Spojení užitku a uměleckého ducha. I dřevěné doplňky domácnosti mohou mít vyšší přidanou hodnotu
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Lino Design / Se svolením

Spojení užitku a uměleckého ducha. I dřevěné doplňky domácnosti mohou mít vyšší přidanou hodnotu

Od pravěkých nástrojů a obydlí až po současné inovativní dřevozpracující techniky a designérské kousky, dřevo si zachovalo svou zásadní roli v lidském vývoji. Co ho dělá v našich rukách tak výjimečným?
Michal Černý Autor
1. 5. 2024

Dřevo jako takové má v mnoha kulturách hluboký symbolický a kulturní význam, který se odráží v mytologii, umění, literatuře a každodenním životě každého z nás. Tento materiál je často spojován s životem, růstem, obnovou a sílou přírody, která představuje její schopnost se regenerovat.

Dřevo je vnímáno jako základní prvek života a růstu, což je vidět na tradičních slavnostech, typicky příchod jara. Například ve skandinávských a germánských tradicích existuje strom Yggdrasil, obrovský mýtický strom, který spojuje devět světů a je spojením mezi nebem, zemí a podsvětím.

V mnoha kulturách jsou stromy dokonce považovány za posvátné a jejich sázení je často spojováno s významnými obřady a rituály.

Pro zajímavost, v literatuře se dřevo často objevuje jako symbol síly, odolnosti a přírodní krásy. V Shakespearových hrách se stromy a lesy často objevují jako místa magie a transformace. Například ve hře „Sen noci svatojánské“ je les místem, kde se odehrává magie a zázraky. J.R.R. Tolkien ve svém stěžejním díle „Pán prstenů“ používá les Fangorn a stromy Enty jako symboly starodávné moudrosti.

Díky těmto skutečnostem může být ohromně zajímavé se podívat na to, jak se tohle přírodní bohatství stalo nejen „obyčejnou“ surovinou určenou k masovému zpracování pro výrobu nástrojů, obydlí a dalších pomůcek a základních potřebných výrobků, ale i materiálem, do něhož jsou lidé po staletí schopni vtisknout i jistého ducha, a tím i jiskru života, kterou zdánlivě strom svým zpracováním mohl ztratit.

Tipy redakce

Po staletí bylo dřevo používáno k vytváření náboženských a duchovních symbolů, soch a předmětů kultu, které se nacházejí ve svatyních, chrámech a kostelích po celém světě. Tato díla často odrážejí hluboké duchovní hodnoty dané společnosti a slouží jako most mezi materiálním a duchovním světem. Ale nejsou to jen tyto artefakty. Touha vložit do dřeva své myšlenky a fantazii přetrvala dodnes. Jen už to nejsou náboženské relikvie, ale často předměty denní potřeby. Může to být stůl, na kterém obědváte, či váza, ve které máte květiny.

V posledních desetiletích se dřevo stalo oblíbené mezi umělci a bytovými designéry, často v jedné osobě. Díky svému poměrně jednoduššímu zpracování, než je třeba u kamene, se dřevo rychle stalo materiálem, v němž se mísí užitek a umění a po němž ve stejné chvíli neustále vzrůstá poptávka. Zároveň je to i skvělá příležitost pro daného umělce přenést svůj spirit do nespočtu domácností.

<Path> Designér díky umělé inteligenci a grafice „oživil“ desítky římských císařů. Krutovládce Caligula ani zvrhlík Nero nebyli zrovna fešáciZdroj:

To je ale částečně způsobené i trendem udržitelné výroby a života jako takového, kde je dřevo samozřejmě jednou z prvních voleb. Je skvěle rozložitelné, opětovně zpracovatelné a při správné manipulaci i velmi odolné a trvanlivé. Do módy tak opět přicházejí bytelné dřevěné domy, či minimálně nábytek a vybavení z masivního dřeva.

Těch umělců, designérů a návrhářů je v dnešní době ohromná spousta, a stále jich přibývá s tím, jak se zvedá konkurence. Dalo by se nadneseně říct, že skoro každý větší obchod s nábytkem má svého designéra, který je tam od toho, aby se od té konkurence pokud možno odlišil.

