje vybírat si partnera/ku prostřednictvím počítače/mobilu, není divu, že již vznikla i celá řada dalších forem seznámení, které naopak staví na umožnění lidem setkat se „tváří v tvář“. V zahraničí tak nově boduje seznamovací aplikace Thursday. Ta je sice také online seznamkou a v základu má její běžné funkce, zvláštností ale je, že je k dispozici uživatelům právě jen ve čtvrtek. Během celého dne si tak lidé mohou psát a také si domluvit schůzku. Pokud to ale neudělají, jejich kontakty a konverzace se vymažou a hledání partnera/ky může pokračovat zase až za týden. Appka tak vytváří určitý pocit naléhavosti a docela zkracuje jinak otravný proces domlouvání a odsouvání prvních schůzek.

<Path> V Love Islandu to jiskří: Nové párování zaskočilo hlavně modela z obálky LUI, Pítra. Přebrali mu holku a možná pojede domů!Zdroj: TV Nova, Petr Havránek

Různé možnosti ale mají i ti, kteří nechtějí svůj osud do chapadel moderních technologií svěřovat vůbec. „Vyzkoušel jsem seznamku na internetu i tu v mobilu. Ale už ten výběr a filtrace lidí skrz dopisování je dost časově náročná činnost. Přitom když ženu potkám osobně, stačí mi chvilka, abych věděl, jestli má vůbec smysl o něco se pokoušet. Proto jsem se rozhodl zkusit speed date. V jednom večeru tak jde poznat hned několik žen a udělat si o nich nějaký základní obrázek. Partnerku jsem sice zatím nenašel, ale speed date mi vyhovuje mnohem víc, tak snad budu mít štěstí,“ doufá Honza.

Dalo by se tedy říci, že potenciálních partnerů/ek čekají všude doslova zástupy. A ať už jsou virtuální, zjevují se pouze jeden den v týdnu, nebo zvládají deset rychlých schůzek za večer, jsou volní/é. Možná už jen to by tedy jako motivace k vyzkoušení některé z moderních seznamovacích platforem mohlo stačit.

Zdroj: Redakce, pewresearch.org, goodreads.com, news.uchicago.edu, cnbc.com