"Návrh! Plán! Realizace!" Přinášíme vám průvodce spoluprací s architektem
Komentář
Zdroj: Studio Flusser/Vizualizace Michele Corradini
<Path>

"Návrh! Plán! Realizace!" Přinášíme vám průvodce spoluprací s architektem

Chcete proměnit svůj prostor, ať už domov, kavárnu nebo kancelář? Klíčem k úspěchu je funkční design. Ale jak přesně vypadá spolupráce s architektem, když začínáte? Tento článek vám ukáže, co všechno vás čeká od první schůzky až po výběr dodavatele. Projdeme si společně celý proces toho, jak se z vašeho snu stává realita. Odhalíme, co všechno obnáší spolupráce s architektem na cestě za vytvořením prostoru, který co nejvíce odpovídá vašim potřebám a přáním.
Barbora Mluvková Barbora Mluvková Autor
15. 3. 2024

První schůzka probíhá ideálně přímo na místě, kterého se návrh týká. Společně si projdete prostor a architekt si zapíše všechna vaše přání, požadavky nebo domněnky. Bude vás poslouchat a doptávat se na další detaily. Vy jako klient se budete před schůzkou snažit poskytnout mu všechny možné podklady. Například archivní půdorysy bytu, nebo aktuální zaměření, pokud je k dispozici, prohlášení vlastníka nemovitosti a další.

Seznam potřebných podkladů přímo pro váš projekt vám sepíše architekt. Podklady, které budou chybět, bude potřeba doplnit. Může se jednat například o zaměření objektu. To vše architekt zařídí, to pro vás bude znamenat vícenáklady. Tuto fázi není dobré podcenit, přesné zaměření předejde spoustě komplikací při samotné stavbě. Navrhnout úpravu, která není v souladu s podmínkami sdružení vlastníků jednotek, nevytváří dobré sousedské vztahy.

Na této úvodní schůzce architekt především naslouchá. Nečekejte, že bude hned navrhovat. Dobrý návrh vyžaduje podklady a také čas na promyšlení. Po první schůzce byste jako výstup od architekta měli obdržet seznam dohodnutých požadavkůcenovou nabídku na jednotlivé části projektu, které s návrhem a realizací vašeho záměru souvisí. Součástí nabídky by měl být popis jednotlivých fází projektu, abyste věděli, jaký výstup přesně dostanete. Každé studio může jednotlivé kroky nazývat trochu odlišně, nicméně princip navrhování a realizace je stejný, tedy se bude jednat o drobné rozdíly.

Většinu klientů nejvíce zajímají krásné vizualizace, aby si svůj domov nebo vysněný projekt mohli představit. Předtím než se začneme věnovat této nejzábavnější a atraktivní fázi projektu, je nutné mít vyřešeny všechny funkční a provozní detaily.

V ideálním případě nepoznáte mezi vizualizací a výsledným výstupem rozdíl! Zde je návrh podsvíceného baru
Foto: Studio Flusser/Vizualizace Michele Corradini

Ideální je na začátku procházet různé možnosti návrhu. Vypracovat detailně návrh je časově náročné. V první fázi je tedy praktické vybírat z více méně rozpracovaných návrhů. Tuto fázi u nás ve studiu nazýváme Koncept. Prvním krokem je Koncept dispozičního řešení. Je to stejné pokud se jedná o celý byt, velký hotel nebo jen samostatnou koupelnu. V konceptu dispozic se rozmisťují jednotlivé funkční zóny. U velkých projektů tedy nejdříve prověřujeme například umístění zóny pokojů, lobby a restaurace. U návrhu bytu rozmístění obývací části, tvarové varianty kuchyně, počet pokojů, velikosti chodeb. Pokud se jedná o koupelnu, tak se mění rozmístění zařizovacích předmětů, v jedné variantě je v koupelně například vana i sprcha, v druhé dvě umyvadla, ve třetí bidet nebo pračka.

<Path> Perfektní koupelna navržená architektem není rozmar ani nesplnitelný senZdroj: Perfecto Design

Klientovi architekt tato řešení prezentuje, vysvětluje jejich výhody a nevýhody. Klient se postupně rozhodujete, co je pro vás z hlediska vašeho individuálního užívání prostoru to nejlepší. Návrh získává detailnější měřítko a postupně tak máme hotovou Architektonickou studii. V případě návrhu bytu máme tedy zafixovaný půdorys, kde přesně víme, jak bude velká kuchyňská linka, kde budou dané spotřebiče, rozměr sprchového koutu, jak velkou můžeme mít pohovku a další.

Všechny provozní a funkční zásady a detaily fungování prostoru máme nyní vyřešené a můžeme se tak posunout k obrázkové části, tedy moodboardům a konečně i k vizualizacím. Moodboard je taková jednouchá koláž výrobků, materiálů a barev, které představují cestu, jakou se návrh interiéru bude ubírat. Šetří čas všem, můžete si na něm dobře utříbit vaše preference. Jasně vidíte, jestli je vašemu srdci bližší tmavší interiér, těžší závěsy, ořechové dřevo, nebo lehčí varianta se světlými tóny a dubem. Třeba seberete odvahu a vydáte se retro cestou barevných prvků v interiéru nebo naopak minimalistických kombinací tón v tónu. Pokud je vám to blízké můžete takový moodboard vytvořit i sami pomocí referenčních obrázků z pinterestu, instagramu nebo katalogů. Architekt tak uvidí, jaké prvky se vám líbí. To jestli se k sobě hodí nebo ne vy řešit nemusíte. To za vás zhodnotí architekt a některé preference do návrhu interiéru zapojí.