Ačkoliv se může zdát dnešní zpracování dřeva na hony vzdálené kdysi rozšířenější myšlence o posvátnosti stromů, zůstává v nás něco, a hlavně ve výrobcích dřevěných doplňků, co nás nutí na to úplně nezapomínat a snažit se, když už to dřevo všude doma máme, aby nám přinášelo něco víc, než jen třeba pouhé místo k sezení.

<Path> Porno, umění, nebo náboženství? Obscénnost byla lidem vždy vlastní. Jaké „zvrácenosti“ zachycují pozůstatky po našich předcích?Zdroj: thecanadianencyclopedia.ca, wordorigins.org, varsity.co.uk, britannica.com, theguardian.com, thefulcrum.ca, theworld.org, slate.com, britannica.com

Jak bylo řečeno, skoro každý se snaží něčím vyniknout a možnost najmout si vynikající designéry není jen pro vyvolené. Pokud bychom si vzali jiný zahraniční příklad, velmi oblíbenou se v posledních letech stává společnost Artisan, jež má v Česku těměř výhradní zastoupení skrze prodejce Lino Design.

Tipy redakce

Artisan je bosenský výrobce proslulý svým zaměřením na tradiční techniky zpracování dřeva, mezi něž patří i ruční výroba, kombinované s moderním designem a použitím co nejmodernějších technologií. Se dřevem také zachází co nejvíce šetrně, což ohledně vyplývá i z textu na jeho stránkách:

„Dřevo a život jsou neoddělitelně spjaty a dřevo je pro nás doslova životem. Proto při výrobě používáme masivní dřevo z obnovitelných zdrojů, k ošetření používáme pouze materiály šetrné k životnímu prostředí, přírodní oleje a vosk, které podtrhují luxusní a organickou krásu struktury dřeva a umožňují mu přirozeně ‚dýchat‘.“

Pro zajímavost dodejme, že tato společnost dokonce aktivně sleduje ekologický dopad své výrobní činnosti. 

Produkty firmy Artisan lze nalézt ve více než šedesáti zemích po celém světě, což dokládá jejich globální přitažlivost a poptávku po autentickém řemeslném zpracování spojeném s moderními designy a uměleckým záměrem. Firma nyní zaměstnává téměř 200 lidí, má 200 mezinárodních prodejních salonů a tři vlastní showroomy v Číně, což ukazuje na její ambice stát se prvním východoevropským brandem známým po celém světě​​. Firma se zasazuje také o podporu sociálních a ekonomických misí, jako je pomoc při začleňování tradičního řemesla jejich rodného města do světového kulturního dědictví UNESCO.

Abychom navázali na předešlé téma, připomeňme, že Artisan spolupracuje s mezinárodně uznávanými designéry, jejichž práce zahrnuje širokou škálu stylů a přístupů.

Mezi ně kupříkladu patří Karim Rashid – jeden z nejvýraznějších současných designérů, známý svým futuristickým přístupem a použitím jasných barev a jedinečných tvarů. Dále Alan Hung, jenž se narodil na Tchaj-wanu. Léta pracoval v několika světově proslulých architektonických ateliérech a v Kanadě získal architektonickou licenci. V kanadském Vancouveru, kde v současnosti žije, založil studio WAY Object. Od té doby Alan získal několik mezinárodních ocenění za design, včetně prestižního Red Dot best of the best. A na konec například Nikolaj a Kasper, zakladatelé uskupení Says Who . Tito dva umělci jsou nadšenci do skandinávského stylu a designu. Says Who navrhuje a vyvíjí nábytek pro mezinárodní značky a výrobce jako svou sílu vyzdvihují smysl pro obchod nebo do detailu promyšlená řešení.

Tipy redakce

Co se týká Česka a již zmíněné spolupráce s Lino design, pak dvě kamenné prodejny se nachází v Praze a Brně.

Lino design zde samozřejmě nabízí tyto ručně vyráběné produkty Artisanu, především stolky a židle, nejen volně k osahání, ale i na svém e-shopu. Sami se tak můžete ihned přesvědčit, že i v tak jednoduchém doplňku domácnosti může uváznout kus fantazie.

 

 

 

 

Zdroj: lino.cz, artisan.ba, YouTube / Se souhlasem Artisan solid wood furniture

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop