Spojení užitku a uměleckého ducha. I dřevěné doplňky domácnosti mohou mít vyšší přidanou hodnotu
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Lino Design / Se svolením

Spojení užitku a uměleckého ducha. I dřevěné doplňky domácnosti mohou mít vyšší přidanou hodnotu

Od pravěkých nástrojů a obydlí až po současné inovativní dřevozpracující techniky a designérské kousky, dřevo si zachovalo svou zásadní roli v lidském vývoji. Co ho dělá v našich rukách tak výjimečným?
Michal Černý Autor
1. 5. 2024

Dřevo jako takové má v mnoha kulturách hluboký symbolický a kulturní význam, který se odráží v mytologii, umění, literatuře a každodenním životě každého z nás. Tento materiál je často spojován s životem, růstem, obnovou a sílou přírody, která představuje její schopnost se regenerovat.

Dřevo je vnímáno jako základní prvek života a růstu, což je vidět na tradičních slavnostech, typicky příchod jara. Například ve skandinávských a germánských tradicích existuje strom Yggdrasil, obrovský mýtický strom, který spojuje devět světů a je spojením mezi nebem, zemí a podsvětím.

V mnoha kulturách jsou stromy dokonce považovány za posvátné a jejich sázení je často spojováno s významnými obřady a rituály.

Pro zajímavost, v literatuře se dřevo často objevuje jako symbol síly, odolnosti a přírodní krásy. V Shakespearových hrách se stromy a lesy často objevují jako místa magie a transformace. Například ve hře „Sen noci svatojánské“ je les místem, kde se odehrává magie a zázraky. J.R.R. Tolkien ve svém stěžejním díle „Pán prstenů“ používá les Fangorn a stromy Enty jako symboly starodávné moudrosti.

Díky těmto skutečnostem může být ohromně zajímavé se podívat na to, jak se tohle přírodní bohatství stalo nejen „obyčejnou“ surovinou určenou k masovému zpracování pro výrobu nástrojů, obydlí a dalších pomůcek a základních potřebných výrobků, ale i materiálem, do něhož jsou lidé po staletí schopni vtisknout i jistého ducha, a tím i jiskru života, kterou zdánlivě strom svým zpracováním mohl ztratit.

Tipy redakce

Po staletí bylo dřevo používáno k vytváření náboženských a duchovních symbolů, soch a předmětů kultu, které se nacházejí ve svatyních, chrámech a kostelích po celém světě. Tato díla často odrážejí hluboké duchovní hodnoty dané společnosti a slouží jako most mezi materiálním a duchovním světem. Ale nejsou to jen tyto artefakty. Touha vložit do dřeva své myšlenky a fantazii přetrvala dodnes. Jen už to nejsou náboženské relikvie, ale často předměty denní potřeby. Může to být stůl, na kterém obědváte, či váza, ve které máte květiny.

V posledních desetiletích se dřevo stalo oblíbené mezi umělci a bytovými designéry, často v jedné osobě. Díky svému poměrně jednoduššímu zpracování, než je třeba u kamene, se dřevo rychle stalo materiálem, v němž se mísí užitek a umění a po němž ve stejné chvíli neustále vzrůstá poptávka. Zároveň je to i skvělá příležitost pro daného umělce přenést svůj spirit do nespočtu domácností.

<Path> Domov s duší aneb vybavte si interiér nábytkem z masivního dřevaZdroj: Javorina, FB: Javorina

To je ale částečně způsobené i trendem udržitelné výroby a života jako takového, kde je dřevo samozřejmě jednou z prvních voleb. Je skvěle rozložitelné, opětovně zpracovatelné a při správné manipulaci i velmi odolné a trvanlivé. Do módy tak opět přicházejí bytelné dřevěné domy, či minimálně nábytek a vybavení z masivního dřeva.

Těch umělců, designérů a návrhářů je v dnešní době ohromná spousta, a stále jich přibývá s tím, jak se zvedá konkurence. Dalo by se nadneseně říct, že skoro každý větší obchod s nábytkem má svého designéra, který je tam od toho, aby se od té konkurence pokud možno odlišil.

Ačkoliv se může zdát dnešní zpracování dřeva na hony vzdálené kdysi rozšířenější myšlence o posvátnosti stromů, zůstává v nás něco, a hlavně ve výrobcích dřevěných doplňků, co nás nutí na to úplně nezapomínat a snažit se, když už to dřevo všude doma máme, aby nám přinášelo něco víc, než jen třeba pouhé místo k sezení.

<Path> BYDLENÍ SNŮ: Aktuální developerské projekty vhodné pro single gay muže i páryZdroj:

Jak bylo řečeno, skoro každý se snaží něčím vyniknout a možnost najmout si vynikající designéry není jen pro vyvolené. Pokud bychom si vzali jiný zahraniční příklad, velmi oblíbenou se v posledních letech stává společnost Artisan, jež má v Česku těměř výhradní zastoupení skrze prodejce Lino Design.

Tipy redakce

Artisan je bosenský výrobce proslulý svým zaměřením na tradiční techniky zpracování dřeva, mezi něž patří i ruční výroba, kombinované s moderním designem a použitím co nejmodernějších technologií. Se dřevem také zachází co nejvíce šetrně, což ohledně vyplývá i z textu na jeho stránkách:

„Dřevo a život jsou neoddělitelně spjaty a dřevo je pro nás doslova životem. Proto při výrobě používáme masivní dřevo z obnovitelných zdrojů, k ošetření používáme pouze materiály šetrné k životnímu prostředí, přírodní oleje a vosk, které podtrhují luxusní a organickou krásu struktury dřeva a umožňují mu přirozeně ‚dýchat‘.“

Pro zajímavost dodejme, že tato společnost dokonce aktivně sleduje ekologický dopad své výrobní činnosti. 