U samotného návrhu interiéru opět nejdříve začínáme Konceptem. Architekt vám ideálně předloží moodboardy a méně rozpracované vizualizace různých designových možností. Je ale také možné, že jste si v rámci celého procesu už tak porozuměli, a vy máte natolik jasnou představu o tom v jakém stylu si přejete bydlet, že se bude jednat o jednu variantu. Postupně tedy návrh interiéru posouváte až k finálním vizualizacím, kde dobře vidíte a představíte si všechna barevná a materiálová řešení a vybrané výrobky. Tento krok návrhu by měl jít v ruku v ruce s očekávaným rozpočtem, který jste si dopředu společně stanovili. Nemá smysl se na vizualizacích kochat designovými svítidly a ikonickými kousky nábytku, když váš rozpočet je v kategorii standard nebo dokonce economy. I tento rozpočet ale neznamená nudný a nezajímavý interiér, naopak, limity jsou výzvou pro kreativní řešení. V této fázi můžete s architektem obcházet společně showroomy, vybírat společně nábytek a vzorovat materiály. Nebo můžete důvěřovat jeho volbě, šetřit si čas a nechat si vše prezentovat na vzorcích v pohodlí domova. To záleží na vaší vzájemné dohodě a prvotní nabídce.

Tipy redakce

Nyní je vše navrženo a je třeba předat tyto informace stavební firmě nebo jednotlivým řemeslníkům. K tomu slouží prováděcí výkresy. Je to fáze, která se již odehrává čistě v kanceláři architekta a výstupem jsou výkresy na jejichž základě stavební firma může dílo realizovat, truhlář vyrobit kuchyň, instalatér upravit rozvody kanalizace a vody v koupelně. Na základě těchto výkresů a specifikací jednotlivých výrobků můžete obdržet přesné nabídky od jednotlivých firem a řemeslníků.

V této dokumentaci je vše jasně a detailně popsáno a není zde tedy prostor pro nedorozumění v případě cenotvorby. Pokud se vám prováděcí projekt zdá jako zbytečná investice, věřte, že není. Díky přesným zadáním eliminujete dotazy na stavbě, vícepráce dělníků, a hlavně vaši nespokojenost s výsledkem a nákladné předělávání.

Zdroj: Barbora Mluvková

Populární
články

Velké pozornosti se břišnímu vakuu dostalo v kulturistice
TĚLO & MYSL

Bláznivý trend z TikToku na posílení břišních svalů skutečně funguje, potvrzují odborníci. Zkuste i vy práci s břišním podtlakem

Autor: Mirka Dobešová
Ladislav Kytka, kandidát do krajského zastupitelstva Ústeckého kraje za koalici PRO, SPD a Trikolory
LIDÉ

„V uších mi zní, že být hetero dnes není cool,“ říká Ladislav Kytka, autor petice proti zavedení LGBTQ+ témat do školní výuky

Autor: Michal Černý
Daniel Craig na Benátském filmovém festivalu vyprávěl o práci na svém nejnovějším filmu Queer
KULTURA

Daniel Craig o natáčení „co nejreálnějších“ postelových gay scén: „Drew Starkey je krásný herec. Práci jsme si docela užili“

Autor: Veronika Košťálková
Ač to někoho může překvapit, někteří partneři si oddělené domácnosti volí dobrovolně
LIDÉ

Žijí spolu, ale vlastně sami. Tzv. „LAT partnerství“ si oblíbili mileniálové i lidé nad 50. Tyto vztahy mají řadu výhod

Autor: Mirka Dobešová
Kombinace charismatu místa a domu samotného nakonec rozhodla o tom, že tato chalupa bude pro Jana a Zuzanu novým domovem
LIDÉ

Úspěšný život ve městě vyměnili za svůj sen. Tvůrci projektu Zapomenutá chalupa oživují historické stavení a ukazují cestu i jiným

Autor: Michal Černý
Kompletní rodina je hezký ideál, ovšem ne vždy je žádoucí
LIDÉ

„Kompletní rodina je hloupý ideál. Otec mámu bil a co mohl, to prohrál. Nebyl vzor, ale odstrašující příklad,“ shrnuje Dan

Autor: Mirka Dobešová
Kudy kam?
LUXURY TRAVEL

Karlovarský výletní průvodce pro lenochy s tipem, jak nezabloudit u Bludné a objevit „filmovou lokalitu“

Autor: Redakce
Je uzavření manželství akt lásky, nebo něco jiného?
TĚLO & MYSL

Moderní manželství je dle odborníka „stroj na pěstování lidí“, jen láska v něm nestačí. Očekávání mileniálů jsou vysoká a zklamání velké

Autor: Mirka Dobešová
Ne vždy jsou vztahy mezi partnery jasné
LIDÉ

„Pro kamarádku jsem se jako gay stal užitečným dárcem spermatu,“ vzpomíná David. Kde je konec jeho dítěti, bohužel neví

Autor: Mirka Dobešová
Nový seriál Dexter: Prvotní hřích zavede diváky do mládí oblíbené krimi postavy
KULTURA

Dvacetiletý Dexter jako pilný student „etického“ zabíjení. Seriálová novinka zve diváky do mládí důvěrně známého vraha

Autor: Veronika Košťálková

E-Shop