Produkty firmy Artisan lze nalézt ve více než šedesáti zemích po celém světě, což dokládá jejich globální přitažlivost a poptávku po autentickém řemeslném zpracování spojeném s moderními designy a uměleckým záměrem. Firma nyní zaměstnává téměř 200 lidí, má 200 mezinárodních prodejních salonů a tři vlastní showroomy v Číně, což ukazuje na její ambice stát se prvním východoevropským brandem známým po celém světě​​. Firma se zasazuje také o podporu sociálních a ekonomických misí, jako je pomoc při začleňování tradičního řemesla jejich rodného města do světového kulturního dědictví UNESCO.

Abychom navázali na předešlé téma, připomeňme, že Artisan spolupracuje s mezinárodně uznávanými designéry, jejichž práce zahrnuje širokou škálu stylů a přístupů.

Mezi ně kupříkladu patří Karim Rashid – jeden z nejvýraznějších současných designérů, známý svým futuristickým přístupem a použitím jasných barev a jedinečných tvarů. Dále Alan Hung, jenž se narodil na Tchaj-wanu. Léta pracoval v několika světově proslulých architektonických ateliérech a v Kanadě získal architektonickou licenci. V kanadském Vancouveru, kde v současnosti žije, založil studio WAY Object. Od té doby Alan získal několik mezinárodních ocenění za design, včetně prestižního Red Dot best of the best. A na konec například Nikolaj a Kasper, zakladatelé uskupení Says Who . Tito dva umělci jsou nadšenci do skandinávského stylu a designu. Says Who navrhuje a vyvíjí nábytek pro mezinárodní značky a výrobce jako svou sílu vyzdvihují smysl pro obchod nebo do detailu promyšlená řešení.

Tipy redakce

Co se týká Česka a již zmíněné spolupráce s Lino design, pak dvě kamenné prodejny se nachází v Praze a Brně.

Lino design zde samozřejmě nabízí tyto ručně vyráběné produkty Artisanu, především stolky a židle, nejen volně k osahání, ale i na svém e-shopu. Sami se tak můžete ihned přesvědčit, že i v tak jednoduchém doplňku domácnosti může uváznout kus fantazie.

 

 

 

 

Zdroj: lino.cz, artisan.ba, YouTube / Se souhlasem Artisan solid wood furniture

Populární
články

Velké pozornosti se břišnímu vakuu dostalo v kulturistice
TĚLO & MYSL

Bláznivý trend z TikToku na posílení břišních svalů skutečně funguje, potvrzují odborníci. Zkuste i vy práci s břišním podtlakem

Autor: Mirka Dobešová
Ladislav Kytka, kandidát do krajského zastupitelstva Ústeckého kraje za koalici PRO, SPD a Trikolory
LIDÉ

„V uších mi zní, že být hetero dnes není cool,“ říká Ladislav Kytka, autor petice proti zavedení LGBTQ+ témat do školní výuky

Autor: Michal Černý
Daniel Craig na Benátském filmovém festivalu vyprávěl o práci na svém nejnovějším filmu Queer
KULTURA

Daniel Craig o natáčení „co nejreálnějších“ postelových gay scén: „Drew Starkey je krásný herec. Práci jsme si docela užili“

Autor: Veronika Košťálková
Ač to někoho může překvapit, někteří partneři si oddělené domácnosti volí dobrovolně
LIDÉ

Žijí spolu, ale vlastně sami. Tzv. „LAT partnerství“ si oblíbili mileniálové i lidé nad 50. Tyto vztahy mají řadu výhod

Autor: Mirka Dobešová
Kombinace charismatu místa a domu samotného nakonec rozhodla o tom, že tato chalupa bude pro Jana a Zuzanu novým domovem
LIDÉ

Úspěšný život ve městě vyměnili za svůj sen. Tvůrci projektu Zapomenutá chalupa oživují historické stavení a ukazují cestu i jiným

Autor: Michal Černý
Kompletní rodina je hezký ideál, ovšem ne vždy je žádoucí
LIDÉ

„Kompletní rodina je hloupý ideál. Otec mámu bil a co mohl, to prohrál. Nebyl vzor, ale odstrašující příklad,“ shrnuje Dan

Autor: Mirka Dobešová
Je uzavření manželství akt lásky, nebo něco jiného?
TĚLO & MYSL

Moderní manželství je dle odborníka „stroj na pěstování lidí“, jen láska v něm nestačí. Očekávání mileniálů jsou vysoká a zklamání velké

Autor: Mirka Dobešová
Kudy kam?
LUXURY TRAVEL

Karlovarský výletní průvodce pro lenochy s tipem, jak nezabloudit u Bludné a objevit „filmovou lokalitu“

Autor: Redakce
Ne vždy jsou vztahy mezi partnery jasné
LIDÉ

„Pro kamarádku jsem se jako gay stal užitečným dárcem spermatu,“ vzpomíná David. Kde je konec jeho dítěti, bohužel neví

Autor: Mirka Dobešová
Nový seriál Dexter: Prvotní hřích zavede diváky do mládí oblíbené krimi postavy
KULTURA

Dvacetiletý Dexter jako pilný student „etického“ zabíjení. Seriálová novinka zve diváky do mládí důvěrně známého vraha

Autor: Veronika Košťálková

E-Shop